آغاز اجرای طرح کالابرگ الکترونیک در استان هرمزگان

مدیرعامل شرکت خدمات فناوری اطلاعات رفاه ایرانیان از آغاز اجرای طرح کالابرگ الکترونیک بر بستر شبکه ملی اعتبار در استان هرمزگان خبر داد.

به گزارش ایمنا، حمید فرداد با اشاره به اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی بر بستر شبکه ملی اعتبار (شما) اظهار کرد: دولت این تصمیم را در راستای حمایت از معیشت و سبد غذایی خانوار اتخاذ کرده است.

وی درباره چگونگی خرید کالا در قالب این طرح افزود: در طرح کالابرگ الکترونیکی، امکان خرید اعتباری ۱۰ قلم کالای اساسی تا سقف مبلغ یارانه خانوار یک ماه زودتر از تاریخ واریز نقدی فراهم شده است.

مدیرعامل شرکت خدمات فناوری اطلاعات رفاه ایرانیان خاطرنشان کرد: در حال حاضر، بر اساس سبد کالاهای اساسی مصوب و سرانه مصرف هر یک از آن‌ها، سهم پرداختی خانوار از این سبد ثابت در نظر گرفته شده و مابه‌التفاوت آن از محل اعتبار یارانه تامین می‌شود؛ ضمن اینکه در صورت تغییر قیمت کالاهای سبد یادشده، سهم پرداختی خانوار بدون تغییر باقی می‌ماند.

فرداد ادامه داد: این امکان برای تمام افراد مشمول دریافت یارانه که حساب یارانه آن‌ها در استان هرمزگان افتتاح شده است به‌طور خودکار فعال خواهد شد.

وی اضافه کرد: مردم در سراسر استان هرمزگان می‌توانند با مراجعه به فروشگاه‌های مجاز و متصل به شبکه از این اعتبار در خرید اقلام اساسی استفاده کنند.

مدیرعامل شرکت خدمات فناوری اطلاعات رفاه ایرانیان تصریح کرد: در این طرح، خرید اقلام اساسی به نحوی است که سهم پرداختی خریدار از قیمت کالا توسط آن‌ها با استفاده از کارت بانکی یا به‌صورت نقدی پرداخت شده است و مابه‌التفاوت آن با قیمت روز اقلام سبد مرجع از محل اعتبار آن‌ها پرداخت می‌شود.

فرداد تاکید کرد: در صورت استفاده از اعتبار تخصیصی، میزان استفاده‌شده از این اعتبار از یارانه ماه بعد خانوار کم، و مانده آن در زمان واریز نقدی یارانه به حساب آن‌ها واریز می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه استفاده از اعتبار کاملا اختیاری است و از طریق تمام کارت‌های بانکی به نام سرپرست خانوار امکان‌پذیر است، اظهار کرد: درباره کالاهای مشمول طرح، الزامی به خرید یک نشان تجاری خاص نیست و افراد می‌توانند از گروه‌های کالایی اعلام‌شده از هر نشان تجاری دلخواه خرید خود را انجام دهند.

مدیرعامل شرکت خدمات فناوری اطلاعات رفاه ایرانیان با بیان اینکه شرکت در این طرح برای فروشندگان نیز اختیاری است، اضافه کرد: فروشندگان صنوف خواربار، لبنیات، پروتئین و فروشگاه‌های زنجیره‌ای و تعاونی مصرف، می‌توانند با مراجعه به نرم‌افزار بازار و مایکت یا از طریق درگاه الکترونیکی shoma.sfara.ir برای نصب برنامه کاربردی «شما» و ثبت‌نام از قسمت پنل فروشنده به فروشندگان مجاز در این طرح ملحق شوند.

فرداد تصریح کرد: تسویه‌حساب و واریز مبالغ خریدهای اعتباری (مابه‌التفاوت مبلغ پرداختی مردم با قیمت کالاها) مشابه تسویه با فروشندگان از طریق کارت‌خوان بوده و اتصال به این طرح کاملا رایگان است.

وی خاطرنشان کرد: دولت برای اعمال سیاست‌های حمایتی به بستر فنی مطمئن و فراگیر نیاز دارد، بنابراین برای رفع این نیاز، شکل‌گیری شبکه ملی اعتبار در دستورکار دولت قرار گرفت.

مدیرعامل شرکت خدمات فناوری اطلاعات رفاه ایرانیان گفت: سامانه «شما» (شبکه ملی اعتبار) بستری مناسب برای مدیریت و اختصاص همه اعتبارهای حمایتی بر اساس هر کد ملی است و در مقطع کنونی یکی از کاربردهای این سامانه اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

کد خبر 634825

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.