رشد صادرات تجهیزات پزشکی ایرانی / ۴۰ درصد لوازم مصرفی تولید داخل است

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه ۴۰ درصد تجهیزات پزشکی مصرفی تولید داخل است، گفت: بازار ارزی تجهیزات پزشکی کشور سالانه حدود یک میلیارد دلار است و بخش زیادی از ارز تخصیص یافته به تجهیزات پزشکی همچنان ارز ترجیحی است، همچنین شاهد رشد صادرات در این زمینه هستیم.

به گزارش ایمنا و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان غذا و دارو، سیدحیدر محمدی با اشاره به برگزاری نمایشگاه ایران هلث، اظهار کرد: نمایشگاه ایران هلث هر سال با حضور جمع کثیری از شرکت‌های فعال در تولید و واردات و شرکت‌های خارجی تجهیزات پزشکی در کشور برگزار می‌شود. همچنین بسیاری از شرکت‌های فعال در این نمایشگاه، دانش بنیان هستند که برای اولین بار یک قطعه یا تجهیزات سرمایه‌ای یا مصرفی را تولید کرده‌اند.

وی با بیان اینکه شرایط کشور در تولید تجهیزات مصرفی، مناسب است و بخش زیادی از نیاز کشور از تولید داخلی، تأمین می‌شود، افزود: نمایشگاه ایران هلث فرصت مناسبی را برای مراکز درمانی که مصرف کننده تجهیزات پزشکی و مصرفی هستند، ایجاد می‌کند تا محصولات جدید را رصد و برای این مراکز تأمین کنند.

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: صنعت تجهیزات پزشکی، های‌تک است و با توسعه تکنولوژی در دنیا، روز به روز پیش می‌رود. در حال حاضر حدود ۴۰ درصد از نیاز تجهیزات پزشکی در داخل کشور تولید می‌شود. در حوزه تجهیزات پزشکی سرمایه‌ای، در حال حاضر تولید دستگاه MRI در مراحل مطالعات بالینی است و دستگاه سی تی اسکن با عمق تولید بالای ۵۰ درصد در کشور در حال ساخت است، همچنین ایران تولیدکننده و صادرکننده دستگاه‌های ونتیلاتور است.

افزایش صادرات دارو و تجهیزات پزشکی به حدود ۱۲۰ میلیون دلار

وی تاکید کرد: پیش‌بینی صادرات سالانه دو میلیارد یورویی دارو در پیش‌نویس لایحه برنامه هفتم توسعه، نسبت به وضعیت فعلی، زیاد است و امیدواریم که با همکاری صنایع، به این هدف برسیم، اما کار سختی است. میزان صادرات دارو در سال ۱۴۰۰ حدود ۵۰ میلیون دلار و در حوزه تجهیزات پزشکی، ۳۰ میلیون دلار بوده و در سال گذشته، میزان صادرات دارو و تجهیزات پزشکی به حدود ۱۲۰ میلیون دلار افزایش یافته است.

محمدی خاطرنشان کرد: در سال جاری با توجه به حذف ارز ترجیحی در حوزه دارو، میزان صادرات دارو رشد قابل توجهی خواهد داشت که نیاز به پیگیری‌های مستمر صنایع، همکاری وزارت امور خارجه و دفاتر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور دارد که بازارها برای داروهای ایرانی، ایجاد و تقویت شود.

وی با اشاره به محدودیت صادرات تجهیزات پزشکی که با ارز ترجیحی تولید می‌شوند، گفت: نمی‌توانیم به تجهیزات پزشکی که با ارز ترجیحی در داخل کشور تولید شده است، اجازه صادرات دهیم مگر اینکه قطعاتی که با ارز ترجیحی وارد می‌شود، با ارز حاصل از صادرات محصولات‌شان، تولید شود.

معاون وزیر بهداشت تاکید کرد: وضعیت صادرات در حوزه تجهیزات پزشکی رو به رشد است و شروع به صادرات تجهیزات پزشکی سرمایه‌ای کرده‌ایم و بعضی از این تجهیزات در دوران پاندمی کرونا، به زحمت و با منت به ایران فروخته می‌شد؛ اما امروز این محصولات را به سراسر دنیا صادر می‌کنیم و بعضی از کشورها خواستار انتقال تکنولوژی محصولات ایرانی به کشورشان هستند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۱۰۵ هزار کد IRC (ایران کد) فعال در حوزه تجهیزات پزشکی در کشور وجود دارد، گفت: ۲۲ هزار کد IRC تجهیزات پزشکی تولید داخل است و بعضی از این کدها، تولید مشترک و بخشی از آن وارداتی و بخش دیگر نیز وارداتی است.

محمدی از برون‌سپاری برخی اختیارات غیرحاکمیتی توسط سازمان غذا و دارو خبر داد و گفت: یکی از فرایندهای زمان‌بر برای تولید تجهیزات پزشکی، ارزیابی‌های بالینی محصول است. در مورد تجهیزات پزشکی که کلاس خطر بالاتری دارند، حساسیت هم افزایش می‌یابد و محصولات تولیدی به سه بیمارستان معرفی و نتایج ارزیابی‌های بالینی مشخص و در صورت تأیید نتایج، محصول به بازار روانه می‌شود.

وی با بیان اینکه سامانه تی‌تک یک ابرسامانه است، افزود: تی‌تک روز به روز در حال توسعه و تکامل است، این سامانه اطلاعات زیادی را خود جای داده و مراحل زیادی از جمله صدور مجوز، دریافت مستندات، داشبورهای توزیع دارو، تخصیص ارز، ترخیص مواد اولیه و محصول نهایی و رصد تأمین، توزیع و عرضه‌کنندگان کاربرد دارد.

رئیس سازمان غذا و دارو تاکید کرد: تا قبل از راه‌اندازی سامانه تی‌تک، اطلاعات دقیقی از تولید، واردات، توزیع و عرضه دارو نداشتیم که این سامانه، اطلاعات شفافی را در اختیار مدیران برای تصمیم‌گیری در مورد پیش‌بینی موارد مختلف از جمله تولید و ارز قرار می‌دهد. در تولید و واردات دارو می‌دانیم به چه میزان ارز نیاز داریم و نیاز به یک محصول پزشکی، چقدر است.

کد خبر 664009

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.