سواحل مکران ظرفیتی بزرگ برای توسعه اقتصادی کشور است

معاون اول رئیس جمهور گفت: نباید توسعه سواحل مکران را صرفاً با نگاه محرومیت زدایی دنبال کنیم چرا که سرمایه گذاری در این منطقه ۱۰۰ درصد اقتصادی است و از مزیت‌هایی منحصربه‌فرد برخوردار است.

به گزارش ایمنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، محمد مخبر سواحل مکران را به عنوان ظرفیتی بزرگ و پیشرانی کم نظیر برای توسعه اقتصادی کشور قلمداد و اظهار کرد: ظرفیت‌ها و مزیت‌های موجود در منطقه مکران بسیار منحصربه‌فرد است و این ظرفیت‌ها از جمله دسترسی به اقیانوس در هیچ یک از نقاط دیگر کشور به‌صورت یکجا وجود ندارد.

وی با تاکید بر اینکه سرمایه گذاری در سواحل مکران به لحاظ رویکردها و مبانی اقتصادی، سرمایه گذاری با بازدهی بالا محسوب می‌شود، افزود: نباید توسعه سواحل مکران را صرفاً با نگاه محرومیت زدایی دنبال کنیم چرا که سرمایه گذاری در این منطقه ۱۰۰ درصد اقتصادی است و از مزیت‌هایی منحصربه‌فرد برخوردار است.

مخبر از دبیر شورای عالی توسعه مکران خواست، سازوکاری در دبیرخانه طراحی شود که برای هر یک از طرح‌ها و پروژه‌ها، مجریانی توانمند و باانگیزه تعیین و برنامه زمانبندی دقیقی برای اجرای طرح‌ها پیش بینی شود.

وی افزود: به منظور سرعت دادن به روند اجرای طرح‌ها، نیاز نیست که برای تامین تمام ملزومات و نیازمندی‌های کل پروژه معطل شویم، بلکه می‌توان طرح‌ها را به فازهای مختلف تقسیم کرد تا از محل درآمدهای اجرای هر فاز، نیازمندی‌های فازهای بعدی نیز تامین شود.

در این جلسه حسین دهقان، دبیر شورای عالی توسعه مکران نیز گزارشی از نقشه راه سرمایه گذاری برای ایجاد اشتغال، آبادانی، توسعه و امنیت پایدار این سواحل ارائه کرد و به تشریح طرح‌های سرمایه گذاری و نیازمندی‌های اجرای آنها پرداخت.

بر اساس این گزارش مجموع سرمایه گذاری برای اجرای طرح‌ها در سواحل مکران ۲۷ میلیارد یورو است که در فاز نخست ۲.۷ میلیارد یورو برای اجرای ۲۴ پروژه در قالب هفت طرح شامل تامین آب، تولید برق، توسعه شهری، شهرک‌های تخصصی-خصوصی، مطالعه و اکتشاف پهنه‌های معدنی، ایجاد و توسعه بندرگاه و گردشگری پیش بینی شده است.

در این نشست همچنین مدیران عامل شرکت‌های فولاد مبارکه، گل گهر، چادرملو و گهر زمین به عنوان چهار شرکت اصلی سرمایه گذار در طرح‌های سواحل مکران، به بیان نظرات و دیدگاه‌های خود پرداختند و دغدغه‌ها و نیازمندی‌های خود را مطرح کردند.

گفتنی است، در حاشیه این نشست سند همکاری توسعه سواحل مکران نیز مابین دبیرخانه شورای توسعه این سواحل با شرکت‌های مذکور به امضا رسید.

کد خبر 658613

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.