روابط تجاری ایران و عمان بیشتر می‌شود

وزیر اقتصاد گفت: با توجه به اینکه بعد از سفر سال گذشته آیت الله رئیسی به مسقط حجم تبادلات تجاری بین ایران و عمان افزایش چشمگیری یافت، شواهد حکایت از این دارد که در ماه‌های آینده و سال آتی نیز شاهد افزایش مجدد روابط تجاری بین دو کشور خواهیم بود.

به گزارش ایمنا، احسان خاندوزی اظهار کرد: هدف توافق صورت گرفته بین دو کشور حرکت از دوره تجارت به دوره سرمایه‌گذاری بین دو کشور، البته با تکامل‌های تجاری است.

وی افزود: در سفر امروز سلطان عمان به ایران یک توافق نامه حوزه سرمایه‌گذاری به عنوان کمیته مشترک سرمایه‌گذاری بین دو کشور به امضا رسید، همچنین دو کشور برای توافق نامه حمایت از سرمایه‌گذاری نیز به توافق رسیدند که پس از طی مراحلی در مجلس عمان به امضای دو طرف خواهد رسید.

وزیر اقتصاد همچنین در گفت‌وگوی خبری گفت: یک توافقنامه جهت تشکیل کمیته مشترک سرمایه‌گذاری بین ایران و عمان به امضا رسید که بر اساس آن دو کشور طرف‌هایی را معرفی کردند تا پروژه‌های سرمایه‌گذاری، چه در عمان و چه در ایران به تأیید این کمیته مشترک برسد و به سرعت وارد مرحله اجرا شود.

خاندوزی ادامه داد: پیش از سفر سلطان عمان به تهران نیز توافقاتی که با همتای عمانی انجام داده بودیم عبارت از این است که بتوانیم از دوره تجارت به دوره سرمایه‌گذاری‌های دو کشور البته همراه با تکامل تجاری حرکت کنیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره چشم‌انداز روابط اقتصادی دو کشور در آینده گفت: با توجه به اینکه بعد از سفر سال گذشته آیت الله رئیسی به مسقط حجم تبادلات تجاری بین ایران و عمان افزایش چشمگیری یافت، شواهد حکایت از این دارد که در ماه‌های آینده و سال آتی نیز شاهد افزایش مجدد روابط تجاری بین دو کشور خواهیم بود.

وزیر اقتصاد ادامه داد: همانطور که گفتم توافق ما با همتایان عمانی این است که علاوه بر تکمیل رابطه تجاری، وارد دوره سرمایه‌گذاری‌های مشترک بین دو کشور شویم که بسیار پیوند اقتصادی ماندگارتری را در بلند مدت ایجاد می‌کند.

خاندوزی گفت: به ویژه با توجه به ظرفیت سرمایه انسانی و تکنولوژی و فناوری‌های بالایی که شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی دارند و از آن طرف هم تقاضای تولید آن محصولات چه در حوزه نفت و گاز و چه در حوزه سایر محصولات دانش بنیان وجود دارد منافعی خوبی برای تولیدکنندگان در بر خواهد داشت. امیدواریم که این دوره سرمایه‌گذاری مشترک بتواند فصل نوینی از روابط اقتصادی را بین دو کشور شکل دهد.

وی افزود: این محصولات به صورت مشترک بین ایران و عمان تولید می‌شود.

کد خبر 664045

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.