راه‌اندازی خط ریلی رشت_آستارا مسیر دوستی میان ایران با همه کشورها است

رئیس‌جمهور گفت: امضای توافقنامه راه‌آهن رشت - آستارا، یک گام مهم و راهبردی در جهت همکاری‌های بین جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه است.

به گزارش ایمنا، آیت‌الله رئیسی صبح امروز _چهارشنبه بیست‌وهفتم اردیبهشت‌ماه_ در مراسم امضای سند احداث خط ریلی راهبردی رشت-آستارا میان ایران و فدراسیون روسیه اظهار کرد: بدون تردید این توافق گامی راهبردی برای دو کشور است. همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های مختلف وجود دارد و این هم جلوه‌ای از همکاری است که امروز میان دو کشور رقم می‌خورد. کشورهای دیگری نیز در این مسیر قرار دارند.

وی افزود: مسیر شمال-جنوب برای همه کشورهای منطقه مفید خواهد بود این مسیر یک جلوه از دوستی، همگرایی و همکاری تجاری و اقتصادی بین همه کشورهای آسیای شرقی قفقاز و شمال اروپا است.

رئیسی تصریح کرد: مذاکرات اولیه این توافق مربوط به ۲۰ سال گذشته بوده است ولی به دلایلی با تعویق مواجه شد (که نباید با این مسئله مواجه می‌شد) اما امروز با اراده میان مسئولان عالی دو کشور این اقدام بزرگ در حال شکل‌گیری است و کمک بزرگی به تجارت و ترانزیت در منطقه است.

رئیس‌جمهور افزود: در این دولت وظیفه الهی، ملی و تاریخی خودمان می‌دانیم که در جهت احیای ظرفیت‌های جمهوری اسلامی و امکاناتی که می‌تواند ما را در نظام بین‌الملل در جایگاه شایسته‌امان قرار می‌دهد گام برداریم.

وی با بیان اینکه ما و همه می‌دانیم ظرفیت ایران ظرفیت‌های بالایی است حتی اگر نظام سلطه بخواهد ما را دور بزند، گفت: پوتین و کشورهای در مسیر این خط ریلی می‌دانند مسیر ایران ارزان‌ترین، باصرفه‌ترین و نزدیک‌ترین مسیر برای کار تجاری، اقتصادی و ترانزیتی است. بر هیچکس پوشیده نیست که جایگاه ایران در منطقه به نحوی است که می‌تواند ظرفیت‌های بسیاری که در شرق آسیا وجود دارد را به اروپا متصل کند و این مسیر می‌تواند برای کار تجاری و اقتصادی در منطقه مورد توجه قرار گیرد.

رئیسی تصریح کرد: در این کریدور و مسیر شمال-جنوب سه بخش مورد توجه است؛ بخش اول مسیر شرقی است که در آن روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و ایران حضور دارند که با توجه به تلاش‌های انجام شده مورد بهره برداری قرار گرفته است. بخش مرکزی دریای خزر است؛ در جهت تقویت بنادر و ناوگان باید کارهای جدی انجام شود تا وضعیت بخش مرکزی این مسیر بهبود پیدا کند. بخش غربی نیز نقصان ریلی رشت-آستارا در این مسیر وجود داشت که با این توافقنامه این نقص برطرف می‌شود و می‌تواند به صورت همه جانبه کریدور شمال-جنوب مورد توجه قرار گیرد که مسیر نزدیک با صرفه و ارزانی است. امیدواریم با این توافق و کاری که امروز آغاز خواهد شد همه کشورهایی که در این مسیر قرار دارند از این توافق بهره‌مند شوند.

وی با اشاره به اهمیت احیای جایگاه جمهوری اسلامی ایران در منطقه و نظام بین‌الملل گفت: اقدامات دیگری هم در حال پیگیری است مثل اقداماتی که در جهت تقویت مسیر پاکستان ایران و ترکیه و مسیر شلمچه بصره در دستور کار قرار گرفته است.

رئیسی ضمن اشاره به مسیر چابهار به زاهدان و ارتباط دریای عمان، خلیج فارس و ارتباط با اروپا گفت: این اقدامات بسته‌هایی است که با قوت در جمهوری اسلامی ایران در حال پیگیری است و امیدوارم سهم و جایگاه کشور ما در منطقه و نظام بین‌الملل احیا شود.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: ظرفیت اقتصادی ایران و روسیه ظرفیت بالایی است ما هم امروز اراده امان بر تبادل این ظرفیت‌ها است و امیدواریم با پیگیری‌های پوتین و دوستان ما در جمهوری اسلامی و همکاران ما که مأموریت دنبال کردن این موضوع را برعهده دارند زمان به نتیجه رسیدن این کار بزرگ کوتاه شود.

وی افزود: با جدیتی که همکاران من انشاالله خواهند داشت به‌سرعت این کار آغاز شود و منافعی را برای کشورهای منطقه همچنین آسیای مرکزی و احیای ظرفیت‌های اقتصادی و ترانزیتی میان دو کشور و کشورهای منطقه در پی داشته باشد.

رئیسی گفت: باید از امام خامنه‌ای که همواره به دولت تاکید دارند که در این مسیر گام‌های بلندی بردارند، در جهت احیای ظرفیت‌های اقتصادی و ترانزیتی منطقه تشکر کنم و امیدوارم این گام در جهت احیای روابط اقتصادی میان دو کشور و کشورهای منطقه‌ای تأثیر بسزایی داشته باشد.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: گام بعدی اتحادیه اوراسیا و روسیه است که حتماً و به‌زودی اتفاق خواهد افتاد؛ حذف تعرفه بازرگانی و اقتصادی میان شش کشور می‌تواند گام بلندی در روابط اقتصادی میان ما، روسیه و کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا باشد.

کد خبر 661759

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.