مخبر: توجه جدی به مسائل فرهنگی و پژوهشی در برنامه هفتم ضروری است

معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به اهمیت، حساسیت و نقش گسترده فرهنگ در توسعه کشور، بر لزوم توجه جدی به مسائل فرهنگی در تدوین برنامه هفتم توسعه کشور تاکید کرد.

به گزارش ایمنا، محمد مخبر روز دوشنبه _نوزدهم دی‌ماه_ در چهاردهمین جلسه ستاد هماهنگی و راهبری نقشه مهندسی فرهنگی کشور با اشاره به اهمیت، حساسیت و نقش گسترده فرهنگ در توسعه کشور، بر لزوم توجه جدی به مسائل فرهنگی در تدوین برنامه هفتم توسعه کشور تاکید کرد.

معاون اول رئیس جمهور افزود: فرهنگ با روح و جان مردم سروکار دارد و اگر در بخش فرهنگ غفلتی صورت گیرد، مسائل و مشکلات ناشی از آن قابل جبران نخواهد بود.

مخبر با اشاره به حضور صاحب‌نظران و متولیان اصلی بخش فرهنگ در جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی، از دبیر این شورا خواست با توجه به اینکه برنامه هفتم توسعه کشور در حال تدوین است، احکام فرهنگی لازم را با نگاه آمایش فرهنگ و شجاعانه و بدون در نظر گرفتن ملاحظات غیرضروری احصا کند تا در برنامه هفتم توسعه گنجانده شود.

وی همچنین با تاکید بر اهمیت موضوع تحقیق و پژوهش تصریح کرد: متأسفانه به موضوع پژوهش آن طور که باید توجه نشده و دستاوردهای موجود نیز حاصل همت، عزم، دلسوزی و غیرت دانشمندان کشور بوده که لازم است در برنامه هفتم توسعه کشور سهم بیشتری در بودجه تحقیق و پژوهش لحاظ شود به‌طوری که هیچ دستگاهی نتواند از زیر بار آن شانه خالی کند.

در این جلسه که وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش، ورزش و جوانان، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده و سایر اعضا نیز حضور داشتند، دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی گزارشی از بودجه تحقیق و توسعه ایران و مقایسه آن با کشورهای دیگر ارائه کرد و خواستار توجه بیشتر به پژوهش و تحقیق و افزایش سهم این بخش در بودجه شد.

در ادامه این جلسه دبیر ستاد هماهنگی نقشه مهندسی فرهنگی کشور گزارشی از نحوه تشکیل کمیته تطبیق فرهنگ و اقدامات تمهیدی و بستر سازی این کمیته ارائه کرد و به تشریح ماده واحده تدوین سند آمایش فرهنگ پرداخت که پس از بحث و تبادل نظر این ماده واحده در راستای بازسازی انقلابی ساختارهای فرهنگی کشور به تصویب رسید.

در این نشست همچنین مقرر شد تا کمیسیون دائمی برنامه هفتم که جنبه نظارتی بر برش‌های استانی و بودجه و اعتبارات دارد، در ذیل ستاد مشترک فرهنگ تعریف شده و شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه، وزارت کشور، مرکز ملی فضای مجازی و ستاد مشترک نیروهای مسلح نیز به اعضای ستاد مشترک فرهنگ اضافه شوند.‌

کد خبر 632543

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.