نقش تعیین کننده دولت در رشد بورس/ بازار سهام، خبرمحور است

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به تاثیرات نااطمینانی بر بورس، گفت: دولت نقش بسیار تعیین کننده‌ای در سرنوشت بازار سرمایه دارد و با تصمیم‌گیری مطمئن و ثبات در تصمیم‌گیری‌های خود می‌تواند پیش‌بینی پذیر بودن اقتصاد را از طریق بورس به مردم نشان دهد.

سیاوش وکیلی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، اظهار کرد: از سال ۹۹ با توجه به خلف وعده‌های مسئولان دولت قبل، بازار سرمایه با نبود اعتماد مواجه شد. اکنون سهامداران و سرمایه‌گذاران نمی‌دانند نگاه دولت به شرکت‌های بورسی چیست.

وی افزود: در لایحه بودجه ۱۴۰۲ نرخ خوراک پتروشیمی‌ها و معدنی‌ها افزایش یافت و همچنین پیش بینی فروش نفت در بودجه با توجه به وضعیت مبادلات سیاسی و ارتباطات جهانی امکان تحقق کمی دارد. کارشناسان معتقدند همین موضوع منجر می‌شود که دولت با کسری بودجه مواجه شود. این مسئله می‌تواند در سود شرکت‌های بورسی تأثیرگذار باشد.

نرخ جدید خوراک، بخشی از سود شرکت‌ها را کم می‌کند

این کارشناس بازار سرمایه گفت: بالاترین نرخ خوراک گاز در جهان امروز برای شرکت‌های تولیدی بورسی تعیین شده و سهامداران به کسب سود شرکت‌های بورسی در سال آینده اعتماد داشته باشند. هرسال در زمان تصویب لایحه بودجه، با تعیین نرخ جدید خوراک، بخشی از سود شرکت‌ها کاسته می‌شود.

وکیلی تاکید کرد: نااطمینانی آسیب‌های بسیاری به بازار سرمایه زده است. صرفاً نمی‌توان گفت اختلافات موجود در عرضه خودرو در بورس منجر به ریزش بورس شده است. فشارهای ناشی از نااطمینانی در زمان‌های مختلف بروز می‌یابد و شاهد ریزش‌های یکباره بازار هستیم.

بورس ایران خبر محور است

وی تصریح کرد: سرمایه گذاران در زمان‌های ریزش بورس در صف فروش می‌نشینند تا سهام ارزان‌تری خریداری کنند. بورس ایران خبر محور است. فرایند سرمایه گذاری حداقل بازه زمانی شش ماهه را باید طی کند اما متأسفانه در بازار سهام ایران این دید وجود ندارد.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: در سایر بازارها همچون ملک شاهد چنین نوساناتی نیستیم اما بازار سرمایه بر پایه تکنولوژی شکل گرفته است. افراد در این بازار با اشاره انگشت خود در صفحه موبایل می‌توانند در نقش خریدار یا فروشنده قرار بگیرند.

نقش پررنگ حقیقی‌ها در بورس

وکیلی اضافه کرد: چندسالی است نقش حقیقی‌ها در حجم معاملات بسیار پررنگ بوده و این در حالی است که حقیقی‌ها کمترین مالکیت را در بورس دارند. بنابراین حقیقی‌ها در روند بازار تعیین کننده‌اند. همین اتفاقی که درخصوص عرضه نشدن خودرو در بورس کالا انجام شد و با دستور شفاهی یکی از مسئولان در دقیقه آخر عرضه خودرو در بورس متوقف شد به نااطمینانی‌های بازار دامن می‌زند و سهامداران حرکات هیجانی انجام می‌دهند و شاهد نابسامانی در وضعیت معاملات و شاخص بورس هستیم.

وی تصریح کرد: فرایند پذیرش بورس کالا در چندماهه اخیر به خوبی انجام شده بود. اما اینکه عرضه خودرو در بورس به یک باره غیرقانونی خوانده شود فقط به سهامداران ضربه می‌زند.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: آرام‌بخشی و ثبات تصمیمات و اعلام آن به سهامداران می‌تواند به بورس کمک کند. اگر سرمایه‌های مردم در بورس که یک بازار شفاف است معامله شود نفع بیشتری نیز نسبت به بازارهای غیرشفافی همچون دلار و طلا دارد که کشور را نیز دچار التهابات اقتصادی می‌کند.

وکیلی خاطرنشان کرد: دولت نقش بسیار تعیین کننده‌ای در سرنوشت بازار سرمایه دارد و با تصمیم‌گیری مطمئن و ثبات در تصمیم‌گیری‌های خود می‌تواند پیش‌بینی پذیر بودن اقتصاد را از طریق بورس به مردم نشان دهد.

کد خبر 638708

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.