دستور وزیر اقتصاد به بانک‌ها درباره پروانه‌های کسب

وزیر اقتصاد در نامه به مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره بانک‌های دولتی و خصوصی کشور گفت: از ابتدای سال ۱۴۰۲ پروانه‌های کسب صرفا یک فایل الکترونیک حاوی شناسه یکتا هستند.

به گزارش ایمنا و به نقل از وزارت اقتصاد، «سید احسان خاندوزی» در نامه‌ای به مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره بانک‌های دولتی و خصوصی کشور اظهار کرد: از ابتدای سال ۱۴۰۲ پروانه‌های کسب صرفاً یک فایل الکترونیک حاوی شناسه یکتا هستند و نسخ چاپی پروانه کسب صادره از ۱۴۰۲ به بعد که شناسه یکتای بانک اطلاعات کسب‌وکارهای کشور را نداشته باشند، بی‌اعتبار هستند.

در این نامه آمده است: پروانه‌های کسب صادره قبل از ۱۴۰۲ و سایر مجوزهای کسب‌وکار صادره قبل از ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ تا پایان سال جاری همچنان معتبر هستند و از تابستان آتی، به تدریج فایل الکترونیک شناسه یکتا برای هر مجوز قدیمی، با جایگزین نسخ قدیمی و چاپی آنها خواهد شد.

شناسه یکتای مجوزهای جدید، به طور ۲۴ ساعته و توسط هرکس از بانک اطلاعات کسب‌وکارهای ایران به نشانی (qr.mojavez.ir) یا از طریق وب سرویس از بستر شبکه ملی تبادل اطلاعات، قابل‌مشاهده و استعلام هستند.

وزیر اقتصاد در این نامه یادآوری کرد: بر اساس ماده ۶ قانون یادشده، ارائه شناسه یکتای موجود در بانک اطلاعات کسب‌وکارها به‌عنوان مجوز کسب‌وکار، کفایت می‌کند مطالبه هر مدرکی به‌عنوان پروانه کسب یا مجوز کسب‌وکار علاوه‌بر شناسه یکتا یاد شده جرم است و مجازات تعزیری حبس دارد.

خاندوزی به مدیرعاملان بانک‌ها دستور داده با یادآوری حکم قانونی به همه مسئولان و کارکنان ادارات و شعب بانکی یادآوری کنند که برای استعلام صحت پروانه کسب به بانک اطلاعات کسب‌وکارهای ایران (qr.mojavez.ir) مراجعه کنند.

همچنین از این پس درخواست نسخه کاغذی یا کپی پروانه کسب و دیگر انواع مجوز کسب‌وکار از مشتریان ممنوع است و معیار اعتبار پروانه‌های کسب صادره از ابتدای سال ۱۴۰۲ و سایر مجوزها از ۱۴۰۱.۰۲.۱۰، وجود شناسه یکتای آنها در بانک اطلاعات کسب‌وکارهای ایران (qr.mojavez.ir) قابل مشاهده و استعلام توسط هرکس و در هر ساعت از شبانه روز خواهد بود.

کد خبر 662847

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.