به دلیل آلودگی نفتی، زندگی در مسجدسلیمان ناممکن شده است

معاون وزیر راه و شهرسازی در بازدید از شهرهای مسجدسلیمان، هفتکل، لالی و اندیکا گفت: زیست انسانی در برخی از مناطق شهرستان مسجدسلیمان هم به لحاظ توپوگرافی و شیب‌های تندی که وجود دارد و هم به لحاظ آلودگی مناطق به نفت و گاز، ناممکن شده و باید هر چه سریع‌تر برای جابه‌جایی این مناطق تصمیم‌گیری شود.

به گزارش ایمنا و به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد آئینی در سفر به استان خوزستان و بازدید از شهرهای مسجدسلیمان، هفتکل، لالی و اندیکا بر جلب مشارکت مردم و بخش خصوصی برای جابه‌جایی هرچه سریع‌تر ساکنان از مناطق در معرض خطر تاکید کرد.

وی در خصوص جزئیات بازدید خود از شهرهای مسجد سلیمان، هفتکل، لالی و اندیکا با اعلام اینکه زیست انسانی در برخی از مناطق شهرستان مسجدسلیمان ناممکن شده و باید هرچه سریع‌تر برای جابه‌جایی این مناطق تصمیم گیری شود، گفت: موضوع اصلی در شهرستان مسجدسلیمان موضوع محلات هدف بازآفرینی شهری و محلاتی است که مشکلاتی هم در حوزه نوسازی دارند و هم عمدتاً مشکلشان بحث جابه‌جایی است.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران افزود: نیازمند یک تصمیم شجاعانه برای جابه‌جایی ویژه در شهر مسجدسلیمان هستیم که در نوع خود در کشور به لحاظ حجم و وسعت، بی نظیر است و در هیچ جای کشور چنین کاری صورت نگرفته است.

آئینی ادامه داد: هم به لحاظ موضوعات توپوگرافی و شیب‌های تندی که وجود دارد و هم به لحاظ آلودگی مناطق به نفت و گاز، واقعاً زیست انسانی در این مناطق ناممکن شده و باید هر چه سریع‌تر برای جابه‌جایی این مناطق تصمیم گیری شود.

به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی با فعال شدن ستاد بازآفرینی شهرستان مقرر شد کارگروهی در این زمینه شکل گیرد و تصمیم لازم در این حوزه گرفته شود، زمین مناسبی برای این کار باید فراهم شود و از مکانیزم‌هایی که سریع‌تر می‌شود این واحدها را ساخت بهره برد.

تکلیف شهرداری‌ها برای ارائه تخفیف حداقل ۵۰ درصدی در عوارض پروانه و تراکم ساخت

آئینی در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان اینکه دولت و شهرداری‌های سراسر کشور مشوق‌های بسیار خوبی برای نوسازی واحدهای فرسوده در نظر گرفته‌اند، اظهار کرد: در محدوده‌های مصوب بافت‌های فرسوده شهرداری‌ها موظف هستند حداقل ۵۰ درصد در عوارض پروانه و تراکم ساخت تخفیف بدهند و انتظار بر این است تا ۱۰۰ درصد تخفیف دهند.

دعوت از سازندگان برای نوسازی و مقاوم‌سازی بناهای ناپایدار بافت‌های فرسوده

وی در ادامه از مالکان، توسعه‌گران و سازندگان دعوت کرد به نوسازی و مقاوم سازی بناهای ناپایدار و لرزان واقع در بافت‌های فرسوده ورود کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: تسهیلات بانکی نیز برای این کار فراهم شده و افراد ساکن در محدوده‌های بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری می‌توانند از تمامی تسهیلات، حمایت‌ها و تخفیف‌های نهضت ملی بدون رعایت شرایط چهارگانه نهضت ملی استفاده کنند.

آئینی افزود: در شهرهای این حوزه انتخابیه، وام نوسازی به صورت ویژه برای این کار با سقف ۳۵۰ میلیون تومان که ۱۵۰ میلیون تومان آن به صورت صفر درصد در نظر گرفته شده است و علاوه بر آن یک وام ودیعه اسکان موقت به مبلغ ۴۵ میلیون تومان با نرخ چهار درصد نیز قابل پرداخت است.

کد خبر 608754

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.