اقدامات بی‌نتیجه بانک مرکزی/سکه در اوج

شتاب افزایش قیمت‌ در بازار سکه در چند هفته اخیر به میزانی بوده که سکه را از مرز ۱۰ میلیون تومان به بالای ۱۷ میلیون تومان رساند، موضوعی که گرچه در چند سال گذشته کم‌وبیش شاهد آن بوده‌ایم ولی گرانی سکه تا این قیمت بی‌سابقه بوده است.

به گزارش خبرنگار ایمنا، با وجود اقدامات انجام گرفته از سوی بانک مرکزی و اجرای سیاست‌هایی از جانب آن در راستای کنترل قیمت سکه اما ظاهراً تدبیر فروش اوراق سکه هم مؤثر واقع نشده و همچنان این بازار پرنوسان و متقاضیان خرید سکه فراوان است.

بازاری که گرچه به دلیل افزایش قیمت‌ها خالی از مشتریان واقعی شده است و حتی فعالان آن خبر از بی‌رونقی و رکود آن می‌دهند اما به همان نسبت دلالان و سرمایه‌گذاران زیادی را به خود جذب کرده است؛ به‌طوری‌که این افراد با تفکر حفظ ارزش دارایی خود خرید سکه را بر دیگر کالاها ترجیح می‌دهند.

پدیده‌ای که از دیدگاه کارشناسان این حوزه به دلیل بیماری یک اقتصاد شکل می‌گیرد. چه‌بسا در چنین اقتصادهایی با انتشار هر خبر سیاسی و اقتصادی یک بازار برهم ریخته و شرایط نابسامان‌تر می‌شود، واقعیتی که نمود آن این روزها در بازارهای موازی ایران به‌شدت مشاهده می‌شود.
چرا سکه گران شد؟

اینکه چرا بازار طلا و سکه وارد این فاز قیمتی شد و میزان خریداران آن‌هم افزایش یافت به این دلیل است که با وجود استقبال مردم از بازار جدید فروش اوراق سکه و ارز، همچنان تقاضا برای خرید سکه فیزیکی و دلار بالا است.

این تقاضا همان‌گونه که اشاره شد نه از سوی همه بلکه از طرف سرمایه‌گذاران خرد و کلانی شکل گرفته است که به دلیل تورم بالا، افت روزانه ارزش پول ملی، بی‌ثباتی چند بازار پر سود دیگر، تشدید تحریم‌ها و شکل‌گیری برخی اتفاقات اقتصادی و اجتماعی در پی حفظ ارزش دارایی خود هستند.

هرچند منافع چنین اقدامی در کوتاه‌مدت میسر نیست و کارشناسان هم نسبت به وجود حباب در این بخش، هشدار داده‌اند، با این حال از نقطه‌نظر عده‌ای فعلاً بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری سکه و طلا است. زیرا چشم‌اندازی برای کنترل تورم دیده نمی‌شود. براین اساس به هر میزان که تعداد متقاضیان در این بازار افزایش پیدا کند، آشفتگی و گرانی هم بیشتر خواهد شد.

از طرفی دیگر، عده‌ای علت افزایش دوباره قیمت‌ها در بازار ارز و سکه را بی‌تحرکی سایر بازارهای سرمایه‌گذاری قلمداد می‌کنند و معتقدند شرایط ناخوش دیگر بازارها و ریسک‌پذیری بالای آن‌ها موجب سرازیری سرمایه‌ها به این بخش شده است، اما موضوع طولانی شدن مذاکرات برجامی و اخباری مبنی بر احتمال صدور قطعنامه شورای حکام علیه ایران، خود زمینه‌ای دیگر در راستای افزایش هیجان خرید در بازارهایی چون سکه شده است.

نوسان قیمت‌ها به دلیل موقعیت فصلی

عبدالله محمدولی، عضو اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره علت افزایش دوباره قیمت‌ها در بازار طلا و سکه اظهار می‌کند: هرچند نوسان قیمت‌ها ذات بازار است اما افت و خیر نرخ‌ها در بازار طلا، سکه و ارز ناشی از عوامل متعددی است که روی قیمت این کالاها تأثیر می‌گذارد. به طور مثال مسائلی چون وضع تحریم‌های جدید علیه ایران همچنین تغییر نرخ انس جهانی و نوسان قیمت دلار در کف بازار موجب شده است تا تقاضا برای خرید سکه و ارز افزایش یابد.

