سوئد ریاست اتحادیه اروپا را از اول ژانویه بر عهده می‌گیرد

دولت سوئد از روز یکشنبه اول ژانویه ۲۰۲۳ ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را برای یک دوره شش ماهه برعهده می‌گیرد.

به گزارش ایمنا، دولت محافظه‌کار سوئد که حمایت راست افراطی را پشت سر دارد، در بحبوحه تنش‌های تجاری اروپا با واشنگتن، ریاست چرخشی اتحادیه اروپا را بر عهده می‌گیرد.

بر اساس این گزارش، استکهلم برای توسعه تجارت آزاد، باید با جو متشنج بین اروپا و ایالات متحده مقابله کند.

این هفته‌نامه اقتصادی یادآوری می‌کند: آئین تغییر ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا در تاریخ اول ژانویه به یک آئین جاافتاده تبدیل شده است و ابتدای سال میلادی یک کشور عضو اتحادیه اروپا ریاست دوره‌ای این نهاد را برای یک دوره شش ماهه بر عهده می‌گیرد.

بر اساس این گزارش، پس از هشت سال حضور چپ‌ها در قدرت، اولف کریسترسون (Ulf Kristersson) نخست وزیر محافظه کار سوئد، ائتلافی را رهبری می‌کند که از حزب میانه‌رو و متحدان سنتی او یعنی دموکرات مسیحی‌ها و لیبرال‌ها تشکیل شده است.

گوران فون سیدو مدیر مؤسسه مطالعات اروپایی سوئد (Sieps) تاکید دارد: این واقعیت که اکثر وزرا و همکاران نزدیک آنها در دولت سوئد تجربه بسیار کمی از جلسات اروپایی دارند، مایه نگرانی است.

گفتنی است، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه که در ابتدای سال ۲۰۲۲ میلادی ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده گرفته بود، پس از پایان نیمه نخست سال‌جاری میلادی (سی‌ام ژوئن)، ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را به شکل نمادین به پیتر فیالا، نخست‌وزیر چک سپرد.

منبع: ایرنا

کد خبر 630154

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.