آیا با نظر بورل درباره برجام موافقید؟

رئیس هیئت روسیه در مذاکرات رفع تحریم‌ها با اشاره به سخنان اخیر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره اهمیت برجام پرسید که آیا دیدگاه انگلیس، فرانسه و آلمان هم با این نظر مشترک است.

به گزارش ایمنا، میخائیل اولیانوف، سفیر و نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، روز دوشنبه با انتشار پیامی در حساب توئیتری خود نوشت: آقای بورل می‌گوید که برجام جایگزینی ندارد. مخالف بودن با این نظر دشوار است؛ اما سوال این است که آیا فرانسه، آلمان و بریتانیا (تروئیکا) به‌عنوان مشارکت‌کنندگان در گفت‌وگوهای وین با نظر آقای بورل هم‌عقیده هستند.

وی با بیان اینکه نظر تروئیکا در این باره نامشخص است، تصریح کرد که سه کشور سکوت کرده‌اند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پنجشنبه گذشته با انتشار یادداشتی درباره نتایج سفرش به اردن برای شرکت در کنفرانس بغداد ۲ تصریح کرد: هنگامی که صحبت از عدم اشاعه هسته‌ای می‌شود، هیچ جایگزینی برای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) وجود ندارد. کسانی که غیر از این فکر می‌کنند خود را فریب می‌دهند.

وی در این یادداشت که یک نسخه آن در تارنمای اتحادیه اروپا منتشر شد، به دیدارش با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، در حاشیه اجلاس بغداد ۲ اشاره کرد و افزود: من به‌عنوان هماهنگ‌کننده، به کار در جهت ازسرگیری اجرای برجام بر اساس نتایج مذاکرات وین ادامه می‌دهم.

بورل و امیرعبداللهیان سه‌شنبه هفته پیش در حاشیه اجلاس بغداد ۲ در پایتخت اردن دیدار کردند. در این جلسه که دو ساعت به طول انجامید، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان، ضمن اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای جمع‌بندی مذاکرات وین براساس پیش‌نویس بسته مذاکراتی که نتیجه ماه‌ها مذاکرات سخت و فشرده است، به طرف‌های مقابل توصیه کرد با پرهیز از سیاسی‌کاری و با اتخاذ رویکردی سازنده و واقع‌بینانه، تصمیمات سیاسی لازم را برای اعلام توافق بگیرند.

وی در این دیدار، رویکرد کشورهای غربی در حمایت از اغتشاشگران و وضع تحریم‌های غیرقانونی علیه جمهوری اسلامی ایران به بهانه‌های واهی حمایت از حقوق بشر مردم ایران را محکوم کرد. وزیر خارجه کشورمان حمایت از حقوق بشر را جزو اصول پایه‌ای انقلاب اسلامی دانسته و ضمن یادآوری رویکرد کشورهای غربی در نقض حقوق بشر ملت ایران ازجمله در همراهی با تحریم‌های غیرقانونی آمریکا، ریختن اشک تمساح از سوی این کشورها در حمایت از حقوق مردم ایران را باورپذیر ندانست.

امیرعبداللهیان با تبیین موضع و رویکرد اصولی جمهوری اسلامی ایران در حمایت از تمامیت ارضی اوکراین و تاکید بر راه‌حل‌های مسالمت‌آمیز برای خاتمه جنگ و حل بحران اوکراین، آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای رفع هرگونه سوءتفاهم در تعامل مستقیم با طرف اوکراینی را نیز اعلام کرد.

جوزپ بورل که مسئولیت هماهنگی مذاکرات رفع تحریم‌ها را بر عهده دارد نیز با انتشار پیامی در توئیتر، انجام این دیدار را ضروری توصیف کرد و نوشت که دو طرف توافق کردند کانال ارتباطی را باز نگه دارند و برجام بر اساس مذاکرات صورت‌گرفته در وین از سر گرفته شود.

گفت‌وگوها پس از ماه‌ها رایزنی فشرده به مرحله‌ای رسیده است که چنانچه ایالات متحده آمریکا به‌عنوان طرف نقض‌کننده برجام مطالبات منطقی ایران و الزامات شکل‌گیری یک توافق پایدار و قابل اتکا را بپذیرد، توافق نهایی حاصل خواهد شد.

بیشتر کشورهای مشارکت‌کننده در گفت‌وگوها، خواهان جمع‌بندی سریع‌تر مذاکرات هستند، اما دستیابی به توافق نهایی در انتظار تصمیمات سیاسی ایالات متحده آمریکا در زمینه چند موضوع باقی‌مانده مهم و کلیدی است.

جمهوری اسلامی ایران هم تاکید دارد که اگر طرف آمریکایی واقع‌بینانه عمل کند، امکان دستیابی به توافق در وین وجود دارد. توافق مدنظر ایران سندی است که تحریم‌ها به‌صورت حداکثری رفع و منطقه هم از اجرای آن بهره‌مند شود.

منبع: ایرنا

کد خبر 629423

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.