تکذیبیه شرکت اسنپ درباره ادعای جذب رانندگان شرکت رقیب

اسنپ ادعای مطرح شده را درباره جذب رانندگان شرکت رقیب، تکذیب کرد.

به گزارش ایمنا، روز گذشته خبری با عنوان «شورای رقابت یکی از تاکسی‌های اینترنتی را محکوم کرد»، منتشر شد. درباره این خبر باید اعلام کنیم این پرونده در سال ۹۸ مطرح شد و اسنپ نیز دفاعیات خود را ارائه کرد. هرچند تا این لحظه، رأی شورای رقابت به‌طوررسمی به اسنپ ابلاغ نشده، اما امروز و بعد از گذشت بیش از سه سال، خبر نتیجه آن در رسانه‌ها منعکس شده است.

درصورتی‌که حکم رسانه‌ای شده صحت داشته باشد، ضمن احترام به رأی شورای رقابت، اسنپ حق اعتراض را برای خود محفوظ می‌داند و این شرکت همچنان به شفافیت و عملکرد استاندارد مطابق با قوانین، در راستای حفظ فضای سالم رقابتی در بازار تاکسی‌های اینترنتی متعهد است.

همان‌طورکه اسنپ در دفاعیات خود در شورای رقابت تاکید کرده هیچ‌گونه اقدام ضدرقابتی و خلاف مقرراتی انجام نداده است و با توجه به اینکه سیم‌کارت‌ها به‌صورت رسمی به نام شرکت اسنپ ثبت شده‌اند، اتهام استفاده از این روش برای جذب کاربر راننده به‌صورت مخفیانه کاملاً نادرست است.

اسنپ از سیم‌کارت‌های خریداری شده برای انجام تحقیقات بازار (رصد سرویس‌های داخلی شرکت و همچنین سایر شرکت‌ها) جهت تدوین طرح‌های تشویقی، بهبود زمان پذیرش درخواست‌ها، بهبود نرخ پذیرش درخواست‌ها و موارد مشابه استفاده می‌کند که به صورت مرسوم برای تحقیقات بازار توسط شرکت‌ها به کار گرفته می‌شود.

همچنین باید در نظر گرفت که کاربران راننده، استخدام رسمی هیچکدام از تاکسی‌های اینترنتی نیستند و برای فعالیت در ناوگان هر کدام از شرکت‌ها یا حتی فعالیت همزمان در آن‌ها حق انتخاب دارند. با توجه به اینکه اسنپ ۹۰ درصد سهم بازار تاکسی‌های اینترنتی را به خود اختصاص داده، تقریباً تمام رانندگان تاکسی اینترنتی عضو ناوگان اسنپ هستند، بنابراین ادعای تلاش برای جذب رانندگان رقیب نمی‌تواند صحت داشته باشد.

این نکته نیز قابل ذکر است که حفظ فضای سالم رقابتی، نیازمند شفافیت و عملکرد مطابق با استانداردها و قوانین از جانب تمام رقبا در یک بازار است؛ طی هشت سال گذشته از زمان شروع فعالیت اسنپ و شکل‌گیری بازار تاکسی اینترنتی در ایران اقدامات خلاف قانون و غیرمنصفانه و غیررقابتی متعددی توسط رقبا انجام شده است.

برخلاف ادعای رقبا، اظهارات برخی از کاربران راننده به‌صراحت نشان می‌دهد که بازاریابان میدانی برخی شرکت‌ها، بارها اقدام به تطمیع رانندگان اسنپ کرده‌اند. مستندات این موضوع نیز به دادستانی کل کشور، معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری، معاونت علمی ریاست‌جمهوری و شورای‌عالی فضای مجازی ارسال شده است.

در نهایت، پیشرفت بازار را در گرو رفتارهای سالم جهت ایجاد فرصت رشد برای تمام بازیکنان فعال در این حوزه می‌دانیم.

کد خبر 653962

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.