الحاق ۷۰ هکتار زمین به محدوده زرین‌شهر برای نهضت ملی مسکن

در کارگروه زیربنایی استان اصفهان که امروز (یکشنبه هفتم خردادماه) برگزار شد؛ موضوع الحاق ۷۰ هکتار زمین به محدوده زرین‌شهر برای نهضت ملی مسکن بررسی و برای تصویب به شورای برنامه‌ریزی استان ارجاع شد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، امروز _یکشنبه هفتم خردادماه_ کارگروه زیربنایی استان اصفهان با حضور سیدرضا مرتضوی استاندار اصفهان، مهران زینلیان معاون عمرانی استاندار اصفهان و مدیران کل دستگاه‌های اجرایی با مدیریت علیرضا قاری قرآن مدیرکل راه و شهرسازی استان برگزار شد.

در ابتدای این جلسه طرح "الحاق ۷۰ هکتاری اراضی دولتی در زرین‌شهر برای مسکن ملی" مورد بررسی قرار گرفت.

الحاق ۷۰ هکتار زمین به محدوده زرین‌شهر برای نهضت ملی مسکن

علیرضا قاری قرآن، مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان در این خصوص اظهار کرد: در این شهر که بالای ۵۰ هزار نفر جمعیت دارد، نیازمند زمینی برای الحاق بودیم اما زمین دولتی در این شهر یافت نشد. در شمال زرین‌شهر زمین‌ها متعلق به ذوب‌آهن بوده که برای ساخت مسکن آماده نیست.

وی افزود: در شمال شرقی زرین‌شهر و مجاور اتوبان مجموعه‌ای زمین توسط مسئولان شهرستانی مطرح شد که باید به شهر الحاق شود.

به گفته مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان، در فولادشهر بیش از ۲۴ هزار نفر متقاضی حائز شرایط شناسایی شده‌اند که برای ۱۰ هزار نفر از آنان کسری داریم. بخشی از این افراد ساکن زرین‌شهر هستند و می‌توان تقاضای آن‌ها را از طریق مسکن ملی زرین‌شهر پاسخ داد.

قاری قرآن اضافه کرد: چهار هزار و ۸۹۸ نفر در شهر زرین‌شهر برای طرح مسکن ملی ثبت نام کرده و دو هزار ۴۶۹ نفر حائز چهار شرط اصلی مسکن ملی شدند.

وی تصریح کرد: ۶۱.۳۸ هکتار اراضی برای مسکن ملی نیاز داشتیم که زمین ۷۰ هکتاری در نظر گرفته شده می‌تواند این تقاضا را پوشش دهد.

در ادامه حمیدرضا محمدی فشارکی، فرماندار شهرستان لنجان گفت: در زرین شهر برای اقدام ملی مسکن زمین دولتی در اختیار نداریم، بخشی از زمین‌های همجوار با ذوب‌آهن برای این کار در نظر گرفته شده بود که سازمان محیط زیست این منطقه را برای شکل‌گیری کاربری مسکونی تأیید نکرد.

احمدرضا لاهیجان زاده، مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان اصفهان نیز در این جلسه اظهار کرد: جهت باد غالب از غرب به شرق است، بنابراین همه آلودگی هوای ذوب‌آهن به زمین همجوار ذوب‌آهن می‌رسد و این منطقه مناسب توسعه سکونت‌گاه نیست.

الحاق ۷۰ هکتار زمین به محدوده زرین‌شهر برای نهضت ملی مسکن

وی تاکید کرد: محیط زیست در اطراف مجموعه ذوب‌آهن مجوزی برای سکونت صادر نمی‌کند.

در نهایت این طرح به تصویب کارگروه زیربنایی استان رسید.

تعیین ضابطه ساختمانی برای کاربری تجاری (تفکیکی موسوم به حکمتیان) اراضی شخصی دیگر موضوعی است که در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت و تصویب شد.

احداث ایستگاه پمپاژ فاضلاب گرگاب در حریم شاهین شهر نیز یکی دیگر از مسائلی است که در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت.

تعارضاتی درخصوص محل قرارگیری این ایستگاه وجود داشت اما با توجه به شیب منطقه تصمیم‌گرفته شده ایستگاه در حریم شاهین‌شهر ایجاد شود.

از آنجا که اداره کل راهداری مدعی بود تأسیسات این طرح در حریم راه ساخته شده است، مقرر شد این اداره کل محل اجرای طرح را مجدداً بررسی و گزارش خود را تا جلسه بعدی آماده و ارائه کند.

الحاق ۷۰ هکتار زمین به محدوده زرین‌شهر برای نهضت ملی مسکن

در پایان این جلسه نیز علیرضا قاری قرآن مدیرکل راه‌وشهرسازی استان اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: معمولاً موضوعاتی که در گروه‌های کاری، تلفیق و زیرمجموعه‌ها مطرح می‌شود، پیش از برگزاری شورای برنامه‌ریزی استان در کارگروه طرح‌های زیربنایی بررسی می‌شود.

وی افزود: امروز نیز در این جلسه موارد متعددی در حوزه‌های مختلف کاربری و تعیین مشخصات و حدود اختیارات اراضی مختلف در سطح استان، مورد بررسی قرار گرفت. بیش از ۵۲ طرح در این جلسه بررسی شد که تنها با یک یا دو مورد از آن مخالفت شد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان گفت: این طرح‌ها در شورای برنامه‌ریزی استان مطرح شده و پس از تصویب برای اجرا ابلاغ می‌شود.

قاری قرآن اضافه کرد: الحاق زمین به محدوده شهر زرین شهر برای مسکن ملی، با توجه به حجم بالای ثبت‌نام در این شهر و نبود زمین دولتی در محدوده شهر امروز مورد بررسی قرار گرفت.

وی تصریح کرد: زمینی به مساحت ۷۰ هکتار در زرین‌شهر شناسایی شد، استعلام‌های لازم برای این زمین انجام شده بود و در جلسه امروز نیز با الحاق آن موافقت شد، این طرح باید در شورای برنامه‌ریزی و شورای عالی مسکن تصویب شود تا بتوان پروژه نهضت ملی مسکن را در آن اجرایی کرد.

کد خبر 664032

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.