برنامه ۱۵ همتی بودجه ۱۴۰۲ برای محرومیت‌زدایی

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: یکی از برنامه‌های ویژه بودجه در سال جاری پیش‌بینی یک ردیف و اعتبار خاص به میزان ۱۵ هزار میلیارد تومان برای محرومیت‌زدایی است.

به گزارش ایمنا و به نقل از مرکز روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه، داوود منظور در زمینه عقب ماندگی برخی استان‌ها در بهره‌مندی از منابع بودجه اظهار کرد: تلاش بر این است اعتبارات محرومیت‌زدایی را با توجه به همان عقب ماندگی استان‌ها تخصیص دهیم، ضمن اینکه ما باید در مرحله تدوین بودجه هم به این شاخص‌های آمایشی - استانی توجه کنیم.

وی با بیان اینکه باید اعتبارات بیشتری برای استان‌های محروم و عقب افتاده در نظر گرفته شود، تاکید کرد: حتماً در پنج سال آینده باید سعی کنیم یک گام به سمت عدالت بین استانی نزدیک‌تر شویم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اولویت‌های سازمان برنامه و بودجه در تخصیص منابع لازم به طرح‌ها و پروژه‌های کلان عمرانی در کشور خاطرنشان کرد: اولویت نخست ما در این بخش، معطوف به طرح‌هایی است که در آستانه بهره برداری هستند.

منظور با بیان اینکه در زمان حاضر طرح‌های زیادی در سراسر کشور احصا شده است، تصریح کرد: طرح‌هایی نظیر طرح‌های جاده‌ای، ریلی و بیمارستانی را به عنوان اولویت اول در تخصیص‌ها لحاظ خواهیم کرد، به ویژه طرح‌هایی که بیش از ۹۵ درصد پیشرفت دارند.

وی با بیان اینکه برای طرح‌هایی با بیش از ۹۰ درصد پیشرفت در سال جاری اقداماتی صورت گرفته و برای این طرح‌های پیشران و کلان برنامه‌هایی تدارک دیده شده است، افزود: همچنین در سازمان برنامه و بودجه نیز یک ساختار ویژه برای این امور تحت عنوان امور «طرح های کلان و پیشران» ایجاد شده است.

معاون رئیس جمهور اظهار امیدواری کرد بتوانیم با توجه به مصوبات سفر رئیس جمهور، منابع لازم برای طرح‌هایی که نزدیک به مرحله بهره برداری هستند را تا پایان امسال و یا تا پایان سال آینده، با اولویت تخصیص دهیم.

منظور با بیان اینکه در مابقی موارد هم طبیعتاً سعی می‌کنیم که توزیع عادلانه‌ای در استان‌ها داشته باشیم، ادامه داد: همچنین تلاش خواهیم کرد که این تخصیص‌ها عمدتاً با نظر استانداران انجام شود.

وی با بیان اینکه در توزیع و تخصیص منابع اعتقاد به عدالت بین استانی داریم، تاکید کرد: همچنین ما معتقدیم باید به سمت موضوعی برویم که برای کشور به سرعت تبدیل به سرمایه شده و دارایی‌های کشور را مولد می‌کند.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه اهمیت طرح‌های کلان در استان‌ها را استانداران تعیین می‌کنند، تصریح کرد: شاید این نظر که منابع بین همه استان‌ها یکسان توزیع شد خیلی قابل دفاع نباشد، اما اینکه افرا سلیقه‌ای برخورد کنند یا براساس فشارهای وارده تخصیص‌ها را انجام دهند، قطعاً ما این فرآیند را تغییر خواهیم داد.

کد خبر 664218

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.