جلسه اضطراری اتحادیه اروپا برای حل مساله مهاجران غیرقانونی

وزیران کشور، عضو اتحادیه اروپا پس از مناقشه فرانسه و ایتالیا بر سر مهاجران غیرقانونی، روز جمعه در بروکسل جلسه‌ای اضطراری تشکیل دادند.

به گزارش ایمنا، تنش میان رم و پاریس پس از آن ایجاد شد که ایتالیا ماه جاری میلادی (نوامبر) یک قایق حامل ۲۳۴ مهاجر غیرقانونی را نجات داد و از مرزهایش دور کرد، اما فرانسه در سواحل خود این قایق را پذیرفت.

«ژرالد دارمانن» وزیر کشور فرانسه اقدام ایتالیا را «خودخواهانه» توصیف کرد. وی همچنین تاکید کرد که فرانسه سه هزار مهاجری را که وعده پذیرش آنها را داده بود، قبول نخواهد کرد، مگر آنکه سایر کشورها نیز مهاجران بیشتری را پذیرش کنند.

این موضوع که چه کشوری باید پذیرای مهاجران غیرقانونی باشد به یکی از مشکلات همیشگی اتحادیه اروپا تبدیل شده است.

کشورهای جنوب اتحادیه اروپا از جمله ایتالیا، اسپانیا و یونان می‌گویند که شمار بالای مهاجران فشار زیادی بر آنها تحمیل کرده است و کشورهای شمال اتحادیه کمک کافی به آنها نمی‌کنند.

«مارگاریتیس شیناس» کمیسیونر اروپایی پیش از آغاز نشست وزرای کشور اعضای اتحادیه اروپا گفت: ما نباید هر بحران، قایق و حادثه‌ای را به صورت جداگانه بررسی کنیم بلکه باید یک چارچوب واحد برای تمام آنها ایجاد کنیم.

اتحادیه اروپا طرحی ۲۰ ماده‌ای برای حل مشکلات ناشی از مهاجرانی که از مدیترانه وارد اروپا می‌شوند، ارائه کرده است.

یکی از محورهای مهم این طرح، همکاری با کشورهای ثالث برای جلوگیری از عزیمت مهاجران به سمت اروپاست.

در سال جاری میلادی، بیش از ۹۰ هزار مهاجر غیرقانونی و پناه‌جو از کشورهای شمال آفریقا راهی ایتالیا و مالت شده‌اند که در مقایسه با سال ۲۰۲۱ افزایشی ۵۰ درصدی را نشان می‌دهد.

آژانس مرزی اتحادیه اروپا «فرانتکس» اعلام کرده است که غرب بالکان پرترددترین مسیری است که مهاجران غیرقانونی از آنجا راهی غرب اروپا می‌شوند.

بر اساس گزارش این آژانس، در ماه گذشته میلادی (اکتبر) بیش از ۲۲ هزار مهاجر غیرقانونی در این مسیر بازداشت شده‌اند.

منبع: ایرنا

کد خبر 622184

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.