با سرعت گرفتن طرح‌های انتقال، آب دریا تا یک سال آینده به اصفهان می‌رسد

استاندار اصفهان با اشاره به اقدامات متعدد صورت گرفته به منظور مدیریت منابع و مصارف آب طی یکسال گذشته، به طرح جزییاتی از طرح‌های انتقال آب به اصفهان به منظور احیای زاینده پرداخت.

به گزارش خبرنگار ایمنا، سیدرضا مرتضوی در گردهمایی شهرداران استان اصفهان در شورای سازمان همیاری شهرداری‌های استان، اصلی‌ترین مشکل استان اصفهان را کمبود آب و خشکی زاینده‌رود دانست و اظهار کرد: از ابتدا می‌دانستیم که کمبود آب، عدم جریان زاینده رود و فرونشست زمین چالش‌های اصلی ما در استان اصفهان هستند، از همین رو ماموریت اصلی خود را در همین چالش‌ها ترسیم کردیم.

یک سال دوندگی و تلاش شبانه روزی برای زنده شدن اصفهان با زنده رود

وی با بیان اینکه از ابتدای مسئولیت در استانداری اصفهان بخش قابل توجهی از وقت مجموعه استانداری صرف موضوع زاینده رود و فرونشست زمین شده است، افزود: در شرایطی فعالیت خود را در استانداری اصفهان آغاز کردیم که تجمعاتی از شهریور ماه شکل گرفته بود و کشاورزان اصفهانی از بی عدالتی‌ها در توزیع آب به ستوه آمده بودند، از همین رو عزم خود را جزم کردیم تا ارتباط بی واسطه و مستمری با ذی‌نفعان، کشاورزان کارشناسان و … برقرار کنیم.

گوش‌های شنوا برنامه احیای زاینده‌رود را تدوین کرده است

استاندار اصفهان با اشاره به اینکه مطالعاتی که از دوران قبل در استانداری انجام شده بود یکی از پایه‌های این مسیر بود، تصریح کرد: با تشکیل قرارگاه آب هر فردی که در حوزه آب و زاینده‌رود ادعایی داشت را وارد کردیم و گوش شنوایی بودیم برای هر فردی که نظری درباره آب دارد تا در نتیجه به «بسته احیای زاینده‌رود» برسیم.

وی اضافه کرد: بسته استخراج شده حاصل نظر کشاورزان، ذی‌نفعان، مهندسین، دانشگاهیان و … است؛ تلاش کردیم بند بند این بسته را در مسیر قانونی خود دنبال کنیم.

مشکل تامین آب برای استان اصفهان، به میز رییس جمهور کشیده شد

مرتضوی تاکید کرد: در تامین آب برای استان سعی کردیم نسبت به گذشته تفاوت قائل شویم و مسئله آب استان اصفهان را نه در سطح استان بلکه در سطح ملی و به میز رییس جمهور بکشانیم. این یکی از دستاوردهای مبارکی بود که در این حوزه اتفاق افتاد و دغدغه استان با همه ابعاد در سطح ملی مطرح شد و اکنون همه می‌دانند مشکل اصفهان در بحث زاینده رود چیست.

یک میلیارد متر مکعب کمبود آب در منابع نسبت به مصارف استان اصفهان

او مدیریت مصارف و منابع آب را از رویکردهای استانداری دانست و یادآور شد: در بحث مصارف و منابع شفاف سازی ویژه ای صورت گرفت. از سطح وزارت نیرو، وزارت کشور و رییس جمهور همه می‌دانند در حوزه منابع و مصارف اصفهان چه وضعیتی وجود دارد و همه آگاه هستند که نزدیک به یک میلیارد متر مکعب کمبود آب در منابع نسبت به مصارفی که ایجاد شده داریم و این عدد بزرگی است.

استاندار اصفهان ادامه داد: در پنج محور مدیریت مصرف، مدیریت پساب، ساماندهی زاینده‌رود و کنترل برداشت‌های غیرقانونی، تغییر الگوی کشت و تامین آب برنامه ریزی جامعی صورت گرفت و با تمام توان به دنبال عملیاتی شدن اهداف هستیم.

تامین آب برای استان اصفهان در قالب طرح‌های متعدد

وی با اشاره به راهکارهای تامین آب برای استان، گفت: نمی‌توانیم سالیانه یک میلیارد کمبود مصرف آب را با مدیریت مصرف جبران کنیم قطعاً باید تامین آب ویژه ای در حوضه زاینده رود اتفاق بیفتد تا چالش‌ها کمتر شود. لذا در چند بخش تلاش شد روی موضوع تامین آب کار شود که یکی از این بخش‌ها که در ایام اخیر با جدیت پیگیر بودیم تامین آب از خلیج فارس است.

بهره‌مندی اصفهان از خلیج فارس با آبگیر مستقل

مرتضوی افزود: از دوره قبل تامین آب از خلیج فارس در دستور کار استان بود اما در حد مطالعات و با هدف استفاده استان از یک آبگیر مشترک با سایر استان‌ها و مطالعات، عملیات میدانی، مجوزها، برداشت و … پیش نرفته بود، با برنامه ریزی های صورت گرفته توانستیم مجوز یک مسیر مجزا را برای اصفهان اخذ کنیم و استان ما مجوز یک آبگیر مستقل را اخذ کرده است.

استاندار اصفهان اظهار کرد: آبگیر قبلی که اصفهان تلاش می‌کرد از آن بهره مند شود دست دیگران بود و اصطلاحاً شیرفلکه آن دست ما نبود یعنی ما دوباره پایین دست بودیم و همه مخاطرات استان در گروه تصمیمات دیگران قرار می‌گرفت. همچنین استان اصفهان را برای ده‌ها سال خریدار آب و درگیر حواشی می‌کرد.

