اهمیت تقویت گروه‌های مردمی برای خدمت به زوار امام هشتم

معاون اول رئیس جمهور بر اهمیت تقویت گروه‌ها و مجموعه‌های مردمی برای خدمت به زوار امام هشتم شیعیان تاکید کرد.

به گزارش ایمنا، محمد مخبر در جلسه قرارگاه مرکزی خدمت رسانی به زائرین حرم مطهر امام رضا (ع) در دهه پایانی ماه صفر که بعد از ظهر امروز با حضور نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی و امام جمعه مشهد، معاون اجرایی رئیس جمهور، استاندار خراسان رضوی و قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی در مشهد مقدس برگزار شد، اظهار کرد: واگذاری مدیریت امور به دست مردم همیشه نتایج بهتری دارد و هرچه دولت بتواند انجام کارها را به خود مردم واگذار کند، شاهد رضایتمندی بیشتر مردم خواهیم بود.

وی با اشاره به بازدید خود از پایانه‌های مرزی غرب کشور در روزهای پیک تردد زائرین اربعین حسینی، افزود: عشق به امام حسین (ع) آستانه تحمل مشکلات زیارت را بالا می‌برد و انصافاً مردم در گذرگاه‌ها با وجود برخی محدودیت‌ها، صبورانه و بدون گلایه‌مندی دغدغه‌ها و نیازهایشان را مطرح می‌کردند.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: امسال ایام زیارت اربعین با گرمای شدید هوا همزمان شده است و این امر مشکلات و نیازهای مردم را در گذرگاه‌ها دوچندان کرده و با وجود اینکه دولت و مردم عراق به صورت تمام عیار و با همه وجود پای کار آمدند، اما ضعف برخی زیرساخت‌ها به ویژه در آن سوی مرز مشهود است.

مخبر اضافه کرد: مردم عراق با وجود مشکلات و محدودیت‌ها، انصافاً هرچه در توان دارند در طبق اخلاص قرار داده‌اند و در مواکب مسیر نجف تا کربلا پذیرای زوار امام حسین (ع) هستند.

وی با تاکید بر اینکه باید خدمت رسانی به زائرین حرم مطهر امام رضا (ع) در دهه پایانی ماه صفر با محوریت مردم باشد و این امور به گروه‌ها و جریانات مردمی سپرده شود، خاطرنشان کرد: برگزاری مناسب و مطلوب مراسم بیست هشتم ماه صفر و تأمین نیازهایی نظیر اسکان، حمل و نقل و تغذیه زوار با کمک و مدیریت گروه‌های مردمی می‌تواند به نمونه و الگویی برای خدمت به زوار تبدیل شود.

معاون اول رئیس جمهور با یادآوری اینکه بسیاری از شیعیان کشورهای دیگر همچون عراق، افغانستان و پاکستان همه ساله به زیارت حرم مطهر امام رضا (ع) مشرف می‌شوند، بر اهمیت برنامه‌ریزی دقیق برای پذیرایی و خدمت رسانی ویژه به این زوار هم در پایانه‌های مرزی ورود به کشورمان و نیز در مدت اقامت در مشهد مقدس تاکید کرد.

مخبر در حاشیه این جلسه در گفتگو با خبرنگاران ضمن قدردانی از دولت، مردم و مرجعیت کشور عراق بخاطر تأمین امنیت و پذیرایی گسترده از زوار امام حسین (ع) گفت: مردم عراق در تمام مسیرها، آنچه در توان داشتند را به صحنه آوردند و امیدوارم در مراسم دهه پایانی ماه صفر بتوانیم میزبانی خوبی برای زوار خارجی در مشهد مقدس انجام دهیم.

وی با تاکید بر اینکه برگزاری اینگونه مراسم‌های دینی و مذهبی از جنس مردمی است و دولت باید تنها به عنوان تسهیل‌گر حضور داشته باشد، تصریح کرد: تأمین برخی تدارکات و زیرساخت‌ها از توان مردم خارج است که دولت باید این امکانات را تأمین کند اما محور اصلی و مدیریت کارها باید با ظرفیت‌های مردمی انجام شود.

معاون اول رئیس جمهور افزود: پس از چند سال وقفه در تجمعات دینی و مذهبی ناشی از شیوع کرونا، امسال محدودیتی وجود ندارد و مردم با اشتیاق از این فرصت استفاده می‌کنند تا در مراسم اربعین و ایام پایانی ماه صفر حضور داشته باشند و قطعاً جمعیت زیادی از زوار به مشهد سفر خواهند کرد.

وی با اشاره به مصوبات و مباحث مطرح شده در این جلسه، گفت: تصمیمات لازم برای پذیرایی از زوار امام رضا (ع) اتخاذ شد و آنچه در توان دولت است برای این منظور در اختیار مردم قرار خواهد گرفت تا میزبانی مناسبی از زائران انجام شود.

معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: دولت در تلاش است تا روز زیارت امام رضا (ع) به عنوان روز ملی زیارت ثبت شود و امیدوارم شاهد تحقق این موضوع باشیم.

منبع: ایسنا

کد خبر 605537

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.