ثبت‌نام نقل و انتقالات فرهنگیان از چه زمانی آغاز می‌شود؟

هرساله تعداد زیادی از فرهنگیان به دلایلی از جمله جابه‌جایی محل سکونت یا انتقالی اجباری یکی از اعضای خانواده، به دنبال دریافت انتقالی موقت یا دائم از محل کار فعلی خود هستند، این در حالی است که ثبت‌نام نقل و انتقال فرهنگیان در سال جاری از دهم خردادماه آغاز می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایمنا، در سال گذشته ثبت‌نام نقل و انتقالات فرهنگیان از طریق سایت profile.medu.ir انجام شد، اما در سال جاری با توجه به تغییرات آموزش و پرورش، ثبت نام از طریق سایت my.medu.ir انجام می‌شود.

آن دسته از فرهنگیان که به دنبال انتقالی دائم یا موقت هستند، باید در زمان ثبت درخواست انتقالی فرهنگیان به این سامانه مراجعه کرده و پس از مطالعه شرایط و ضوابط نقل و انتقالی همکاران فرهنگیان، در صورت داشتن تمام شرایط اعلام شده در شیوه‌نامه نقل و انتقالات، اقدام به ثبت درخواست خود کند.

نقل و انتقالات فرهنگیان در دو دسته درون استانی و برون استانی دسته‌بندی می‌شود، زمان ثبت درخواست برای هریک از این دو دسته با یکدیگر متفاوت است، مطابق شیوه‌نامه نقل و انتقالات فرهنگیان در سال جاری، زمان نقل و انتقالات فرهنگیان ۱۴۰۲ از دهم خردادماه آغاز و تا ششم تیرماه ۱۴۰۲ ادامه خواهد داشت؛ این در حالی است که مبنای اصلی نقل و انتقالی برون استانی فرهنگیان سال جاری، نیاز نداشتن مبدا به دبیر و همچنین اعلام نیاز مقصد است.

اعلام شرایط نقل و انتقال فرهنگیان

صادق ستاری‌فرد، معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش، شیوه‌نامه نقل و انتقال فرهنگیان را ابلاغ کرد که به موجب این شیوه‌نامه، ثبت‌نام متقاضیان از دهم خردادماه آغاز می‌شود و تا ششم تیرماه ادامه دارد.

در شیوه‌نامه نقل و انتقال کارکنان رسمی و پیمانی متقاضی انتقال دائم و موقت برون استانی آمده است که نقل و انتقالات در راستای ارتقای بهره‌وری و ساماندهی مناسب نیروی انسانی، تأمین رضایتمندی شغلی و تسهیل شرایط خدمت فرهنگیان با تاکید بر بهبود توازن نیروی انسانی در مناطق مبدا و مقصد و سایر ضوابط و مقررات مربوط در سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ انجام می‌شود.

در راستای نبود تمرکز، رعایت مصالح و مقتضیات منطقه‌ای و استانی، ضوابط و اجرای فرایند نقل و انتقال درون استانی سال تحصیلی آتی با تاکید بر رعایت اصول و ضوابط کلی حاکم بر این دستورالعمل و دستورالعمل توسعه سنواتی ساماندهی نیروی انسانی و لزوم حفظ و بهبود توازن نیروی انسانی (به تفکیک اداره، گروه، رشته و جنسیت) بین مناطق مبدا و مقصد به کارگروه توسعه مدیریت اداره کل استان تفویض می‌شود.

فرایند نقل و انتقال برون استانی سال تحصیلی آتی با توجه به شرایط متقاضیان و فهرست فصلی امتیاز تأیید شده آن‌ها و بر اساس جداول تراز نیروی انسانی ادارات (به تفکیک اداره، گروه، رشته و جنسیت) و با رعایت دستورالعمل توسعه سنواتی ساماندهی نیروی انسانی طبق ضوابط این دستورالعمل و مطابق جدول زمانبندی اجرا می‌شود.

ضوابط و مقررات ثبت درخواست انتقال

انتقال دائم: دارا بودن حداقل چهار سال سنوات خدمت تجربی مشروط به رعایت تراز نیروی انسانی منطقه - استان

انتقال موقت: دارا بودن حداقل یک سال سنوات خدمت تجربی مشروط به رعایت تراز نیروی انسانی منطقه- استان

تبصره: همکارانی که در سال جاری در وضعیت انتقال موقت هستند می‌توانند با ثبت درخواست و رعایت تراز نیروی انسانی منطقه - استان تبدیل به دائم شوند.

ملاک محاسبه سابقه خدمت تجربی (آموزشی تمام وقت) در آموزش و پرورش تا تاریخ سی‌ویکم شهریور ۱۴۰۲ است.

تبصره: مدت سوابق خدمت به صورت حق‌التدریس، نهضت سواد آموزی، مأموریت به سایر دستگاه‌ها، تحصیل در مراکز تربیت معلم، تربیت دبیر، خدمت نظام وظیفه و قرارداد کار معین جز سابقه خدمت برای انتقال محسوب نخواهد شد.

تحقق هر نوع انتقال مقرر در این دستورالعمل منوط به وجود نیاز در مقصد و رعایت شرط تأمین نیرو در منطقه مبدا از محل ابلاغ موظف یا غیر موظف خواهد بود.

