بررسی آمار تولید محصولات فولادی در سال 1401
در این تصویر محصولات فولادی متنوع را مشاهده می کنید.

مجموعه آهن آنلاین در این مقاله به بررسی نوسانات آمار تولید محصولات فولادی در سال 1401 پرداخته است.

مجموعه آهن آلات آهن آنلاین که قیمت محصولات فولادی را به صورت لحظه ای در اختیار شما قرار می دهد در این مقاله به بررسی آمار تولید آهن آلات در سال 1401 پرداخته است. صنعت فولاد از مهم‌ترین صنایع در هر کشوری محسوب می‌شود و تأثیرات زیادی در بازارهای وابسته به خصوص ساختمان‌سازی اعمال می‌کند. از این‌رو در این مطلب به آمار تولید محصولات آهنی و فولادی در سال 1401 می‌پردازیم. در 9 ماهه ابتدای سال 1401 نسبت به مدت مشابه سال گذشته، در اکثر محصولات فولادی رشد نسبتاً خوبی را شاهد بودیم. در ادامه به جزئیات بیشتر این آمار می‌پردازیم.

بررسی آمار تولید آهن‌آلات کشور در سال 1400

سال 1401 علیرغم قطعی برق و رکود نسبی که بر بازار مسکن حاکم بود، توانست سال خوبی برای فعالان حوزه فولاد باشد. در 9 ماه ابتدایی سال جاری، تولید محصولات فولاد میانی نسبت به سال گذشته 13 درصد رشد داشت و به رقم 23 میلیون و 786 هزار تن رسید. همچنین میلگرد و مقاطع طویل فولادی نیز به ترتیب با 18 و 15 درصد رشد، از موفق‌ترین محصولات در سال جاری بودند. بااین‌حال، ورق سرد و پوشش‌دار و همچنین تیرآهن نسبت به سال گذشته رشد منفی داشتند که البته در مقایسه با آمار مثبت سایر محصولات، چندان به چشم نمی‌آید. در ادامه با جزئیات بیشتر به محصولات محبوب فولادی و آهن‌آلات و میزان تولید آن‌ها در سال 1401 بیشتر اشاره می‌کنیم.

آمار تولید میلگرد

میلگرد از حیاتی‌ترین محصولات در صنایع عمرانی و ساختمان‌سازی است و میزان تولید و صادرات و واردات آن نقش مهمی در بازار فولاد ایفا می‌کند. این محصول در انواع ساده و آجدار و با استانداردهای مختلفی تولید می‌شود. میزان تولید میلگرد در 9 ماه ابتدایی سال 1401 بیش از 8 میلیون تن بوده است که در مقایسه با آمار 6.9 میلیون تنی سال گذشته، رشد 18 درصدی را نشان می‌دهد.

"میلگرد، با روش‌های گوناگون در کارخانه‌های فولادی پس از تحمل حرارت 1100 درجه تولید و دربازار عرضه می‌شود. قیمت میلگرد امروز، به چندین عامل بستگی دارد که از اساسی‌ترین موارد آن می‌توان به: سایز، وزن، برند تولیدکننده، نوع استاندارد (A1، A2، A3، A4) و... اشاره کرد. بهتر است قبل از خرید میلگرد، از آخرین و جدیدترین قیمت روز میلگرد در بازار آگاهی داشته باشید تا با بهترین نرخ بتوانید این محصول فولادی را تهیه و با بهره‌گیری از حداکثر سود، از آن در پروژه‌های خود استفاده کنید."

آمار تولید تیرآهن

تیرآهن یکی از محصولاتی است که آمار تولید آن معمولاً فراز و فرود چندانی در طول زمان ندارد. این محصول در دو سال گذشته شیب بسیار ملایم نزولی را در حجم تولید تجربه کرده است که نشان‌دهنده کاهش تقاضا از سوی بازار است. قیمت تیرآهن اما در هر برهه زمانی متفاوت بوده است و گاهی سیر صعودی و گاهی نیز سیر نزولی در پیش گرفته است. در 9 ماهه ابتدای سال 1401، میزان تولید این محصول، 932 هزار تن بوده است که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، 2 درصد کاهش داشته است.

