گروسی: امیدوارم به ایران سفر کنم/ مسائل حقوق بشری ارتباطی به مذاکرات هسته‌ای ندارد

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان با اعلام نگرانی از تاثیر منفی مسائل غیرهسته‌ای بر روند مذاکرات برجامی، ابراز امیدواری کرد که با سفر به تهران روابط دوجانبه را "از نو" تنظیم کند.

به گزارش ایمنا، رافائل گروسی در پاسخ به سوالی در مورد موضع‌گیری‌های اخیر مقام‌های آمریکایی و اتحادیه اروپا که به بهانه وقایع اخیر ایران مذاکره بر سر توافق هسته‌ای را کنار گذاشته‌اند، اظهار کرد: مسئله در اینجا منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای و تضمین این است که برنامه هسته‌ای در ایران برای دستیابی به اهداف صلح‌آمیز باقی بماند. البته فراموش نکنیم که ایران سلاح هسته‌ای ندارد.

گروسی افزود: مسائل دیگر مانند حقوق بشر و موارد دیگر جزو وظایف من نیست. البته ما خیلی نگران این موضوع هستیم. (این مسائل) ممکن است مانع دستیابی به یک راه حل سیاسی در (موضوع هسته‌ای) شود. اما در این روند طولانی مذاکرات هسته‌ای ایران، شرایط مشابه، دشوارتر یا آسان‌تر را دیده‌ایم. بنابراین، من انتظار دارم که شاهد تعامل بهتری از سوی مقام‌های ایرانی باشم. چند ماه گذشته دشوار بوده است. ما پاسخ‌های مورد انتظارمان را از ایران دریافت نکرده‌ایم. امیدوارم بتوانم به ایران سفر کنم و رابطه مبتنی بر اعتماد را که در این برهه زمانی رو به تزلزل است، از نو تنظیم کنم.

گروسی در پاسخ به ادعای مجری برنامه در مورد نزدیک شدن ایران به توانمندی ساخت سلاح هسته‌ای گفت: ایران در حال توسعه دادن (برنامه هسته‌ای خود) است و سانتریفیوژهای نسل نوین بیشتری دریافت و مواد بیشتری انباشت کرده است. ایران غنی‌سازی پنج درصد، ۲۰ درصد و ۶۰ درصد را که بسیار نزدیک به سطح غنی‌سازی ۹۰ درصدی تسلیحاتی است، انجام می‌دهد. به همین دلیل من گفته‌ام که باید در بالاترین سطح ممکن سیاسی بنشینیم و صادقانه گفت‌وگو و توافق کنیم، اوضاع فعلی نمی‌تواند به این شکل ادامه یابد.

این اظهارات گروسی در حالی مطرح شده است که محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران دیروز گفت: موضوعی که در دستور کار ما بوده، رفع ابهامات و پاسخگویی به آنها است. اتهاماتی که عناصر ضد انقلاب طی سال‌ها آن را عنوان و مطرح می‌کنند، توسط آژانس بررسی و تمام مراحل آن طی شده است و حاصل تمام مذاکرات صورت گرفته ظرف ۲۰ سال، سند برجام شده است. آن‌ها از سند برجام خارج شدند و قصد بازگشت به آن را دارند و باز اتهامات را کنار سند برجام قرار دادند، در حالی که این‌ها دو موضوع متفاوت نیست بلکه یک موضوع است.

اسلامی افزود: به صراحت اعلام می‌کنیم طبق اعلام خود آژانس، هیچ فعالیت یا سایت هسته‌ای اعلام نشده‌ای در جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد. تعاملات ما برقرار است و گروسی برای حضور در ایران اعلام آمادگی کرده است که باید برنامه، محتوا و اهداف سفر مشخص شود و به محض نهایی شدن برنامه حتماً انجام خواهد شد.

منبع: ایرنا
کد خبر 634946

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.