پارلمان لبنان در انتخاب رئیس جمهور شکست خورد

پارلمان لبنان امروز (پنجشنبه) در انتخاب رئیس جمهور شکست خورد. زیرا هیچ نامزدی نتوانست دو سوم آرای نمایندگان را کسب کند.

به گزارش ایمنا و به نقل از سومریه نیوز، هیچیک از اسامی ارائه شده توسط نمایندگان نتوانست ۸۶ رای به دست آورد، این تعداد رای، برای هر نامزدی جهت ورود به کاخ بعبدا در مرحله اول مورد نیاز است.

در دور اول رای گیری، تعداد برگه‌های رای سفید به ۶۴ عدد رسید. میشل معوض، نماینده لبنانی ۳۶ رای و سلیم اده، نامزد ریاست جمهوری نیز ۱۱ رای به دست آورد. همچنین ۱۲ برگ شامل عبارات دیگری بود.

جلسه پارلمان امروز صبح به ریاست نبیه بری، رئیس پارلمان و با حضور ۱۲۲ نماینده از مجموع ۱۲۸ نماینده برگزار شد.
حد نصاب مورد نیاز برای این امر ۸۶ نماینده است. در حالی که برخی نمایندگان غایب بودند.

قرار بود دور دوم رای‌گیری برگزار شود اما بعد از خروج تعداد زیادی از نمایندگان از سالن در پایان دور اول رای گیری، جلسه به حد نصاب قانونی نرسید و نبیه بری جلسه امروز را لغو کرد.

وی درباره تاریخ برگزاری جلسه دوم برای انتخاب رئیس جمهور گفت: هر وقت ببینم توافقی وجود دارد، برای برگزاری جلسه دعوت خواهم کرد.

مهلت قانونی برای انتخاب رئیس جمهور جدید لبنان از اول سپتامبر آغاز شد و تا ۳۱ اکتبر ۲۰۲۲ ادامه خواهد داشت. بسیاری پیش بینی می‌کنند که لبنان در نتیجه عدم وجود توافق سیاسی برای انتخاب رئیس جمهور قبل از پایان مهلت مقرر قانونی، وارد مرحله خلاء ریاست جمهوری خواهد شد.

به موجب قانون، انتخاب رئیس جمهور با اکثریت دو سوم مجموع اعضای پارلمان متشکل از ۱۲۸ نماینده یعنی ۸۶ نماینده و در دور دوم با اکثریت مطلق یعنی ۶۵ نماینده انجام خواهد شد.

پیشتر رئیس پارلمان لبنان در سخنانی اظهار کرد که تشکیل دولت یک ضرورت بوده اما انتخاب رئیس جمهور فراتر از یک ضرورت است تا از این طریق، راه به روی کسانی که چشم به بروز خلاء در نهاد ریاست جمهوری دارند، بسته شود.

وی گفت: ما خواهان تشکیل دولت در سریع‌ترین زمان ممکن هستیم اما با این وجود نمی‌خواهیم از نتایج نشست آتی میشل عون، رئیس جمهور و نجیب میقاتی، نخست وزیر مکلف لبنان پیشی بگیریم.

کد خبر 608571

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.