وی یادآور شد: در این راستا جلسات بسیاری برگزار و حتی گرفتار برخی حواشی به خاطر پافشاری بر حفظ منافع پایدار استان شدیم اما نهایتاً یک مسیر مجزا از منطقه سیریک به استان اصفهان اختصاص یافت و مجوز بهره‌مندی استان به ۴۰۰ میلیون متر مکعب افزایش یافت، مطالعات مسیر انجام و مجوزهای لازم اخذ شد. نهم شهریور ماه این مسیر کلنگ زنی شد و در حال حاضر ۸۰ کیلومتر در مسیر پیش رفته‌ایم.

مسیر سه ساله‌ای که در یک سال و نیم طی می‌شود

مرتضوی اضافه کرد: تصور اولیه این بود که عملیات اجرایی تا منطقه سیرجان، منطقه‌ای که مقرر بود آب را به استان به فروش برساند سه ساله انجام شود اما درحال حاضر با سرعتی که پروژه در حال پیشرفت است تخمین می‌زنیم این پروژه در فاصله یک سال و نیم به انجام برسد و امیدواریم بتوانیم تا بهمن ماه سال آینده بخشی از آب خلیج فارس را از طریق شبکه ای که تا سیرجان کشیده شده به استان اصفهان انتقال دهیم و دو سال بعد بتوانیم آب را از سیریک با ظرفیت مشخص (در گام اول ۲۰۰ میلیون متر مکعب و در گام دوم ۴۰۰ میلیون) به استان اصفهان منتقل کنیم.

انتقال آب از منابع جنوب استان

استاندار اصفهان فعالیت‌های انجام شده در تامین آب از جنوب استان را مطلوب دانست و تصریح کرد: نزدیک به دو میلیارد متر مکعب آب از استان ما خارج می‌شود و از گذشته زمینه استفاده از این آب در استان فراهم نبوده لذا تلاش شد اجماعی صورت بگیرد و در جلسه ۲۷ مردادماه ۱۴۰۱ طرح جامع انتقال آب به اصفهان به تایید و تصویب رییس جمهور رسید و مقرر شد این عملیات در ۳۰۰ میلیون متر مکعب و ۲۶۰ میلیون متر مکعب در دو خط اتفاق بیفتد و بتوانیم از آب‌های جنوب استان در مناطق مرکزی استان استفاده کنیم و شرایط را در حوضه زاینده رود بهبود ببخشیم.

وی با اشاره به اینکه پروژه بهشت آباد مجدداً روی میز مدیریت استان آمده و مذاکراتی در این خصوص انجام شده است، گفت: تعامل با استان چهارمحال و بختیاری یکی از محورهایی بود که از ابتدا در دستور کار قرار دادیم. معتقدیم مردمی که در دوران دفاع مقدس برای یکدیگر جان می‌دادند نباید با فضاسازی دشمن همدلی و برداری خود را فراموش کنند از این رو سعی کردیم با نگاه برادرانه و همدلی موضوعات را به پیش ببریم.

مرتضوی در خصوص مدیریت مصرف آب، تاکید کرد: در سفر ریاست جمهوری برای تامین آب از سامانه دوم آبرسانی چهار هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان به استان اختصاص یافت که در تامین آب شرب ۵۸ شهر و ۳۸۰ روستای استان کمک رسان خواهد بود.

مدیریت مصرف آب با ابزارهای قانونی

استاندار اصفهان با بیان اینکه ساماندهی برداشت‌های زاینده‌رود یکی دیگر از محورهایی بود که مورد تاکید قرار گرفت‌، اظهار کرد: برای اولین بار است که در ماه‌های گذشته ابزار قانونی به کمک وزارت نیرو آمده تا بتواند در برداشت‌ها کنترل داشته باشد؛ وزارت نیرو به ما قول داده در بازه چهار تا پنج ماهه کل مسیر را در استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری مجهز به کنتور هوشمند ببرد و بتوانند با برنامه ریزی هایی به برداشت‌ها قانونی برسیم.

وی یادآور شد: در موضوع تغییر الگوی کشت نیز تصمیمات و فعالیت‌های خوبی انجام شد و زمینه‌های استفاده از تسهیلات بانکی و پشتیبانی‌های وزارت جهاد کشاورزی فراهم شده است.

مرتضوی افزود: در سال گذشته در کنار همه این فعالیت‌ها، سعی کردیم حقابه‌های کشاورزان شرق و غرب استان که (دارای حقابه بودند) در چند مرحله هر چند (جزئی و بخشی) اما بخشی از حقابه ها تامین شود امسال نیز پرداخت‌ها انجام شده و در ادامه مسیر نیز پرداخت‌ها انجام خواهد شد؛ همچنین در پنج مرحله بازگشایی رودخانه را برای کشت کشاورزان داشتیم و در پنج نوبت به کشاورزان شرق و غرب آبرسانی شد.

او گفت: به دنبال این هستیم با یک برنامه ریزی جامع حداقل‌هایی را برای رفع دغدغه‌های کشاورزی استان فراهم کنیم. بیش از ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب در سال گذشته برای کشاورزی و محیط زیست رهاسازی شد که این عدد قابل توجهی است.

استاندار اصفهان خاطرنشان کرد: نگفتن این فعالیت‌ها و اقدامات تصوراتی را ایجاد می‌کند که در حوزه آب کاری انجام نشده در حالی که مجموعه استانداری، شرکت‌های تخصصی و سازمان‌های مربوطه وقت و زمان ویژه ای را در حوزه آب صرف کرده‌اند و روزی نیست که بخشی از وقت و جلسات ما به بحث مدیریت و تامین آب برای استان اصفهان نگذرد.

کد خبر 619375

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.