"تیرآهن، از جمله محصولاتی است که نرخ تقاضا و نوسانات بازار آن به صورت روزانه و لحظه‌ای تغییر می‌کند و ممکن است قیمت تیرآهن امروز اختلاف بسیار زیادی با قیمت تیرآهن روز بعد داشته باشد؛ از جمله تیرآهن‌هایی که نوسان قیمت زیادی دارند می‌توان به قیمت تیرآهن اصفهان و کرمانشاه اشاره کرد. بخشی از علت تغییر قیمت روز تیرآهن مربوط به تولیدکنندگان و همچنین سایزهای آن است، به طور مثال: قیمت تیرآهن 14، با توجه به میزان تقاضایی که برای آن وجود دارد ممکن است بیشتر و کمتر از قیمت تیرآهن 16 باشد."

آمار تولید پروفیل

نبشی، ناودانی و سایر مقاطع فولادی در 9 ماه ابتدای سال جاری، 638 هزار تن تولید داشته‌اند. این رقم برای سال گذشته 610 هزار تن بوده است که نشان می‌دهد آمار تولید این محصولات رشد 5 درصدی داشته است. قیمت پروفیل امروز در کارخانه و مقاطع فولادی تحت تأثیر نرخ ارز، تورم داخلی، میزان عرضه و تقاضا و همچنین تغییرات قیمت سنگ‌آهن و بازارهای جهانی نوسان خواهد داشت.

"پروفیل، از حیاتی‌ترین محصولات فولادی برای پروژه‌های ساختمان سازی، شهر سازی، پل سازی و یا مابقی ساخت و سازها محسوب می‌شود. از آنجا که به خاطر حجم خرید بالا پروفیل و وجود تقاضا زیاد برای آن در بازار، قیمت پروفیل دارای نوسان بسیار زیادی است و به اکثر اوقات به صورت روزانه در حال تغییر است، خریداران این محصول می‌بایستی برای متضرر نشدن در خرید خود قیمت روز پروفیل را قبل از ثبت سفارش خود استعلام بگیرند."

در این تصویر محصولات فولادی مانند لوله، نبشی و پروفیل را مشاهده می کنید.

مقایسه نوسانات آمار تولید مقاطع طویل فولادی در نیمه اول و دوم سال 1401

مقاطع طویل فولادی از پرمصرف‌ترین محصولات حوزه فولاد هستند که شامل تیرآهن، نبشی، میلگرد و سایر مقاطع می‌شوند. این محصولات در سال 1401 در 9 ماهه ابتدایی، بیش از 9 میلیون و 700 هزار تن تولید داشته‌اند که نسبت به سال 1400 در همین مدت، 15 درصد رشد را نشان می‌دهد. این مقاطع هر کدام قیمت‌های متفاوتی را در طول سال تجربه کردند و با توجه به شرایط بازار و فصل ساخت‌وساز، بهای آن‌ها نیز متغیر بود.

مقایسه تغییرات آمار تولید مقاطع تخت فولادی در نیمه اول و دوم سال 1401

مقاطع تخت فولادی در صنایعی مانند خودروسازی کاربرد دارند. این مقاطع شامل ورق‌های گرم و سرد و ورق‌های پوشش‌دار می‌شوند که آمار کل تولید این مقاطع در کشور در سال 1401، برابر با 6850 هزار تن بوده است. در سال 1400 میزان تولید این مقاطع 6286 هزار تن بود که 9 درصد نسبت به سال جاری کمتر بوده است. افزایش تولید مقاطع تخت فولادی نشان‌دهنده افزایش تقاضا در صنایع داخلی برای این محصولات بوده است.

سخن پایانی

آمار تولید محصولات فولادی و آهن‌آلات در سال 1401 را در مقایسه با سال گذشته ارائه کردیم. میزان تولید و قیمت این محصولات می‌تواند تحت تأثیر انواع مختلفی از فاکتورها مانند میزان تقاضا در بازار و همچنین قیمت مواد اولیه و نرخ تورم کشور دچار تغییر شود. شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت آهن آنلاین (https://ahanonline.com/)، اطلاعات موردنیاز خود را در خصوص استعلام قیمت تمام محصولات فولادی به‌صورت لحظه‌ای دریافت کنید. این وب‌سایت علاوه بر اطلاع‌رسانی در خصوص بازار آهن، امکان خرید این محصولات از کارخانه‌های معتبر داخل کشور را نیز برای خریداران عزیز فراهم کرده است.

کد خبر 643968

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.