افزایش ۳۹ درصدی تجارت ایران و قاره آفریقا

قائم مقام باشگاه تجار ایران و آفریقا گفت: تجارت ایران و قاره آفریقا در هشت ماه ۱۴۰۱ یک میلیارد و ۵۶ میلیون دلاری بوده، که نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش ۳۹ درصدی داشته است.

به گزارش ایمنا و به نقل از صدا و سیما، سید روح الله لطیفی در نشست کمیسیون بین الملل و تجارت خارجی خانه صنعت، معدن و تجارت ایران در تشریح تجارت هشت ماهه ایران با قاره آفریقا اظهار کرد: از ابتدای سال تا پایان آبان ماه یک میلیون و ۹۱۴ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۵۶ میلیون و ۵۵۵ هزار دلار بین ایران و کشورهای قاره آفریقا تبادل شد، که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰.۵ درصد در وزن و ۳۹ درصد در ارزش افزایش داشته است.

وی افزود: در این مدت یک میلیون و ۸۴۴ هزار و ۶۰۱ تن کالای ایرانی به ارزش ۹۹۰ میلیون و ۵۶۹ هزار دلار به ۳۸ کشور آفریقایی صادر شده، که نسبت به مدت مشابه ۹ درصد در وزن و ۳۶ درصد در ارزش کالاهای صادره افزایش را نشان می‌دهد.

قائم مقام باشگاه تجار ایران و آفریقا در خصوص هفت مقصد نخست صادراتی ایران به قاره آفریقا گفت: آفریقای جنوبی با خرید ۲۸۰ میلیون دلار و رشد ۹۱ درصدی، موزامبیک با ۱۶۱ میلیون دلار و رشد دو هزار و ۳۴۴ درصدی، سودان با ۱۳۸.۴ میلیون دلار و رشد ۶۴۲ درصدی، غنا با ۱۳۰ میلیون دلار و کاهش ۴۹ درصدی، نیجریه با ۱۱۵.۴ میلیون دلار و رشد ۳۶ درصدی، ساحل عاج با ۴۰.۲ میلیون دلار و رشد ۱۹۸ درصدی و کنیا با ۳۸.۳ میلیون دلار و کاهش ۲۰ درصدی، هفت مقصد نخست صادرات کالاهای ایرانی به آفریقا در این مدت بودند.

لطیفی در خصوص واردات از آفریقا گفت: از ابتدای سال تا پایان آبان ماه از ۲۱ کشور آفریقایی، ۶۹ هزار و ۳۱ تن کالا به ارزش ۶۶ میلیون دلار را به کشورمان واردات صورت گرفته، که نسبت به همین مدت در سال ۱۴۰۰ با رشد ۷۷ درصدی در وزن و ۹۸ درصدی در ارزش همراه بوده است.

وی در خصوص هفت کشور نخست آفریقایی فروش کالا به ایران گفت: تانزانیا با فروش ۱۹ میلیون دلار و رشد ۱۶۳ درصدی، کنیا با ۱۲.۶ میلیون دلار و رشد ۱۰۰ درصدی، آفریقای جنوبی با ۷.۱ میلیون دلار و رشد ۱۰۹ درصدی، غنا با ۶.۶ میلیون دلار و رشد ۴۲ درصدی، سیشل با ۵.۳ میلیون دلار و رشد ۱۰۸ درصدی، کنگو با ۴.۷ میلیون دلار و اضافه شدن به کشورهای فروش کالا به ایران، هفت کشور نخست آفریقایی صادرکننده کالا از ابتدای سال تا پایان آبان ماه به کشورمان بوده است.

کد خبر 625343

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.