به استناد ماده ۲ آئین نامه اجرایی بند (۳) ماده واحده قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سواد آموزی در وزارت آموزش و پرورش مصوب ۱۳۹۷ مجلس شورای اسلامی، نقل و انتقال مشمولین استخدام شده موضوع آن قانون، قبل از (۱۰) سال امکانپذیر نیست.

ملاحظات

۱ - انتقال پدر، مادر، همسر و فرزند شهید، جانبازان بالای ۲۵ درصد، زوجین فرهنگی به محل خدمت همسر، بانوان فرهنگی دارای سه فرزند زیر ۱۲ سال (ملاک محاسبه سن فرزندان تاریخ سی‌ویکم شهریورماه ۱۴۰۲ است) و همچنین همسر جانباز در صورت تغییر دائم محل اشتغال جانباز در همان سال با ارائه تاییدیه از مراجع ذی‌صلاح به استناد ماده ۱۷ آئین‌نامه اجرایی ماده ۱۳ قانون تسهیلات استخدامی و جانبازان در اولویت قرار دارند.

۲ - جابه‌جایی فارغ‌التحصیلان متعهد خدمت سال جاری دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی در گروه، رشته، جنسیت یکسان با تصریح به استمرار تعهد خدمت به وزارت آموزش و پرورش در محل مورد نیاز امکان پذیر است.

۳ - در صورت احراز عدم شرایط و استحقاق افراد منتقل شده، ضمن برخورد قانونی با متخلفان نسبت به لغو انتقال ذینفعان در هر زمان از سال تحصیلی اقدام خواهد شد.

۴ -به استناد ماده (۹) مصوبه شماره ۹۸۷۰۴/ ت ۵۴۳۵۷ مورخ ۱۳۹۹/۰۹/۰۲ هیئت محترم وزیران و مفاد بخشنامه شماره ۷۱۰/۴۶ مورخ ۹۹/۱۰/۲۰ انتقال دائم به کلان شهرهای اصفهان، اهواز، تبریز، تهران، شیراز، قم، کرج و مشهد ممنوع بوده و صرفاً درخواست مأموریت (انتقال موقت) متقاضیان قابل بررسی است. بدیهی است در صورت اصلاح آئین‌نامه مصوب مربوط، امکان تبدیل انتقال موقت به دائم در کلانشهرها فراهم می‌شود.

بنابراین متقاضیان انتقال به این شهرها فقط مجاز به ارائه درخواست مأموریت (انتقال موقت) است. در ضمن برخورداری از تسهیلات خروج از کلانشهر، منوط به ارائه درخواست کتبی جداگانه است.

۵ - فرهنگیانی که همسر آنان کارکنان نیروهای نظامی و انتظامی بوده و طبق امریه دستگاه مربوط (بدون درخواست خود) و با تأیید بالاترین مقام نظامی یا انتظامی در استان، منتقل شده باشند، مشمول بند (۳) جدول امتیاز بندی هستند. لازم به ذکر است به مکاتباتی که صرفاً موید اشتغال همسر نظامی بوده همانند سایر همکاران امتیازدهی خواهد شد.

۶ - نقل و انتقال درون و برون استانی صرفاً در بازه زمانی دهم خردادماه تا پانزدهم مردادماه انجام می‌شود.

۷ - مراجعه نکردن افراد انتقال یافته به منطقه مقصد، پس از اعلام نتیجه، غیبت تلقی می‌شود.

۸ - ادارات شهرستان‌ها و مناطق مقصد، مکلف‌اند قبل از پایان دوره انتقال موقت افراد منتقل شده سال قبل، نسبت به صدور حکم پایان مأموریت و اطلاع‌رسانی به افراد ذی‌نفع اقدام و در صورت عدم تمدید انتقال، از سازماندهی و صدور ابلاغ تدریس برای آنان خودداری کنند و ادارات شهرستان‌ها و مناطق مبدأ نیز موظف‌اند پس از پایان تاریخ انتقال، نسبت به پیگیری و تعیین وضعیت خدمتی افراد و صدور ابلاغ خدمت تا شروع سال تحصیلی اقدام کنند. بدیهی است اقدام نکردن به موقع به منزله ترک فعل و اهمال در انجام وظایف قانونی تلقی می‌شود.

۹ - مسئولیت اطلاع‌رسانی، نظارت بر حسن اجرا و پاسخگویی مناسب به متقاضیان انتقال درون و برون استانی با مدیرکل آموزش و پرورش استان‌ها است. مقتضی است تمهیدات لازم را به نحوی فراهم کنند تا از مراجعه متقاضیان به واحدهای ستادی خودداری شود. هرگونه مکاتبه خارج از سامانه مربوط در رابطه با انتقال با مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و امور اداری ممنوع بوده و در نتایج ارزیابی عملکرد استان‌ها لحاظ خواهد شد.

۱۰ - به منظور بررسی عملکرد اداره کل آموزش و پرورش، برنامه اعزام بازرسان حوزه ستادی جهت بازدید میدانی به زودی ارسال خواهد شد.

کد خبر 663894

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.