سن امید به زندگی به ۷۲ سال رسیده است

رئیس سازمان بهزیستی با بیان اینکه سن امید به زندگی از سن ۶۴ سال به ۷۲ سال رسیده است، گفت: شاخص‌های سلامت اجتماعی و رفاه رو به بهبود است.

به گزارش ایمنا، علی محمد قادری، در همایش روز جهانی سالمندان، اظهار کرد: سالمندی به عنوان یک سرچشمه محبت و حکمت در احادیث و روایات ما مطرح است و اینکه ما بتوانیم این عزیزان را به عنوان عامل انتقال تجارب سازنده و ارزشمند که ایجاد تبلور آداب و ارزش‌ها و فرهنگ ملی را ترسیم می‌کند؛ در منظر آحاد جامعه داشته باشیم.

وی گفت: در عصر حاضر شاخص‌های سلامت اجتماعی و رفاه رو به بهبود است. سن امید به زندگی از سن ۶۴ سالگی به ۷۲ سالگی رسیده، اما تأخیر در ازدواج، کاهش نرخ موالید و موضوعاتی که باعث بسته شدن پنجره جمعیتی ما می‌شود؛ اینها همه از سوابق دارای بحران در جامعه و در ارائه به نسل سالمند در جامعه خواهد بود.

قادری افزود: اگر به معنی واقعی کلمه به سند مالی سالمندان دقت شود و اعتبارسنجی شاخص‌های آن را همه ارکان رصد کنند و پرسشگری و مطالبه گری از دستگاه‌هایی که وظیفه استقرار این سند را دارند در دسترس قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: ما وظیفه داریم آمار را اعلام کنیم و در خدمت بیش از ۹ میلیون سالمند باشیم اعلام کنیم چطور می‌توانیم تاب‌آوری افراد دارای معلولیت و سالمندان عزیز را افزایش دهیم. این موضوعات یعنی در نظام مقدس جمهوری اسلامی خانواده محوری یک بحثی است که نقشی حرفه‌ای را برای سازمان‌ها تعریف می‌کند.آن چیزی که به عنوان خدمات شایسته و عزتمندانه برای سالمندان مطرح است اینکه همه دستگاه‌ها وظیفه اصلی خود را بدانند و مناسب سازی که موضوعی جدی و یکی از موارد مهم در قانون حمایت از افراد دارای معلولیت است عیناً در مورد افراد سالمند تعریف شود.

رئیس سازمان بهزیستی گفت: توجه به آتیه سالمندان امری است که به شدت برای بهزیستی مهم است. در ۳۵ سال آینده ۳۰ درصد یا یک سوم جمعیت ما سالمند خواهند بود آیا برای جا به جا کردن و انتقال سالمندان در ۳۵ سال آینده ما اقشار جوان و نیروی کار داریم یا نداریم؟ این، موضوع بسیار مهمی است.

قادری افزود: امروزه باید دقت کنیم زیرساخت‌های شهری و توجه به اجرایی کردن قوانینی که در حقیقت به آنها توجه نشده است موضوعاتی که باید در رصد آینده پژوهانه عزیزان قرار بگیرد. متغیرهای جمعیتی و احتمال رسیدن به وزن ۳۰ درصد و بسته شدن پنجره جمعیت هم فضای گفتمانی سازمان‌های همکار و ذی نفع باید دقت کافی شود.

وی ادامه داد: تلاش کنیم هم مطالبه گری خودمان را در سازمان‌ها و مجامع انجام دهیم و من به سهم خودم در سازمان متبوع خودم یک سالی است که این کار را شروع کرده‌ام و افتخار می‌کنیم در ابتدای این دولت؛ بعد از مدت‌ها اولین جلسه شورای ملی سالمندان با حضور وزیر و رئیس شورای ملی سالمندان برگزار شد و این باید تداوم پیدا کند. احکام و مصوباتش باید اجرایی شود. آنچه ما می‌دانیم این است که باید یک جلسه کاربردی میان دستگاه‌های همکار و مجامع دانشگاهی برگزار شود در هر فصل و گزارش پیشرفت فیزیکی کارها به رئیس جمهور توجه داده شود.

رئیس سازمان بهزیستی، موضوع تقویت حمایت‌های اجتماعی را خاطر نشان کرد و افزود: در نظام تعاملی میان نسل جوان و سالمندان باید یک ارتباط معنوی پایدار و موضوع ارتقای سلامت روحی و روانی را جدی بگیریم. موضوع توانمند سازی این اقشار برای ما بسیار مهم است خصوصاً بانوان سالمند.

وی گفت: درخواست آخر من این است که سمن‌ها نقش بسیار مهمی در این حوزه خواهند داشت و با توجه به اینکه می‌توانند مجوز فعالیت خود را از سازمان بهزیستی و فراجا و وزارت کشور دریافت کنند، تلاش کنند در جهت تعامل تلاش و امورات میان بخشی دستگاه‌ها به عنوان کمپینی میانی عمل کنند و بتوانیم همکاری دستگاه‌های دیگر مثل شهرداری‌ها و…، را در کنار سمن‌ها داشته باشیم.

منبع: مهر

کد خبر 609039

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.