امیرعبداللهیان و بورل گفت‌وگو کردند/ اعتراض ایران به رفتار نسنجیده پارلمان اروپا

در پی صدور پیش‌نویس قطعنامه مداخله‌جویانه و نامتعارف پارلمان اروپا علیه جمهوری اسلامی ایران‌، وزیر امور خارجه کشورمان و جوزف بورل، نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا به صورت تلفنی گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.

به گزارش ایمنا، در پی صدور پیش‌نویس قطعنامه مداخله‌جویانه و نامتعارف پارلمان اروپا علیه جمهوری اسلامی ایران‌، حسین امیرعبدالهیان و جوزف بورل، نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت‌وگو و تبادل نظر کردند. در این گفت‌وگوی تلفنی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن انتقاد شدید نسبت به رویکرد احساسی پارلمان اروپا، آن را رفتاری نسنحیده و نادرست دانست.

امیرعبداللهیان افزود: متأسفانه ما امروز شاهد صدور پیش‌نویس یک قطعنامه احساسی، تند و غیرحرفه‌ای از سوی پارلمان اروپا بودیم که در تعارض با عقلانیت سیاسی و مدنیت است.

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: ما بارها گفته‌ایم که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک نهاد رسمی و حاکمیتی است که نقش مهم و حیاتی در تأمین امنیت ملی ایران و امنیت منطقه، به خصوص در مبارزه با تروریسم داشته است و دارد.

وی افزود: اقدام پارلمان اروپا در اتهام تروریستی خواندن این نهاد امنیت‌آفرین، به نوعی شلیک به پای خود اروپا است.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به واکنش قانونی و قوی مجلس شورای اسلامی ایران، به پارلمان اروپایی هشدار داد که به تبعات منفی این رفتار احساسی خود بر اروپا بیندیشند و بر مسیر دیپلماسی، تعامل سازنده و عقلانیت تمرکز کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در ادامه خاطرنشان کرد: ضرورت دارد در دنیای دیپلماسی به امنیت متقابل احترام گذاشت و به جای پیروی از زبان تهدید و اقدامات غیردوستانه، افزایش اعتماد متقابل در دستور کار قرار گیرد. در هر صورت پاسخ و واکنش، متقابل خواهد بود.

نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این گفت‌وگوی تلفنی ضمن ابراز خرسندی از دیپلماسی در حال انجام در موضوع توافق هسته‌ای، گفت: من به تلاش‌های خود برای نیل به توافق ادامه می‌دهم.

بورل افزود: من از شنیدن اخبار همکاری آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران و خوشبینی‌ها در این مسیر خرسند هستم.

بورل با اشاره به وضعیت اوکراین گفت: در پی گفت‌وگوهای اخیرمان در اردن، به مقامات اوکراین گفتم که برگزاری نشست مشترک فنی دو کشور مهم است.

بورل افزود: من هم موافقم که در پیش‌نویس پارلمان اروپا احساسات و نگرانی غالب است.

جوزب بورل در ادامه افزود: اگرچه پارلمان اروپا یک نهاد کاملاً مستقل است اما این قطعنامه فاقد ظرفیت اجرایی است و صرفاً بازتاب‌دهنده نگرانی‌های اروپا است.

طرفین در این تماس، آخرین وضعیت توافق برای لغو تحریم‌ها، تحولات اوکراین و رایزنی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران را نیز مورد توجه قرار دادند.

منبع: ایرنا

کد خبر 634901

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.