فروش ۳۰۰ میلیارد تومان کتاب در نمایشگاه

قائم مقام سی و چهارمین نمایشگاه کتاب تهران گفت: تا ساعت ۲۱، پنجشنبه، ۲۸ اردیبهشت‌ (روز نهم نمایشگاه) نمایشگاه کتاب ۲۸۱ میلیارد تومان فروش را ثبت کرد.

به گزارش ایمنا، علی رمضانی در نهمین نشست خبری اظهار کرد: نمایشگاه کتاب تهران، بخشی از هویت فرهنگی ما ایرانیان است که رنگ و جلوه متفاوتی دارد. اگر چیزی درباره فتوحات به یاد داریم، محصول روایتی است از آن فتوحات بر جای مانده است.

وی از نویسندگان و اصحاب رسانه دعوت می‌کنم، روایت نمایشگاه را بنویسند و افزود: مهمترین عنصر روایت مردم هستند و قوام‌دهنده اصلی آن، کتاب است. هرکدام از مردم می‌توانند دست به روایت بزنند. دبیرخانه نمایشگاه کتاب پویشی با عنوان # روایت_نمایشگاه در شبکه‌های اجتماعی راه‌اندازی کرده و آمادگی دارد مجموعه این روایت‌ها را تدوین و منتشر کند.

قائم مقام و سخنگوی سی و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران خاطرنشان کرد: با توجه به میزان استقبال مردم و فروش کتاب که در حال رخ دادن است، این پدیده مردمی نیاز به پژوهش جامع شناسانه و مردم شناسانه دارد. کمتر شاهد پژوهش مردم شناسانه و جامعه‌شناسانه بودیم. از پژوهشگران می‌خواهم به این جنبه نمایشگاه بپردازند و یافته‌های خود را برای ارتقای کیفیت نمایشگاه به سیاست‌گذاران ارائه کنند. همچنین اگر پایان‌نامه‌ای با این موضوع تدوین شود، دبیرخانه از آن حمایت خواهد کرد.

وی از مخاطبان خواست با توجه به حجم مراجعه به بخش مجازی، که در ساعات آتی بیشتر خواهد بود، ساعات مراجعه خود را شبانه روز توزیع کنند و گفت: نمایشگاه مجازی کتاب بدون تعطیلی و ۲۴ ساعته خدمات‌رسانی می‌کند. همچنین از ناشران خواهشمندم تا بسته‌های خود را با سرعت بیشتری به شرکت پست برسانند و مردم چشم انتظار نگذارند خصوصاً بچه‌ها که تحمل کمتری دارند.

رمضانی با اشاره به پویش ایده‌پردازی «نمایشگاه دوست داشتنی» یادآور شد: حجم قابل توجهی از ایده‌ها به نمایشگاه واصل شده که درباره جمع‌بندی گفت‌وگو خواهم کرد، این پویش پس از نمایشگاه ادامه دارد تا مردم بتوانند ایده‌های خود را ارائه کنند و ناشران و کتابفروشان نیز فرصت داشته باشند، مباحث‌شان را مطرح کنند.

وی درباره تخلفات نیز افزود: در کمیته رسیدگی به تخلفات برای یک نشر با موضوع فروش مغایر ضوابط نشر و عرضه کتاب‌های مغایر نشر، اخذ تعهد کتبی و تعهد مبنی بر عدم تکرار تخلف و رفع بلافاصله تخلف با درج در پرونده و محرومیت از تسهیلات حمایتی وزارت ارشاد به مدت یک‌سال و کاهش ۵۰ درصد متراژ غرفه در نمایشگاه سال بعد، رأی صادر شد. همچنین برای دو نشر در بخش عربی که فروش کتاب‌های مغایر ضوابط نشر داشتند، اخذ تعهد کتبی، رفع تخلف بلافاصله و تعطیلی یک روزه غرفه در نمایشگاه صادر شد.

قائم مقام نمایشگاه کتاب اعلام کرد: برای ناشری دیگری که عرضه و فروش کتاب‌هایی مغایر با ضوابط نشر داشتند، به اتفاق آرا هیئت رسیدگی به تخلفات ناشر را به اخذ تعهد کتبی، عدم تکرار و رفع تخلف و بستن یک روزه پنل مجازی محکوم کرد.

به گفته وی درباره یکی از عرضه‌کنندگان کتاب‌های خارجی (بخش لاتین)، با تخلف‌های مختلف ارائه آثار خارج از فهرست گمرک، مشکل قیمت، بسته‌های غیر کتابی و مسائل دیگر، به اتفاق آرا، به اخذ تعهد کتبی، تعطیل غرفه و پنل مجازی به مدت یک روز محکوم شد. برای دو ناشر که عدم رعایت ضوابط نمایشگاه در پوشش داشتند، هیئت رسیدگی آن‌ها را با توجه به مستندات، متخلف شناخت و توبیخ کتبی بدون درج در پرونده، برایشان صادر کرد. پنج مورد ناشرانی که آثار سایر ناشران را بدون مجوز ارائه می‌کردند، هیئت رسیدگی برای سه مورد از این ناشران، اخذ تعهد کتبی، عدم تکرار تخلف و رفع تخلف و تعطیلی غرفه و پنل مجازی تا پایان نمایشگاه را صادر کرد و برای دو مورد هم با توجه به عدم کفایت مستندات رأی صادر نشد.

رمضانی درباره آمار فروش گفت: تا ساعت ۲۱، پنجشنبه، ۲۸ اردیبهشت‌ماه (روز نهم نمایشگاه) در بخش حضوری ۱۸۵ میلیارد تومان در مجموع فروخت که ۱۳۶ میلیارد تومان آن در کارت‌خوان‌های رسمی ثبت شده و ۴۹ میلیارد تومان هم برآوردی است که با توجه به فروش به صورت نقدی، کارت به کارت و کارتخوان غیر رسمی داریم. در بخش مجازی نمایشگاه هم ۹۶ میلیارد تومان فروش ثبت شده که ۷۸ و نیم میلیارد مربوط ناشران ۱۷ و نیم میلیارد تومان مربوط به کتابفروشان است. در مجموع نمایشگاه کتاب ۲۸۱ میلیارد تومان فروش را ثبت کرد. در بخش مجازی ۸۷۰ هزار نسخه کتاب فروش رفته است.

وی در پاسخ به سوالی درباره بن‌هایی که برخی از ناشران آموزشی ارائه می‌دهند تاکید کرد: در بن‌های گروهی وزارت ارشاد مداخله و مشارکتی ندارد و خود ناشران توافق کرده‌اند که درصدد ارائه تخفیف بیشتری به مخاطب هستند. چیزی در آئین‌نامه در این زمینه پیش‌بینی نشده که تخفیف غیرمتعارف باشد. با توجه به این‌که ۳۰ ناشر در این زمینه فعال‌اند، به نظر یک اقدام فرهنگی است. اما از ناشران می‌خواهیم مطابق ضوابط ارائه شده عمل کنند تا شبهه‌ای وارد نباشد.

منبع مهر

کد خبر 662193

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.