قالیباف: مشکلات اقتصادی امروز نتیجه حذف مردم از اقتصاد است

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: امروز هیچ تصمیمی بدون حضور مردم و نقش‌آفرینی آن‌ها پیش نمی‌رود و چنانچه تجربه گذشته نشان می‌دهد، مشکلات اقتصادی امروز نیز به‌دلیل حذف مردم و دولتی شدن اقتصاد است.

به گزارش ایمنا، به نقل از خانه ملت، محمدباقر قالیباف در نشستی که ظهر امروز _ چهارشنبه پنجم بهمن _ با حضور حجت‌الاسلام محمدحسین موسی‌پور، نماینده ولی فقیه و رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در جمع روسای کمیته‌های ۲۹گانه ستاد مرکزی دهه فجر و با شرکت روسای شوراهای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان‌ها به‌صورت وبیناری برگزار شد، اظهار کرد: در شرایط حساس کنونی، باید یک دهه فجر باشکوه را داشته باشیم.

عزت مسلمانان غرب آسیا پیش از انقلاب صرفا در حوزه‌های فردی و شخصی بود

وی در ادامه ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و امام شهدا (ره) که باید زندگی مادی و معنوی خود را مدیون آن‌ها بدانیم، خاطرنشان کرد: به روح پرفتوح امامی درود می‌فرستیم که جز در راه خدا گامی برنداشت و جز برای خدا کلامی نگفت و در بیان عظمت ایشان همین بس که حضرت آقا می‌فرمایند این انقلاب بی‌نام خمینی در هیچ کجای دنیا شناخته‌شده نیست و باید قدر آن را با همه وجود دانسته و شکر آن را به جای آوریم که شکر آن نیز این است که در این مسیر گام برداشته، حرف زده و رفتار کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به اینکه انقلاب ورود جدیدی به عرصه زیست ملت ما و همه مسلمانان و آزادی‌خواهان جهان بود، چراکه پیش از آن در یک کنج، خلوت و در حوزه‌های فردی و شخصی بود، تصریح کرد: عزت مسلمانان در غرب آسیا که کشورهای اسلامی هستند، پیش از انقلاب شرایط دیگری داشت که انصافا امام (ره) و شهدا باعث احیای دوباره معنویت و عزت مسلمانان شدند که از افتخارات بزرگ است.

امام و امت و رابطه میان این دو، دو رکن اساسی دوران بعد از انقلاب اسلامی است

قالیباف همچنین با بیان اینکه انقلاب مبانی و فرهنگی را وارد جامعه کرد که ما امروز به‌واسطه آن معنای استقلال، آزادی، مبارزه با ظلم، حمایت از مظلوم، دفاع از انسانیت، بشر و حقوق بشر و مردم‌سالاری دینی را می‌فهمیم، یادآور شد: ما باید قدر امروز خود را بدانیم که نقطه عطفی در زیست اجتماعی است.

وی با بیان اینکه دوره جدید و شروع انقلاب اسلامی دو رکن اساسی به نام‌های امام و امت و رابطه میان آن‌ها دارد، مطرح کرد: از نگاه سیاسی امام (ره) این برداشت می‌شود که هیچ واسطه‌ای میان امام و امت نیست و ریشه شکل‌گیری انقلاب نیز در این دو بال اساسی است.

هدف دشمن در جنگ ترکیبی ایجاد فاصله میان امام و امت است

رئیس مجلس شورای اسلامی تثبیت انقلاب، ادامه و حیات آن را در گرو رابطه امام و امت دانست و گفت: خواهشمندم تحقیق روندی درباره این ۴۴ سال داشته باشید که دشمنان ما، چه در داخل و چه در خارج، این هدف را داشته‌اند که میان امام و امت فاصله بیندازند. چنانچه در جنگ ترکیبی اخیر نیز دشمن در بیان و عمل خود جز با مردم و رهبری با کس دیگری کار نداشت که حاکی از اهمیت موضوع است و در هر حرکتی که داریم، نباید از این موضوع غفلت کرد.

قالیباف تصریح کرد: در دوران دفاع مقدس نیز جز این نبود که با فرماندهی فرمانده کل قوا و بسیج که مدل سازماندهی‌شده افکار مردم بود، توانستیم جنگ تحمیلی را مدیریت کنیم و مردم از منازل تا خط مقدم همه چیز را ساماندهی کردند. پس مشخص است که جایگاه مردم جایگاهی کلیدی و حساس است.

وی با تاکید بر اینکه در هر فتنه‌ای که شکل گرفت مردم با حضور خود آب روی آتش شدند، اظهار کرد: امروز نیز این باور را دارم که اگر قرار است هر طرح نویی را در هر عرصه‌ای آغاز کنیم، مثلا در موضوع بزرگداشت دهه فجر و همه شعائر ملی، دینی و مذهبی دیگر و همچنین موضوعات محیط‌زیستی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، بین‌المللی و هر پدیده دیگری باید با محوریت مردم باشد که اگر این نباشد، محکوم به شکست است.

حفظ ارزش‌های انقلاب فقط با محوریت مردم امکان‌پذیر است

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه ما نمی‌توانیم اصول ارزش‌های انقلاب را فراموش کنیم و اگر می‌خواهیم آن را حفظ کنیم باید مردم را در محوریت اقدامات خود قرار دهیم، مطرح کرد: امروز هیچ تصمیمی بدون حضور مردم و نقش‌آفرینی آن‌ها پیش نمی‌رود و باید روی آن خط قرمز کشید و چنانچه تجربه گذشته نشان می‌دهد مشکلات اقتصادی امروز نیز به‌دلیل حذف مردم و قرار گرفتن ۸۰ درصد اقتصاد در دست دولت (به معنای عام) است.

