لاوروف از تدارک برای نشست وزیران خارجه ایران، روسیه، سوریه و ترکیه خبر داد

وزیر امور خارجه روسیه از تهیه مقدمات برای برگزاری نشست چهارچانبه وزیران خارجه ایران، روسیه، سوریه و ترکیه در آینده خبر داد.

به گزارش ایمنا و به نقل از اسپوتنیک، «سرگئی لاوروف» روز جمعه در نشست مطبوعاتی مشترک با «مولود چاووش اوغلو» همتای ترک خود اظهار کرد: مقدمات برای برگزاری نشستی بین وزیران خارجه ایران، سوریه، روسیه و ترکیه در جریان است و طرف‌ها روی تعیین زمان‌های مناسب برای انجام آن کار می‌کنند.

لاوروف درباره بحران اوکراین گفت: مذاکرات برای حل بحران اوکراین زمانی اتفاق خواهد افتاد که نگرانی‌ها و منافع مشروع روسیه در آن لحاظ شده باشد.

وی ادامه داد: رئیس جمهوری و دیگر مقامات روسیه همواره تاکید کرده‌اند که ما مذاکره را رد نمی‌کنیم اما کشورهای غربی دغدغه‌های روسیه را انکار می‌کنند.

وزیر خارجه روسیه گفت: آماده بررسی هر طرح جدی برای مذاکره با آمریکا هستیم.

لاوروف، ساخت یک هاب گازی در ترکیه برای انتقال انرژی روسیه به منطقه و همچنین نیروگاه اتمی این کشور را دیگر موضوع مذاکراتش با چاووش اوغلو اعلام کرد.

وی همچنین، مذاکرات سازش بین تشکیلات خودگردان فلسطین و رژیم صهیونیستی را دچار رکود و عقبگرد ارزیابی کرد و خواستار مذاکره مستقیم بین طرفین با محوریت سازمان ملل در چارچوب طرح موسوم به «دو دولتی» شد.

وزیر خارجه ترکیه نیز در این نشست مطبوعاتی مشترک، درباره شدت یافتن جنگ اوکراین در فصل بهار ابراز نگرانی کرد و گفت: این جنگ برنده‌ای ندارد و تلاش می‌کنیم با مذاکره و پیگیری یک سیاست متوازن، به آن پایان دهیم.

چاووش اوغلو خواستار رفع همه موانع انتقال غلات و کود روسیه به بازارهای جهانی شد.

وی، عادی سازی روابط بین ترکیه و ارمنستان را دیگر موضوع گفت‌وگوها عنوان کرد و افزود: امیدواریم با رسیدن به یک توافق صلح فراگیر بین ایروان و باکو، شاهد ثبات منطقه باشیم.

به نوشته اسپوتنیک، چاووش اوغلو و لاوروف آماده کردن زمینه‌ها برای برگزاری نشست وزیران خارجه ترکیه، روسیه، ایران و سوریه را نیز بررسی کردند.

چاووش اوغلو از روسیه برای برگزاری نشست معاونان وزرای خارجه روسیه، ترکیه، ایران و سوریه در مسکو در تاریخ ۴ آوریل تشکر کرد و گفت: امیدواریم فرایند حل بحران سوریه مثل گذشته به صورت شفاف ادامه یابد.

دو طرف همچنین تحولات لیبی را بررسی و بر اتحاد نیروها در لیبی برای ایجاد یک نیروی امنیتی واحد تاکید کردند.

کد خبر 652949

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.