عبور دومین قطار ترانزیت روسیه از طریق کریدور شمال-جنوب ایران

مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران گفت: دومین قطار ترانزیتی از مبدا روسیه وارد مرز ریلی سرخس شد و از آنجا به سمت بندرعباس در حال حرکت است.

به گزارش ایمنا و به نقل از روابط عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، سیدمیعاد صالحی از عبور دومین قطار ترانزیتی روسیه از طریق کریدور شمال-جنوب ایران خبر داد و اظهار کرد: پس از هماهنگی‌های صورت گرفته بین راه‌آهن دو کشور، قطار ترانزیتی تشکیل شده از ۳۷ واگن فله‌بر محموله کود شیمیایی از مبدأ کشور روسیه جهت اعزام به بندرعباس از مرز ریلی سرخس وارد کشور شد.

وی ادامه داد: این قطار ترانزیتی پس از خروج از روسیه با عبور از قزاقستان و ترکمنستان و طی مسافت بیش از چهار هزار کیلومتر از مرز ریلی سرخس وارد کشور شده و روز جمعه _هشتم مهرماه_ حرکت در مسیر شاخه شرقی کریدور شمال-جنوب ایران را آغاز کرده است و پس از طی مسیر حدود ۱,۶۰۰ کیلومتری در کشورمان به بندر شهید رجایی بندرعباس می‌رسد و محموله آن از بندرعباس به‌وسیله کشتی به کشور هند منتقل خواهد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: برنامه‌ریزی راه‌اندازی این قطار از دی‌ماه سال گذشته و با پیگیری‌ها و هماهنگی‌های لازم طی سفرهای مقامات راه‌آهن دو کشور به ایران و روسیه و برگزاری جلسات مختلف حضوری و مجازی فی‌مابین مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و مدیرعامل و قائم‌مقام راه‌آهن روسیه آغاز شده است. پس از عبور نخستین قطار در تیرماه و بررسی جزئیات مسیر و پیگیری رفع موانع و با توجه به موقعیت راهبردی جمهوری اسلامی ایران و همچنین مزایای متعدد این مسیر از جمله کاهش قابل توجه مجموع زمان سیر، حرکت قطارهای بعدی نیز آغاز شده است.

صالحی خاطرنشان کرد: عبور این قطار، سرآغازی برای ادامه این فرایند ارزشمند و مستمر خواهد بود و امیدواریم با تثبیت کریدورهای عبوری از کشور، شاهد توسعه قابل توجهی در این راستا باشیم.

کد خبر 608956

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.