بورل: اتحادیه اروپا اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران را بررسی می‌کند

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز _پنجشنبه چهاردهم مهرماه_ به خبرنگاران گفت: این نهاد اروپایی قصد دارد در واکنش به اتفاقات اخیر در ایران، اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران را بررسی کند.

به گزارش ایمنا، جوزپ بورل، امروز در جمع خبرنگاران در پراگ، در ادامه واکنش‌های مقامات اروپایی به اتفاقات اخیر ایران، گفت: این نهاد اروپایی در حال بررسی اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران است.

وی افزود: وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا در نشست بعدی خود اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران را بررسی خواهند کرد.

بورل پیش از این در واکنش به اتفاقات اخیر ایران گفته بود: ما به عنوان نمایندگان اتحادیه اروپا از ایران خواسته‌ایم تا به حقوق اساسی شهروندان ایرانی احترام بگذارد.

وی مدعی شد: همراه چارلز مایکل، رئیس شورای اروپا در دیدار با برخی مقامات ایرانی به‌طور مستقیم این مسئله را مطرح کرده است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به ناآرامی‌های اخیر در ایران و در اظهاراتی مداخله‌جویانه گفت: به نظرم مهم است که ما واکنشی قوی و متحد به‌وسیله اتحادیه اروپا نشان بدهیم. ما به همراه کشورهای عضو به بررسی تمام گزینه‌های در دسترس از جمله تدابیر محدودکننده برای پاسخ دادن به این رویدادها استفاده خواهیم کرد. من این مسئله را در جلسه آتی شورای روابط خارجی با همتایانم مطرح می‌کنم.

بورل تصریح کرد: زمانی که می‌گویم «تدابیر محدودکننده» دارم از لفظ تعیین شده در معاهده (بر سر اتحادیه اروپا) استفاده می‌کنم؛ چراکه در این معاهده کلمه «تحریم» یافت نمی‌شود. تنها در آن می‌توان لفظ «تدابیر محدودکننده» یافت و من دارم از آن استفاده می‌کنم.

این دیپلمات ارشد اروپا تصریح کرد: ما به بررسی آنچه که در ایران رخ می‌دهد، ادامه خواهیم داد. ما از هر فرصتی برای ابراز مواضع و نگرانی‌هایمان در خصوص حقوق بشر در ایران استفاده خواهیم کرد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگوی تلفنی اخیر خود با بورل در این باره گفته بود: اگر اتحادیه اروپا بر اساس اتهامات بی‌اساس و در جهت ترغیب آشوبگران و تروریست‌هایی که جان و مال مردم ایران را هدف قرار داده‌اند، اقدام سیاسی شتابزده‌ای کند، به آن پاسخ متقابل می‌دهیم.

منبع: ایرنا

کد خبر 610178

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.