توانایی صادرات واکسن کرونا داریم

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: داروهای کرونا و نیز واکسن کرونا به وفور وجود دارد و هیچ مشکلی نداریم. در زمینه واکسن‌های کرونای تولید داخلی می‌توانیم صادرات نیز انجام دهیم. البته به جز واکسن‌های کرونای تولید داخلی، مقداری موجودی سینوفارم نیز داریم.

به گزارش ایمنا، سید حیدر محمدی درباره وضعیت ذخایر سرم و داروهای کرونا با توجه به شروع موج هشتم این بیماری و هشدارها نسبت به افزایش مبتلایان در روزهای آتی، اظهار کرد: در حوزه سرم تا پایان آبان و آذر مجموعاً ۲۰ میلیون سرم تامین کردیم. باید توجه کرد که تولید سرم در کشور در حدود ۱۴.۵ میلیون عدد بود که در دی ماه به ۱۶.۵ میلیون سرم رسیده است. واردات‌مان هم حدود چهار میلیون است. بر این اساس تا پایان دی‌ماه مجموع تامین سرم در کشور افزایش پیدا می‌کند و مشکلی از بابت تامین سرم نداریم.

وی افزود: در حوزه آنتی‌بیوتیک‌ها با واردات بیش از هفت میلیون سوسپانسیون آنتی‌بیوتیک، کمبود مرتفع شده و موجودی در این حوزه نیز خوب است و ان‌شاءالله تا پایان سال مشکلی نداریم.

محمدی درباره وضعیت داروهای کرونا مانند رمدسیویر، فاویپیراویر و غیره گفت: موجودی رمدسیویر خیلی بالاست و ذخیره خوبی داریم. در زمینه فاویپیراویر هم ذخیره مناسبی داریم. باتوجه به اینکه در سال ۱۴۰۱ مصرف خیلی کم بوده، پیش‌بینی می‌کنیم که نسبت به شدیدترین حالت کرونا که در مرداد ماه ۱۴۰۰ اتفاق افتاد موجودی تا چند ماه جواب می‌دهد و در بدترین حالت بیماری نیز موجودی بسیار خوب است. به طور کلی در حوزه داروهای کرونا موجودی خوبی داریم و همه این داروها از طریق تولید داخلی تامین می‌شوند.

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه در زمینه دارو و واکسن کرونا از طریق تولید داخلی تامین می‌شویم، گفت: داروهای کرونا و نیز واکسن کرونا به وفور وجود دارد و هیچ مشکلی نداریم. در زمینه واکسن‌های کرونای تولید داخلی می‌توانیم صادرات نیز انجام دهیم. البته به جز واکسن‌های کرونای تولید داخلی، مقداری موجودی سینوفارم نیز داریم.

وی در ادامه درباره وضعیت ذخایر دارویی کشور نیز گفت: در دی ماه ذخایر دارویی نسبت به مهر ماه افزایش قابل توجهی پیدا کرد. به طوری که ذخایر موجودی اقلام دارویی بالای ۶ ماه کشور به ۶۰ درصد افزایش پیدا کرده است. به این معنا که ۶۰ درصد ذخایر دارویی بالای شش ماه موجودی دارند.

منبع: ایسنا

کد خبر 631725

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.