قرارگاه ایمنی کالبدی کلان‌شهر تهران تشکیل شد

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با اشاره به یکی از مهم‌ترین اقدامات مدیریت شهری در این دوره، گفت: تشکیل «قرارگاه ایمنی کالبدی کلان‌شهر تهران» به دستور شهردار این کلان‌شهر بیانگر مصمم بودن مدیریت شهری برای ارتقای ایمنی شهری است.

به گزارش ایمنا و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری تهران، حمیدرضا صارمی با تاکید بر لزوم ارتقای ایمنی در ساخت‌وسازها و تاب‌آوری شهری، اظهار کرد: شهر به‌عنوان یک موجود زنده، دارای جریانات و ابعاد متنوع و مختلفی است که بی‌توجهی به هر یک از آنها، عواقب جبران‌ناپذیری را به دنبال دارد.

وی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین این ابعاد که باید به آن توجه ویژه‌ای داشت، مسئله ایمنی شهری و کاهش آسیب‌پذیری شهرها در مقابله با خطرات احتمالی و حفاظت از جان شهروندان است، افزود: وجود گسل‌های فعال در شهر تهران، خطر فرونشست‌ها و مواردی از این قبیل ضرورت توجه ویژه به ارتقای سطح ایمنی شهری را صد چندان کرده است؛ بنابراین کاهش ریسک از وضع موجود شهر با تمرکز بر پیشگیری از وقوع حوادث و بحران‌ها و ایمن‌سازی ساختمان‌ها از مهم‌ترین اولویت‌های مدیریت شهری تهران در این دوره است.

معاون شهردار تهران با تأکید بر ضرورت پیشگیری از وقوع حادثه برای تأمین ایمنی شهر، ادامه داد: اگرچه وقوع بعضی حوادث همچون زلزله امری طبیعی و اجتناب‌ناپذیر است اما با برنامه‌ریزی و مدیریت صحیح می‌توان تا حد زیادی آسیب‌های ناشی از آن را کاهش داد.

وی با اشاره به توجه مضاعف مدیریت شهری تهران در این دوره به موضوع ایمنی ساختمان‌ها، افزود: در حوزه ایمنی بناها در شهر تهران با چند گروه از ساختمان‌ها مواجه هستیم؛ ساختمان‌های واقع در بافت فرسوده، ساختمان‌های در مجاورت گسل‌ها، ساختمان‌هایی که طی سالیان گذشته بدون توجه به اصول و مقررات شهرسازی و ایمنی احداث شده‌اند و آن دسته از ساختمان‌هایی که قرار است، ساخته شوند.

صارمی اضافه کرد: در حوزه نوسازی بافت فرسوده اقدامات خوبی از جمله افزایش محدوده بافت فرسوده، افزایش تراکم تشویقی، ارائه تسهیلات و بسته‌های تشویقی به مالکان و سرمایه‌گذاران برای نوسازی بافت‌های فرسوده همچنین انعقاد تفاهم‌نامه‌های مختلف با نهادها و سایر سازمان‌ها برای نوسازی بافت فرسوده را در دستور کار قراردادیم که خوشبختانه اکنون شاهد تسریع روند نوسازی در محلات بافت فرسوده هستیم.

اقدامات انجام‌شده برای ایمن‌سازی ساختمان‌های قدیمی

وی درباره اقدامات انجام‌شده برای ایمن‌سازی ساختمان‌های قدیمی که امکان تخریب و نوسازی ندارند، گفت: ازآنجایی که همواره خطرات بالقوه زلزله در تهران و آسیب‌پذیری زیاد برای ساختمان‌های قدیمی وجود دارد، ایمنی‌سازی این قبیل ساختمان‌ها را با ارائه مجوز بهسازی نسبی در دستور کار قرار دادیم.

معاون شهردار تهران با اشاره به دیگر اقدامات برای افزایش ایمنی ساخت‌وسازها، گفت: توجه مضاعف به ارتقای کیفیت مصالح ساختمانی، استفاده از مصالح سبک، تغییر فناوری ساخت از دیگر مواردی است که به آن توجه ویژه‌ای شده است.

معاون شهردار تهران با اشاره به یکی از مهم‌ترین اقدامات مدیریت شهری در این دوره، خاطرنشان کرد: تشکیل «قرارگاه ایمنی کالبدی کلان‌شهر تهران» به دستور شهردار تهران بیانگر مصمم بودن مدیریت شهری برای ارتقای ایمنی شهری است؛ این قرارگاه با هدف پیشگیری از وقوع حوادث و بحران‌ها تشکیل‌شده و کارکرد اصلی آن کاهش ریسک از وضع موجود شهر و حوزه شمول آن در حوزه ابنیه، بافت شهری و شریان‌های حیاتی است که در این میان، معاونت شهرسازی و معماری به‌عنوان یکی از ارکان اصلی این قرارگاه موضوعات مختلفی را در دستور کار خود قرار داده است.

کد خبر 608729

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.