بقعه فاتح‌الملک آماده بازدید گردشگران و شهروندان شد

مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان از مرمت محیط داخلی و پیرامونی بقعه فاتح‌الملک تخت فولاد خبر داد و گفت: با عملیات احیا و محوطه‌سازی، این بقعه پس از سال‌ها آماده بازدید گردشگران و شهروندان شده است.

محمدعلی ایزدخواستی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، با اشاره به ساماندهی بقعه فاتح‌الملک در مجموعه تخت فولاد، اظهار کرد: این بقعه که در کنار تکیه‌ریزی و ورزشگاه امین قرار دارد، از سوی سازمان نوسازی و بهساز شهرداری اصفهان مورد مرمت و احیا قرار گرفته است.

وی ادامه داد: این بقعه مربوط به قاجار است که در طول سال‌های گذشته مورد مرمت قرار نگرفته و دچار آسیب‌هایی شده بود، از سوی دیگر فضای پیرامونی بقعه با انباشت نخاله‌های ساختمانی به یک محوطه متروکه تبدیل شده بود.

مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان با بیان اینکه بر همین اساس بقعه فاتح‌الملک در مدت چهار ماه مورد مرمت قرار گرفت، گفت: طی این مرمت، جداره‌ها اصلاح، سازه، ستون و سقف احیا و پیرامون بقعه خاک‌برداری و سنگ‌فرش شد، همچنین لایه‌برداری ستون، سقف و طاق بقعه از دیگر اقدامات مرمتی در این پروژه بود و همچنین نما و سنگ‌های بقعه اصلاح شد.

وی با بیان اینکه آجرکاری کف بقعه نیز به اتمام رسیده است و از سوی دیگر در حوزه زیربنایی هم تأسیسات مورد اصلاح و نوسازی قرار گرفت، تصریح کرد: این پروژه دو ماه زودتر از زمان مقرر به پایان رسید و در حال حاضر بقعه به وضعیت پایدار رسیده و از آسیب‌های احتمالی مصون است.

ایزدخواستی با بیان اینکه محیط پیرامونی بقعه فاتح‌الملک با فضاسازی قابلیت استفاده برای همشهریان و گردشگران در جوی آرام دارد، تاکید کرد: بسیاری از بقعه‌های واقع شده در تخت فولاد دارای دیوار و پنجره نیست و دچار هوازدگی از داخل و خارج می‌شود که این موضوع سرعت تخریب آنها نسبت به خانه‌ها و مساجد تاریخی را دوچندان کرده است.

وی ادامه داد: سیاست سازمان نوسازی و بهسازی رصد دائم پهنه تخت فولاد اصفهان است، از این رو بقعه‌ها، تکیه‌ها، سقاخانه‌ها، چهارطاقی‌ها و گذرهایی که در وضعیت آسیب جدی باشد، سطح مرمت آن‌ها شناسایی و با همکاری شهرداری منطقه شش مورد حفاظت قرار می‌گیرد.

اجرای عملیات مرمت بقعه فاتح‌الملک با اعتبار هفت میلیارد ریالی

مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان افزود: بهسازی محیطی سبب می‌شود، فضای بقعه برای بازدید مناسب و دارای دسترسی شود، اما پیش از اجرای مرمت در بقعه فاتح‌الملک، به دلیل انباشت نخاله، دسترسی شهروندان به بقعه قطع و متروکه شده بود که در کنار مرمت بقعه، فضای پیرامونی هم ارتقا کیفی پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه در اطراف بقعه فاتح‌الملک دیوارچینی انجام شده است تا حفاظت از بقعه نیز دوچندان شود، گفت: از آنجا که حوزه فرهنگی و اجتماعی تخت فولاد بر عهده معاونت فرهنگی شهرداری است، اما مسائل کالبدی و بازدید منظم از کل مجموعه تخت فولاد از سوی سازمان نوسازی و بهسازی اجرا می‌شود تا نقاط مورد آسیب پس از شناسایی، وارد مرحله مطالعه و عملیات مرمت و احیا شود.

ایزدخواستی تصریح کرد: عملیات مرمت، احیا، ایجاد دسترسی، محوطه‌سازی و اجرای دیوار کشی پیرامون بقعه فاتح الملک با اعتباری بالغ بر هفت میلیارد ریال انجام شده است.

به گزارش ایمنا، حاج احمد فاتح‌الملک از رجال اصفهان در عصر قاجار است که در بیست‌وهفتم رمضان ۱۳۳۸ هجری قمری وفات کرد و در قسمت جنوب تکیه شیخ مرتضی ریزی به خاک سپرده شد و در حال حاضر به بقعه فاتح‌الملک مشهور است.

کد خبر 606959

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.