قالیباف تصریح کرد: اگر امروز تحولی در حوزه هوافضا می‌بینید که جمهوری اسلامی جزو ۵ قدرت اصلی جهان است، به این دلیل بوده که مردم این صنعت را متحول کردند و از سوی دیگر، اگر شاهد فلاکت صنعت خودروسازی هستیم، به‌دلیل مدیریت دولتی است که بر آن حاکم بوده و مردم از آن حذف شده‌اند.

قدرت سخت، جنس قدرت مطلق نبوده و محدود است

وی تاکید کرد: جنس قدرت ما از جنس قدرت سخت و مطلق نیست و این ابزاری محدود برای جایی محدود است. قدرت نرم ما قلب مردم بوده و یعنی همه چیز را باید متوازن دنبال کنیم و آنچه خودمان می‌پسندیم و گره کار ما مسئولان را باز می‌کند، نباید اولویت باشد و باید تصمیماتی را بگیریم که بیشترین اثر را بر مردم می‌گذارد.

انقلاب اسلامی برای جلوگیری از به‌حاشیه رفتن باید در فضای مجازی حاضر شود

رئیس نهاد قانون‌گذاری کشورمان در ادامه با تاکید بر اینکه جهاد تبیین باید به‌درستی و بدون تحریف، مسائل انقلاب و نظام را به گونه‌ای که زیبا و به‌موقع باشد روایت کند، گفت: باید این موضوعات به تصویر کشیده شود که مهم‌تر از کلام است. همچنین تولید در فضای مجازی باید اصل قرار گیرد و اگر انقلاب نتواند در این فضا حاضر شود، دیر یا زود به حاشیه می‌رویم.

قالیباف جهاد تبیین را جهاد توجیه ندانست و آن را جهاد منطق، مبنا و اصول معرفی کرد و ادامه داد: بدون شک، منطق و خرد جمعی در این جهاد است و همه اقشار با هر سلیقه‌ای باید این را بپذیرند. ما به یک جهاد تصمیم در کنار جهاد تبیین نیازمندیم و باید مقیاس‌ها و معیارها را مشخص کنیم و اگر این کار را نکنیم، دشمن ذهن مردم را تغییر می‌دهد و وقتی ذهن مردم تغییر کند، باورها و رویکردها نیز عوض می‌شود.

دشمن به‌دنبال تجزیه‌طلبی از طریق ذهن هر یک نفر ایرانی است

وی افزود: تصور نکنید تجزیه امروز کشور همانند تجزیه‌طلبی‌هایی در خوزستان، کردستان یا سایر استان‌هاست. امروز ۸۰ میلیون نفر جمعیت داریم که هر یک نفر از ما سهمی از این جغرافیا دارد و دشمن برای ذهن هر یک نفر به همان میزان تجزیه‌طلبی در نظر دارد و اینجاست که اهمیت جهاد تبیین مشخص می‌شود و جهاد تولید در اقتصاد نیز مکمل آن است که باید متوازن با هم پیش بروند.

رئیس مجلس با اشاره به چهار اصل هوشمندسازی، کارآمدسازی، شفاف‌سازی و مردمی‌سازی اضافه کرد: این اصول باید در همه حوزه‌های مدیریتی، در قانون‌گذاری، اجرا و قضا مدنظر قرار گیرد که از اساس و اصول ارزش‌های انقلاب اسلامی است و اگر به آن‌ها عمل نشود، درواقع پا روی این اصول گذاشته شده است.

دخالت مردم در امور اقتصادی باعث ثبات اقتصادی در اجرای برنامه هفتم می‌شود

قالیباف با بیان اینکه روزهای سختی را در حوزه اقتصاد کشور می‌گذرانیم، گفت: دشمن در همه ابعاد با همه توان و به‌صورت همه‌جانبه علیه ایران اقدام می‌کند و همان‌گونه که قبلا نیز گفته‌ام، جنگ احزاب در حال رخ دادن است. چراکه همه دشمنان از هر گروهی با هم همدست شده‌اند. از این رو باید اصل دخالت دادن مردم در امور به‌درستی انجام شود؛ به این معنا که بستر را در اختیار مردم قرار دهیم.

وی با تاکید بر اینکه دشمنان می‌خواهند «ما نمی‌توانیم» را گسترش دهند، تاکید کرد: دخالت مردم در امور باعث می‌شود شرایط اقتصادی به گونه‌ای پیش برود که بتوانیم در برنامه هفتم به ثبات اقتصادی برسیم و درواقع دولت نباید در اموری که مردم قادر به انجام آن هستند، دخالت کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما به‌عنوان فرزندان انقلاب باید نشان دهیم که انقلاب همچنان می‌تواند توفنده به کار خود ادامه دهد و در این راستا باید مشکلاتی را که خودمان به‌وجود آورده‌ایم به نحوی که تغییری در اصول داده نشود، جبران کنیم.

کارآمدی دین بهترین تبلیغ ایران اسلامی است

قالیباف با بیان اینکه امروز بهترین تبلیغ ایران اسلامی کارآمدی دین در اداره جامعه است، مطرح کرد: این موضوع از هر حرف دیگری قاطع‌تر است، و مهم‌ترین وظیفه ما این است که مردم احساس کنند در سایه انقلاب اسلامی می‌توانند زندگی توأم با آرامش داشته باشند تا بتوانند به عبادت و بندگی خدا بپردازند.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم خداوند توفیق رهروی در مسیر امام (ره) و شهدا را به ما و شما بدهد.

کد خبر 636570

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.