«عملیات نظامی ویژه» اجتناب‌ناپذیر بود

وزیر خارجه روسیه گفت: آمریکا و غرب به مدت هشت سال جنایت‌های اوکراین علیه روس‌تبارهای شرق این کشور را نادیده گرفتند و دولت اوکراین هم‌اکنون به یک دولت نازی و اقتدارگرا تبدیل شده است.

به گزارش ایمنا، «سرگئی لاوروف» در نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره جنگ در اوکراین اظهار کرد: تصمیم برای آغاز «عملیات نظامی ویژه» اجتناب‌ناپذیر بود. ما اطلاعات و شواهد زیادی را ارائه دادیم که نشان می‌دهد اوکراین تهدیدهایی را علیه امنیت ملی روسیه آماده کرده بود. ما هیچ‌گاه این وضعیت را نمی‌پذیریم.

به گفته وزیر خارجه روسیه، «جنگ اوکراین از سال ۲۰۱۴ آغاز شد. رژیم کی‌یف در هشت سال گذشته حملات شدیدی علیه روس‌تبارها و روس‌زبان‌ها در شرق اوکراین انجام داد. آمریکا و غرب در این هشت سال تمام جنایت‌های دولت اوکراین را لاپوشانی کردند. ما هشت سال منتظر اقدام بودیم و انتظار ما به پایان رسید. دولت اوکراین هم‌اکنون به یک دولت نازی و اقتدارگرا تبدیل شده است.».

وی همچنین درباره تصمیم مناطق شرقی اوکراین برای برگزاری همه‌پرسی پیوستن به روسیه گفت: برگزاری همه‌پرسی در دونباس، زاپروژیا، و منطقه خرسون پاسخی به درخواست زلنسکی (رئیس‌جمهور اوکراین) است که به روس‌ها گفت از اوکراین خارج شوید.

همه‌پرسی پیوستن این مناطق به روسیه از ۲۳ تا ۲۷ سپتامبر (یکم تا پنجم مهر) برگزار می‌شود.

گفتنی است؛ رئیس جمهور روسیه ۲۴ فوریه (پنجم اسفند ۱۴۰۰) در نطقی تلویزیونی اعلام کرد که در واکنش به درخواست جمهوری‌های دونباس (دونتسک و لوهانسک) در شرق اوکراین و همچنین به منظور «نازی‌زدایی و غیرنظامی‌کردن اوکراین»، فرمان آغاز «عملیات ویژه نظامی» در اوکراین را صادر می‌کند تا از مردمی که هشت سال مورد سوءاستفاده و نسل‌کشی رژیم کی‌یِف بوده‌اند، حفاظت کند و اوکراین از وجود «نئونازی‌ها» پاکسازی شود.

منبع: مهر

کد خبر 607217

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.