اوکراین متقاضی دریافت تانک از کانادا است

مشاور ارشد زلنسکی گفت: اوکراین قصد دارد از کانادا تقاضای دریافت تانک لئوپارد کند.

به گزارش ایمنا و به نقل از تارنمای گلوب اند میل، اوکراین در حال برنامه‌ریزی است تا به محض اینکه آلمان به عنوان تولیدکننده اصلی تانک‌های لئوپارد موافقت خود را با تحویل این تانک‌ها به اوکراین اعلام کند، درخواست خود برای دریافت تعدادی از تانک‌های لئوپارد را به کانادا ارائه دهد.

اوکراین مدعی است که برای عقب راندن نیروهای روسیه از خاک خود و پایان دادن به جنگ تقریباً ۱۱ ماهه به چند صد فروند تانک سنگین استاندارد ناتو نیاز دارد.

با این حال، اولاف شولتز، صدراعظم آلمان، تاکنون در برابر فشارهای مشتریان سابق آلمان برای صدور اجازه صادرات مجدد لئوپاردهای ساخت این کشور مقاومت کرده است، زیرا می‌ترسد تحویل تانک‌های ناتو به اوکراین موجب تشدید درگیری شود.

پودولیاک خوشبین است که دولت شولتز در نهایت اجازه خواهد داد که تانک‌های لئوپارد به اوکراین تحویل شوند. لهستان و فنلاند پیش‌تر ابراز تمایل کرده‌اند در صورتی که آلمان مخالفت خود را با صادرات مجدد این تانک‌ها به کشور ثالث لغو کند، برخی از تانک‌های لئوپارد ۲ خود را به اوکراین بدهند. کانادا نیز ۸۲ فروند لئوپارد ۲ را در سال ۲۰۰۷ از آلمان خریداری کرده است، بنابراین از این کشور نیز خواسته خواهد شد که همین کار را انجام دهد.

کانادا از آغاز جنگ تاکنون بیش از یک میلیارد دلار به اوکراین کمک نظامی کرده است.

دهم ژانویه (بیست‌ودوم دی)، دفتر جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا اعلام کرد که دولت کانادا با خرید سامانه موشکی پیشرفته سطح به هوای ۴۰۶ میلیون دلاری و اهدای آن به اوکراین برای مقابله با حملات موشکی و پهپادی روسیه موافقت کرده است.

مشاور ارشد زلنسکی گفت: اگر اوکراین زره سنگینی که به دنبال آن است دریافت کند، تکلیف جنگ سریع‌تر مشخص خواهد شد، زیرا فشار سخت و متمرکزی بر نیروهای روسی در سرزمین‌های اشغال شده وارد خواهد آورد اما اگر متحدان اوکراین به دلیل ترس از تحریک روسیه تصمیم بگیرند تانک‌ها را ارسال نکنند، این امر منجر به تلفات گسترده غیرنظامیان در جریان درگیری طولانی‌مدت و با شدت متوسط خواهد شد.

کد خبر 634156

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.