رئیسی: حجم تبادلات تجاری تهران و تاشکند در گام اول می‌تواند ۳ تا ۴ برابر شود

رئیس جمهور با بیان اینکه با اراده موجود در مسئولان دو کشور، حجم تبادلات تجاری هر دو طرف می‌تواند در گام اول از ۵۰۰ میلیون دلار فعلی سه تا چهار برابر افزایش یابد.

به گزارش ایمنا و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، سید ابراهیم رئیسی بعدازظهر امروز _چهارشنبه بیست‌وسوم شهریورماه_ در اولین بخش از برنامه‌های سفر به ازبکستان، در نشست مشترک هیئت‌های عالی‌رتبه دو کشور، با ابراز خرسندی از سفر به شهر تاریخی سمرقند و نیز تبریک فرارسیدن سالگرد استقلال این کشور، اظهار کرد: ازبکستان در سال‌های اخیر و به ویژه در دوره نخست‌وزیری و در حال حاضر در دوره ریاست جمهوری جنابعالی پیشرفت‌های خوبی داشته است.

وی با بیان اینکه روابط ایران با ازبکستان تنها یک روابط همسایگی و منطقه‌ای نیست، افزود: روابط دو کشور، روابطی عمیق، فرهنگی، تمدنی و قلبی است، لذا پیشرفت‌های ازبکستان را پیشرفت خودمان می‌دانیم و برای توسعه روابط بین دو کشور مانعی نمی‌بینیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی علی‌رغم تحمیل تحریم‌های ظالمانه در سال‌های اخیر پیشرفت‌های بسیار خوبی داشته است، اضافه کرد: ملت ایران اراده کرد که تهدیدها را تبدیل به فرصت کند و در نتیجه تلاش‌های انجام گرفته، ظرفیت‌های بسیاری در جمهوری اسلامی ایجاد شده است که بر اساس آنها این آمادگی وجود دارد تا روابط دوجانبه را در حوزه‌های مختلف به ویژه در حوزه تبادلات تجاری و اقتصادی افزایش دهیم.

وی حوزه‌های ترانزیت و حمل و نقل را از جمله حوزه‌هایی که ظرفیت‌های خوبی برای گسترش همکاری‌ها میان دو کشور دارند، دانست و تصریح کرد: در دیدار قبلی با جنابعالی در تاجیکستان نیز مطرح کردم که جمهوری اسلامی با توجه به امکانات خود، در حوزه انرژی نیز زمینه و ظرفیت خوبی برای همکاری با ازبکستان دارد و امیدوارم با مذاکرات انجام شده میان مسئولان دو کشور در بخش انرژی و تفاهم‌های حاصل شده، گام‌های خوبی در این زمینه برداشته شود.

رئیسی امضای اسناد میان دو کشور را جلوه خوبی از اراده هر دو طرف برای توسعه روابط در حوزه‌های مختلف دانست و خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در عرصه کشاورزی تجربیات خوبی دارد و کشاورزی می‌تواند یکی از زمینه‌های خوب همکاری بین دو کشور باشد.

وی با بیان اینکه با اراده موجود در مسئولان دو کشور، حجم تبادلات تجاری هر دو طرف می‌تواند در گام اول از ۵۰۰ میلیون دلار فعلی سه تا چهار برابر افزایش یابد، گفت: جمهوری اسلامی ایران در بخش‌های بازرگانی و همکاری‌های فنی-مهندسی نیز ظرفیت‌های خوبی برای گسترش همکاری با ازبکستان دارد. همچنین رأی مثبت و نظر مساعد ازبکستان برای تبدیل عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری شانگهای نیز قابل تقدیر است.

حجم مبادلات تجاری دو کشور در یک سال گذشته ۷۳ درصد افزایش یافته است

شوکت میرضیایف، رئیس جمهور ازبکستان نیز در این نشست با ابراز خرسندی از اینکه در یک سال گذشته برای سومین بار با آیت‌الله رئیسی ملاقات و گفت‌وگو می‌کند، اظهار کرد: سفر رئیس جمهور کشور ایران به ازبکستان تاریخی است و در خواست دارم به مناسبت فرارسیدن سی‌امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین دو کشور سلام‌های گرم مقامات ازبکستانی را به مقام معظم رهبری (مدظله) برسانید.

رئیس جمهور ازبکستان با تبریک کامل شدن روند عضویت کشورمان در سازمان همکاری شانگهای در نشست سمرقند، گفت: در آغاز یک راه بزرگ و طولانی با یکدیگر قرار داریم. از زمان برگزاری اولین دیدارم و جنابعالی دیدارها و رایزنی‌های مقامات دو کشور افزایش قابل توجهی داشته که این پایه محکمی برای توسعه بیش از پیش روابط فی‌مابین خواهد بود.

وی افزود: برگزاری کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور، تأسیس کمیسیون مشترک سرمایه‌گذاری، برگزاری چند همایش تجاری و علوم و فناوری بین دو کشور، باعث افزایش انگیزه گسترش همکاری‌ها و روابط تهران و تاشکند است. در نتیجه این تعاملات، حجم مبادلات تجاری دو کشور در یک سال گذشته ۷۳ درصد افزایش یافته است و تعداد کل شرکت‌های مشترک با ایران یا شرکت‌هایی که با سرمایه ایرانیان در ازبکستان تأسیس شده به ۳۰۸ شرکت رسیده است و این موضوع باعث می‌شود که به توسعه روابط در آینده با امید بیشتری نگاه کنیم.

کد خبر 605241

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.