واکنش اروپا و ۱۲ کشور به قانون طالبان درباره تعلیق اشتغال زنان

اتحادیه اروپا و ۱۲ کشور به اقدام طالبان در تعلیق اشتغال زنان در سازمان‌های مردم‌نهاد واکنش نشان دادند.

به گزارش ایمنا، اتحادیه اروپا و ۱۲ کشور جهان به اقدام طالبان در تعلیق اشتغال زنان در سازمان‌های محلی و بین‌المللی مردم‌نهاد در افغانستان واکنش نشان، و هشدار دادند که این تصمیم بر کمک‌های بشردوستانه تاثیر منفی می‌گذارد.

نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی و وزرای خارجه ۱۲ کشور آمریکا، کانادا، استرالیا، فرانسه، آلمان، انگلستان، هلند، دانمارک، ایتالیا، نروژ، سوئیس و ژاپن در واکنش به اقدام طالبان در تعلیق اشتغال زنان در سازمان‌های محلی و بین‌المللی در افغانستان بیانیه مشترکی صادر کردند.

در این بیانیه، ضمن ابراز نگرانی از تصمیم «نابخردانه و خطرناک» طالبان، گفته شده است با این تصمیم، زندگی میلیون‌ها نیازمند در افغانستان به‌خطر افتاده است.

در بیانیه فوق، همچنین ضمن آنکه از طالبان خواسته شده تا از این تصمیم صرف‌نظر کند، آمده است که در صورت حضور نداشتن زنان در توزیع کمک‌های بشردوستانه، سازمان‌های مردم‌نهاد نمی‌توانند نیازهای محتاجان را تامین کنند.

گفتنی است که عبدالرحمن حبیب، سخنگوی وزارت اقتصاد دولت موقت طالبان، ۲۴ دسامبر اعلام کرد که استخدام زنان در سازمان‌های محلی و بین‌المللی مردم‌نهاد در افغانستان تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق درآمده است.

وزارت تحصیلات عالی طالبان ۲۰ دسامبر طی نامه‌ای به تمام دانشگاه‌های دولتی و خصوصی افغانستان دستور داد که زنان این کشور «تا اطلاع ثانوی» حق ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها را نخواهند داشت.

سازمان ملل متحد نیز پیش‌تر اعلام کرد که بعضی از برنامه‌های بسیار حیاتی در افغانستان به‌طور موقت متوقف شده‌اند و هشدار داد که بسیاری از فعالیت‌های دیگر نیز به‌دلیل ممنوعیت دولت تحت رهبری طالبان بر زنان امدادگر، باید متوقف شوند.

روسای آژانس‌های سازمان ملل و چندین گروه امدادی در بیانیه‌ای مشترک گفتند که مشارکت زنان در ارسال کمک قابل مذاکره نیست و باید ادامه یابد و از مقامات طالبان خواستند که تصمیمات اخیر خود را لغو کنند.

در این بیانیه آمده بود که ممنوع کردن حضور زنان در کارهای بشردوستانه عواقب تهدیدکننده‌ای برای همه افغان‌ها دارد. در حال حاضر، بعضی از برنامه‌های حساس زمانی به‌دلیل کمبود کارمندان زن مجبور به توقف موقت شده‌اند.

منبع: مهر

کد خبر 630029

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.