ستاد حقوق بشر مخالف اقدامات خشونت‌آمیز به بهانه طرح مطالبات است

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان گفت: ستاد حقوق بشر مخالف اقدامات خشونت‌آمیز به بهانه طرح مطالبات است و آن را مخل حقوق تمامی شهروندان می‌داند.

به گزارش ایمنا و به نقل از مرکز اطلاع رسانی معاونت امور بین‌الملل قوه قضائیه و ستاد حقوق بشر، کاظم غریب‌آبادی امروز _چهارشنبه ششم مهرماه_ در دیدار با سفرای بلژیک و آلمان در ایران به طور جداگانه، با تاکید بر عزم راسخ جمهوری اسلامی ایران برای پیگیری حقوق شهروندان خود، از جمله خانم مهسا امینی، اظهار کرد: در خصوص فوت خانم امینی از همان دقایق اولیه، تیم‌های تحقیقاتی مختلفی از سوی دولت، قوه قضائیه و مجلس شورای اسلامی برای تحقیق و تفحص تشکیل شد. یک تیم ویژه پزشکی نیز با عضویت روسای سازمان پزشکی قانونی، سازمان نظام پزشکی و نمایندگان برخی انجمن‌های پزشکی تشکیل و مامور شد تا پرونده خانم امینی را بررسی و علت فوت را در کوتاه‌ترین زمان ممکن گزارش کند.

وی افزود: متاسفانه، برخی از کشورهای اروپایی و رویه‌های بین‌المللی حقوق بشری در اقدامی شتاب‌زده و البته سیاسی، ادعاهایی در خصوص ضرب و شتم خانم امینی مطرح کردند که این ادعاها طبق بررسی‌های اولیه و گزارش بیمارستان کسری، رد شده‌اند. با این وجود، علت فوت در دست بررسی است و نتایج آن به زودی مشخص و گزارش خواهد شد.

معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه در ادامه با اشاره به حمایت آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی از اغتشاشات در ایران تحت عنوان تجمعات مسالمت‌آمیز، از این مواضع انتقاد و تصریح کرد: در هیچ کجا به تجمعاتی که همراه با خشونت و حمل سلاح سرد و گرم و تخریب اموال عمومی و خصوصی باشد، تجمعات مسالمت‌آمیز گفته نمی‌شود. در ایران سالانه صدها تجمع و اعتراض مسالمت‌آمیز بدون هیچ مشکلی برگزار می‌شود، اما آنچه طی چند روز اخیر در برخی شهرهای ایران مشاهده شد، با اقدامات خشونت‌آمیز، وحشت‌افکنانه، خرابکاری و آسیب به اموال عمومی و خصوصی شهروندان توام بوده است.

غریب‌آبادی در تشریح بخشی از اقدامات آشوبگران، یادآور شد: اغتشاشگران همه را به مقابله با پلیس و تخریب اموال عمومی و خصوصی دعوت و تشویق می‌کنند. در جریان این تجمعات خرابکارانه، اموال عمومی و خصوصی متعددی به آتش کشیده شده و یا به غارت رفته‌اند؛ برخی عوامل مجری قانون و مردم عادی در اثر سلاح‌های سرد و گرم این اغتشاشگران جان خود را از دست داده یا مجروح شدند. به مراکز بی دفاع اداری و خدمات عمومی مثل بانک‌ها، خودپردازها، آمبولانس‌ها، وسایل حمل و نقل عمومی، خودروهای پلیس، خودروهای آتش نشانی و اماکن دینی تهاجمات گسترده‌ای شد و بسیاری از این مراکز دچار تخریب و آتش سوزی شدند.

وی ادامه داد: بدیهی است استفاده از سلاح و تجهیزات رعب آور و توسل به خشونت علیه مردم و نیروهای انتظامی و تعرض به اموال و اماکن عمومی، دولتی و خصوصی و به آتش کشیدن آنها، بستن راه‌های عبور و مرور همگانی و غارت و تعرض به اموال مردم، از مصادیق اعتراضات مسالمت‌آمیز نبوده و موجب مسوولیت قانونی است. این قبیل رفتارهای خشونت‌آمیز و حمل سلاح در تجمعات، در مغایرت آشکار با اسناد بین‌المللی حقوق بشر نیز قرار دارد.

دبیر ستاد حقوق بشر با انتقاد از مواضع برخی کشورهای اروپایی، اضافه کرد: کشورهایی که از تظاهرات غیر مسالمت‌آمیز و اقدامات خشن حمایت و به آن تشویق می‌کنند، از نظر جمهوری اسلامی در خسارات وارد شده و خون بی‌گناهانی که بر زمین ریخته شده، شریک هستند.

وی همچنین اقدامات مداخله‌جویانه آمریکا به بهانه حمایت از حقوق بشر ایرانیان را محکوم کرد و گفت: آمریکایی که با تحریم‌های خود حقوق بشر میلیون‌ها ایرانی را نقض کرده و جان بسیاری از ایرانیان را به مخاطره انداخته است، چگونه می‌تواند دم از حمایت از حقوق آنان بزند!

غریب آبادی در پایان خاطرنشان کرد: ستاد حقوق بشر همانگونه که به واحدهای قضایی و نیروهای مجری قانون تاکید کرده است قانون را مبنای اقدامات خود قرار دهند تا مبادا حق کسی، حتی متهمین و مجرمین، ضایع شود، به شدت مخالف اقدامات خشونت‌آمیز به بهانه طرح مطالبات است و آن را مخل حقوق تمامی شهروندان می‌داند.

کد خبر 608394

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.