سفیر سوئد در تهران به وزارت امورخارجه احضار شد

در واکنش به اظهارات مداخله‌جویانه برخی مقامات اروپایی، ماتیاس لنتز سفیر سوئد در تهران در جایگاه ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا در تاریخ ۲۱ دیماه به وزارت امور خارجه احضار شد.

به گزارش ایمنا، در واکنش به اظهارات مداخله‌جویانه برخی مقامات اروپایی، ماتیاس لنتز سفیر سوئد در تهران در جایگاه ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا در تاریخ ۲۱ دیماه به وزارت امور خارجه احضار شد.

در این ملاقات مدیرکل غرب اروپای وزارت امور خارجه ضمن محکومیت هرگونه اقدام مداخله جویانه در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: اروپا به جای اتهام‌زنی، فرافکنی و بکارگیری رفتار دوگانه، باید مسئولیت خود را در احترام به ارزش‌های حقوق بشری سایر کشورها بطور جدی مورد توجه قرار دهد.

مدیرکل غرب اروپای وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: غربیها از حقوق بشر به‌عنوان ابزار دیپلماسی برای پیشبرد اهداف زیاده خواهانه خود سوءاستفاده می‌کنند، در حالی که حقوق بشر اصالت داشته و هدف عالی آن حفظ کرامت انسانی و ارزش‌های اخلاقی است.

مدیرکل غرب اروپای وزارت خارجه کشورمان با تاکید بر اینکه توجیه توهین به ارزشهای دینی و مذهبی و ملی دیگر ملت‌ها به بهانه آزادی، خیانت به مفهوم مقدس آزادی و جفا به بشر و حقوق بشر است، تصریح کرد: در جامعه انسانی هدف از آزادی، تعالی انسان است و ابتذال فرهنگی و هجو مقدسات و توهین به ارزشها مسیر تکامل و تعالی نیست.

مقام وزارت خارجه کشورمان با اشاره به نقش برخی کشورهای اروپایی در ترویج خشونت و نفرت پراکنی در دیگر کشورها تصریح کرد: دخالت در امور داخلی کشورها مغایر با همه قواعد و مقررات بین‌المللی است و جمهوری اسلامی ایران قطعاً آن را برنمی‌تابد.

در پایان مدیرکل غرب اروپا ضمن تاکید به سفیر سوئد به‌عنوان رییس دوره‌ای اتحادیه اروپا برای انتقال مراتب اعتراض جمهوری اسلامی ایران به طرف‌های اروپایی درباره دخالت‌های غیرقابل قبول دولتهای عضو در امور داخلی ایران، از وی خواست تا به این رویه مخرب پایان داده شود.

سفیر سوئد در این ملاقات اظهار کرد: که مراتب را به بروکسل، مقر اتحادیه اروپا منعکس خواهد کرد.

کد خبر 633330

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.