وی یکی دیگر از عوامل رشد قیمت‌ها در این بازار را ورود خریداران در مواقعی از سال چون نزدیک شدن به پایان سال میلادی همچنین دپوی سکه، ارز و طلا برای شب عید از سوی مردم و بعضاً شرکت‌ها مطرح می‌کند و می‌گوید: معمولاً در ماه‌های آذر، دی، بهمن و اسفند تقاضا برای خرید سکه و طلا بالا می‌رود و بازار با ورود خریداران نسبت به ماه‌های پیشین مواجه خواهد شد. مثلاً برخی شرکت‌ها یا افراد برای اینکه با ترافیک خرید شب عید طلا و سکه مواجه نشوند در این ماه‌ها اقدام به خرید می‌کنند، رویکردی که در سال‌های پیش نیز متداول بوده است. بنابراین چنین موضوعی باعث می‌شود بازار طلا، سکه و ارز با افزایش میزان تقاضا روبه‌رو و قیمت‌ها نیز تا حدودی افزایشی شود.

احیای برجام بازار را متحول می‌کند؟

بهرامی، فعال بازار طلا نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا اظهار می‌کند: افت‌وخیز بازار طلا و سکه و همچنین ارز از اتفاقاتی است که همواره در این برهه از سال مشاهده می‌شود. البته امسال به دلیل شرایط خاص و تورم بالاتر، این نوسان شدیدتر بوده است.

وی اضافه می‌کند: در نیمه دوم سال به دلیل نزدیک بودن به پایان سال میلادی، افزایش مسافرت‌های خارجی و همچنین آخرین ماه‌های سال ایرانی تقاضای خرید ارز و سکه بالا می‌رود. از آنجا که نرخ طلا و سکه از دو متغیر انس جهانی و ارز تبعیت می‌کند واضح است که با افزایش تقاضا برای خرید ارز، این بازار صعودی و در نتیجه قیمت طلا و سکه هم گران‌تر می‌شود.

این فعال یادآور می‌شود: البته برای گرانی سکه متغیرهای زیادی دست‌به‌دست هم داده‌اند ولی تا میزانی از این افزایش نرخ، طبیعی بوده است و به قرارگیری در این ماه‌های پایانی سال مربوط می‌شود. با گذر از این دوره از سال، احتمال کاهش نسبی قیمت سکه وجود دارد اما نه به آن معنا که کاهشی قابل‌توجه داشته باشد. مگر آن که اتفاقاتی مانند احیای برجام بتواند این بازارها را متحول کند.

حباب سکه به دلیل کاهش توزیع است

علی موزرانی، نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر اصفهان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا در ارتباط با دلایل افزایش قیمت سکه اظهار می‌کند: این نوسان تا میزانی تحت تأثیر گرانی ارز و مقداری هم به دلیل ایجاد حباب ناشی از توزیع نشدن سکه توسط بانک مرکزی است.

وی تصریح می‌کند: هر زمان توزیع سکه کاهش یابد حباب افزایش پیدا می‌کند و اگر توزیع افزایش یابد حباب از بین می‌رود که امیدوارم با اجرای سیاست‌هایی از سوی بانک مرکزی، توزیع سکه سامان گیرد.

نایب رئیس اتحادیه طلا اصفهان خاطرنشان می‌کند: در مجموع قیمت طلا به دو عنصر دلار و انس جهانی وابسته است، سکه هم از طلا تبعیت می‌کند. حال در زمانی که دلار افزایش قیمت داشته باشد و از سویی تقاضا هم برای خرید سکه بیش از عرضه آن باشد، قیمت‌ها افزایش می‌یابد.

وی در ارتباط با شرایط بازار در این دوران گرانی سکه می‌گوید: در مجموع در بازار جنب‌وجوش خاصی وجود ندارد مگر افرادی که بیشتر، بر اساس توان اقتصادی خود به قصد سرمایه‌گذاری و ایجاد پشتوانه خرید می‌کنند.

کد خبر 623619

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.