اگر نرخ سود بانکی بیش از ۳۰ درصد شود، تورم کاهش می‌یابد/نرخ سود ۲۳ درصد بی‌تاثیر است

یک اقتصاددان گفت: بعید است با نرخ‌هایی در محدوده ۲۳ درصد، افزایش سود بانکی تأثیر مثبتی بر کاهش تورم داشته باشد، مگر آنکه سود بانکی به ۳۰ درصد یا بیشتر از آن برسد تا برای سرمایه‌گذاران و صاحبان نقدینگی انگیزه ایجاد کند.

رحمان سعادت در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، درباره ارسال درخواست افزایش نرخ سود بانکی به شورای پول و اعتبار، اظهار کرد: افزایش نرخ سود بانکی، همزمان تأثیرات مثبت و منفی دارد؛ با افزایش نرخ بهره بانکی، پول از بازارهای موازی همچون طلا، دلار جمع شده و در بانک‌ها قرار می‌گیرد؛ به عبارت دیگر، پول‌ها در تله بانک می‌افتد، نقدینگی جمع می‌شود و می‌توان گفت افزایش سود بانکی بر کاهش تورم تأثیرگذار است.

وی افزود: از طرفی افزایش نرخ بهره بانکی بر هزینه تمام‌شده بخش مولد تأثیرگذار بوده و باعث افزایش این هزینه و قیمت تولید می‌شود که بر تورم تأثیر منفی دارد. درمجموع تعیین تأثیرات مثبت یا منفی این طرح به نحوه اجرایی کردن آن بستگی دارد.

این اقتصاددان گفت: اگر دولت با جمع کردن نقدینگی بتواند تقاضا را کاهش دهد و در مقابل اجازه ندهد هزینه تولید افزایش یابد، افزایش نرخ سود بانکی اقدام نسبتاً خوبی برای کنترل تورم خواهد بود اما اگر این اقدام موفق نباشد به تورم دامن خواهد زد.

سعادت اضافه کرد: امکان کنترل بازار سکه و ارز با اجرای این سیاست نیز به میزان همراهی مردم با دولت بستگی دارد؛ متأسفانه طی دهه‌های گذشته، فعالان اقتصادی، سرمایه‌گذاران و مردم اعتماد چندانی به دولت نداشته‌اند و عملاً سیاست‌ها در اجرا با مشکل مواجه بوده است.

وی ادامه داد: افزایش نرخ سود بانکی روی کاغذ، سیاست درستی است اما در عمل بعید به نظر می‌رسد با شرایط فعلی نتیجه مثبتی داشته باشد.

این اقتصاددان گفت: افرادی که نقدینگی دارند، سود بازار را با سود بانکی مقایسه می‌کنند و اگر سود خرید دلار و یورو بیشتر باشد، این اقدام نیز تأثیرگذار نخواهد بود مگر آنکه سود بانکی به ۳۰ درصد یا بیشتر از آن برسد تا برای سرمایه‌گذاران و صاحبان نقدینگی انگیزه ایجاد کند.

سعادت اضافه کرد: بعید است با نرخ‌هایی در محدوده ۲۳ درصد، افزایش سود بانکی تأثیر مثبتی بر کاهش تورم داشته باشد.

وی با اشاره به سود ۲۳ درصدی اوراق گواهی گام، ادامه داد: واقعیت آن است که در چند ماه گذشته، ابهام در بازار افزایش یافته است. دولت نیز همچنان لایحه بودجه را ارائه نکرده است که می‌توانست بسیاری از ابهامات را رفع کند. اگر دولت برنامه‌های سال آتی خود را ارائه کند، افزایش نرخ این اوراق می‌تواند تأثیرگذار باشد.

کد خبر 629114

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۰:۰۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۶
  3 0
  واقعا عالی تازه این کار تجربه شده در ایران و جواب هم داده در زمان چهار سال اول روحانی بانک ها تا 28 درصد سود بانکی میداد وهمه پول های مردم دست دولت بود وتورمی طبیعی داشتم وحالا
 • رضا IR ۱۸:۵۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
  0 0
  نرخ سود بانکی باید همگام یا تورم واقعی باشد تا نتیجه بخش باشد.
 • IR ۰۸:۴۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  0 0
  کاملا صحیح است و دولت باید جلوی پاشش پول را بگیرد و الکی به هر کس وام میلیاردی ندهد ارزش پول بالا میرود
 • حسین IR ۱۵:۱۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  5 0
  نظریه کارشناس کاملا صحیح است باسود30درصدهمه سرمایه هاتوبانک جمع میشودوتولیدواشتغال راه می‌افتد.