اعتکاف را روزنه‌ جذب قشر خاکستری قرار دهیم/ برپایی اعتکاف‌های تخصصی را جدی بگیریم

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اصفهان با تاکید بر ابتکار و خلاقیت در اجرای برنامه‌های فرهنگی به‌ویژه اعتکاف گفت: باید اعتکاف را روزنه‌ای برای جذب قشر خاکستری قرار دهیم.

به گزارش ایمنا، حجت‌الاسلام و المسلمین مهدی فوقی پیش از امروز _ چهارشنبه پنجم بهمن _ در جلسه ستاد اعتکاف شهرستان اصفهان ضمن گرامیداشت مناسبت‌های ماه رجب، به تبیین نقش انقلاب اسلامی در رشد فضاهای تربیتی پرداخت و اظهار کرد: قبل از انقلاب چنین فرصت‌های تربیتی‌ای برای نسل جوان فراهم نبود و یکی از برکات انقلاب اسلامی توجه بیش از پیش به برگزاری اعتکاف به‌ویژه در قشر جوان است و هر سال با رشد چشمگیری در بین جوانان و دانشجویان همراه بوده است.

وی افزود: مجموعه‌های فرهنگی و افراد موثر در عرصه‌های تربیتی باید بیشتر از گذشته به نقش خودشان بیندیشند و برای حضور خلاقانه و ابتکاری در عرصه‌های فرهنگی نو و جدید و فضاهایی مانند پارک‌ها، سینماها، مکان‌های مفرح و بازی‌های رایانه‌ای و امثال آن برنامه‌ریزی کنند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اصفهان تشکیل اتاق فکر فرماندهی در فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی را ضروری دانست و خاطرنشان کرد: از آنجایی که دشمن همواره تاکتیک‌های خودش را تغییر می‌دهد، ما هم باید برای جذب بیشتر جوانان و نوجوانان به مسجد، اولویت‌ها و برنامه‌های خود را مورد بازنگری و متناسب با ذائقه مخاطب قرار دهیم.

فوقی به سخن مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه «اعتکاف یکی از رویش‌های انقلاب اسلامی است» اشاره کرد و گفت: متاسفانه آن‌چنان که باید نتوانسته‌ایم اقبال حیرت‌انگیز جوانان به اعتکاف و برکات و اثراتی که برای نسل جوان داشته است را برای همگان روشن سازیم.

وی گفت: برنامه‌ریزان و برگزارکنندگان اعتکاف باید اخلاص در نیت و عمل، ورود عالمانه و هم‌افزا، اقدام به‌روز و متناظر با نوع و سن مخاطب، توجه به جهاد تبیین، ابتکار برای جذب نسل جوان و نوجوان، محتوای غنی، کسب مهارت‌های فنی در برپایی اعتکاف مطلوب، شناسایی ظرفیت‌های محله و محیط اطراف مسجد، استفاده از ظرفیت خیران محله و توجه دادن معتکفان به حضرت مهدی (عج) و مسئله ظهور را مدنظر قرار دهند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی اصفهان افزود: برای جذب نسل جوان و نوجوان لازم است که نقشه‌ راه داشته باشیم و روش‌های متناظر با مخاطب را بومی‌سازی کنیم. اعتکاف باید روزنه‌ای برای جذب قشر خاکستری و تقویت اعتقادات و باورهای دیگر اقشار جامعه باشد.

فوقی اظهار کرد: در آیین معنوی اعتکاف، علاوه بر توجه به معنویت باید به ابعاد دیگر مانند علم، مهارت و بصیرت توجه شود. لذا باید برپایی اعتکاف‌های تخصصی همچون اعتکاف‌های علمی‌تخصصی را هم جدی بگیریم.

وی تصریح کرد: اداره کل تبلیغات اسلامی استان اصفهان خود را موظف می‌داند که در برگزاری هرچه بهتر باشکوه‌تر و باکیفیت‌تر اعتکاف، همراه و همیار برگزارکنندگان این مراسم معنوی باشد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی اصفهان در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی بر مردمی‌سازی فعالیت‌های اجتماعی است، افزود: نقش مردم و خیران در برگزاری مناسبت‌های دینی را جدی بگیریم. مشاهده کردیم که جشن‌های میلاد حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله‌علیها در اصفهان به لطف خداوند متعال و همراهی هیئت‌های مذهبی و موکب‌های مردمی، بسیار متفاوت با سال‌های قبل بود که جای تقدیر و تشکر فراوان از همدلی عوامل و برگزارکنندگان آن دارد.

جلسه ستاد اعتکاف شهرستان اصفهان با حضور نمایندگان استانداری، دفتر نماینده ولی فقیه در استان، نهاد رهبری در دانشگاه، اوقاف و امور خیریه، فرمانداری، فرماندهی انتظامی، شهرداری، اداره برق و آتش‌نشانی در سالن جلسات اداره کل تبلیغات اسلامی برگزار شد.

اعتکاف را روزنه‌ی جذب قشر خاکستری قرار دهیم /برپایی اعتکاف‌های تخصصی را جدی بگیریم

کد خبر 636594

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.