توسعه ناوگان حمل‌ونقل در سال ۱۴۰۲

وزیر راه‌وشهرسازی یکی از اولویت‌های مهم دولت سیزدهم را در سال جدید، بهره‌مندی از حمل‌ونقل ترکیبی عنوان کرد و از برنامه توسعه ناوگان هوایی، ریلی، جاده‌ای و دریایی کشور خبر داد.

به گزارش ایمنا و به نقل از پایگاه خبری وزارت راه‌وشهرسازی، مهرداد بذرپاش در آستانه نوروز ۱۴۰۲ در برنامه زنده رادیویی به تشریح بخشی از مهم‌ترین اهداف وزارتخانه در سال ۱۴۰۲ پرداخت.

وزیر راه‌وشهرسازی گفت: این وزارتخانه تأمین مسکن خانوارهایی دارای سه فرزند و بیشتر را برعهده دارد و در سال ۱۴۰۲ روند اجرای پروژه‌های مسکن شتاب بیشتری خواهد گرفت و در سال جاری نیز روند تأمین زمین پیگیری و ۲۸ هزار هکتار برای ساخت مسکن حمایتی تأمین شد.

برنامه احیای شبکه ترانزیتی راه ابریشم

عضو کابینه دولت سیزدهم توضیح داد: یکی از اولویت‌های وزارت راه‌وشهرسازی در ۱۴۰۱ و تداوم آن در سال جدید تکمیل کریدورهای ریلی و جاده‌ای جنوب به شمال و شرق به غرب کشور است، زیرا موقعیت جغرافیایی ایران موقعیت مناسبی است و این امکان وجود دارد تا شبکه ترانزیتی راه ابریشم را که در گذشته وجود داشته احیا کنیم.

ظرفیت ترانزیتی موجود در کشور ثروت ملی تولید می‌کند

بذرپاش تصریح کرد: ظرفیت ترانزیتی موجود در کشور می‌تواند برای کشور ثروت ملی تولید کند، بنابراین تکمیل ظرفیت کریدورهای ریلی در راستای رسیدن به همین هدف است.

وی از دیگر اقدامات در دستور کار وزارت راه‌وشهرسازی را تکمیل کریدورهای جاده‌ای نوار ساحلی جنوب عنوان کرد و گفت: این کریدور از مرز شلمچه آغاز می‌شود و به چابهار در دریای عمان و خلیج فارس می‌رسد.

بهره‌مندی از حمل‌ونقل ترکیبی با تکمیل کریدور ساحلی جنوب طی دولت سیزدهم

وزیر راه‌وشهرسازی بر ضرورت تکمیل صنعت حمل و نقل ترکیبی کشور برای بهره‌مندی از اقتصاد دریامحور تاکید کرد و افزود: زمانی که کالاها به بنادر کشور می‌رسد، باید با ریل یا جاده به نقاط مختلف کشور حمل شود، بنابراین در برنامه است تا پایان دولت سیزدهم کریدور ساحلی به اتمام برسد. ۵۰۰ کیلومتر این کریدور باقی‌مانده بود که ۵۰ کیلومتر آن در هفته‌های اخیر افتتاح شد و ۵۰ کیلومتر دیگر در روزهای آینده در استان سیستان‌وبلوچستان افتتاح خواهد شد.

بذرپاش گفت: تکمیل ظرفیت بندرگاهی نیز در برنامه است. خط آهنی که در شهر رشت به بندر کاسپین در حال انجام است در ماه‌های ابتدای سال ۱۴۰۲ به اتمام می‌رسد. این افتتاح سبب خواهد شد که عملاً کریدوری که از شمال از طریق ریل به شهر رشت می‌آید و با کریدور جاده‌ای تا بندرعباس می‌رود ظرفیت مناسبی را در حوزه ترانزیت و حمل کالا به کشور بیافزاید.

حمل و نقل ترکیبی در دستور کار وزارت راه‌وشهرسازی است

وی افزود: در کنار توسعه حمل و نقل ریلی، توسعه حمل‌ونقل جاده‌ای و توسعه زیرساخت‌های بندری در دستور کار وزارت راه‌وشهرسازی است که در سال ۱۴۰۲ به سرعت این پروژه‌ها به اتمام می‌رسد.

وزیر راه‌وشهرسازی یکی از خطوط اصلی ریلی را شبکه ریلی شرق کشور از چابهار تا سرخس برشمرد و گفت: این خط ریلی ظرفیت خوبی را برای تولید و اقتصاد کشور دارد که تکمیل این خط نیز در برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی است.

در ۶ ماهه نخست سال جدید ناوگان هوایی توسعه می‌یابد

بذرپاش در ادامه بر توسعه ناوگان هوایی تاکید کرد و گفت: ناوگان هوایی فرسودگی زیادی داشت که در همین مدت کوتاهی تعداد قابل توجهی به ناوگان هوایی افزوده شد. در ۶ ماهه ابتدای سال جدید ناوگان هوایی نوسازی می‌شود.

وی تصریح کرد: تکمیل و توسعه فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) به عنوان هاب اصلی منطقه‌ای در دستور کار است و این فرودگاه مهم طی دو تا سه سال آینده به یک ظرفیت فرودگاهی بین‌المللی معتبر تبدیل خواهد شد.

کد خبر 649224

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.