۲۰۲ بار نقض آتش‌بس یمن، تنها در ۲۴ ساعت!

منابع خبری بامداد جمعه گزارش دادند ائتلاف سعودی در ۲۴ ساعت گذشته ۲۰۲ بار آتش‌بس یمن را نقض کرده‌ است.

به گزارش ایمنا، ائتلاف سعودی با انجام پروازهای تجسسی و شناسایی بر فراز استان‌های مأرب، تعز، جوف، صعده، الحدیده، ضالع، البیضاء، حجه و محورهای عملیاتی مرزی، آتش‌بس سازمان ملل متحد را نقض کردند.

هواپیماهای شناسایی مسلح ائتلاف سعودی منازل مسکونی و مواضع نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی در منطقه الحیس واقع در استان الحدیده هدف قرار دادند.

بر اساس این گزارش، نیروهای ائتلاف سعودی مواضع نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی و همچنین منازل مسکونی شهروندان یمنی در استان‌های الحدیده، تعز، مأرب، حجه، صعده، جیزان و ضالع را هدف حملات سنگین توپخانه‌ای، راکتی و خمپاره قرار دادند.

این در حالی است که هانس گروندبرگ، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن هفته گذشته از توافق طرف‌های یمنی برای تمدید دو ماهه آتش بس خبر داد.

وی گفته بود: تمدید آتش‌بس یمن در برگیرنده تعهد طرف‌ها برای مذاکره برای دستیابی به یک توافق گسترده‌تر است.

آتش‌بس یمن که بارها از سوی ائتلاف متجاوز سعودی نقض شده است به دنبال رایزنی‌های سازمان ملل متحد پیش از این یک بار تمدید شده بود. تمدید دو ماهه این آتش بس ۱۱ مردادماه به پایان رسید که مجدداً تمدید شد.

پیشتر مهدی المشاط، رئیس شورای عالی سیاسی یمن گفته بود که آتش‌بس یمن با نقض مکرر آن توسط ائتلاف سعودی تقریباً از بین رفته است.

گفتنی است؛ عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی از جمله امارات و با کمک و چراغ سبز آمریکا و حمایت رژیم صهیونیستی، حملات گسترده‌ای را علیه یمن - فقیرترین کشور عربی - آغاز کرد.

برخلاف انتظار سعودی‌ها، حملات آنها به سپر محکم مقاومت ملت یمن برخورد کرد و بعد از هفت سال پایداری و ضربات دردناک یمنی‌ها به عمق اراضی عربستان، به ویژه تأسیسات آرامکو، ریاض به ناچار تن به آتش بس به امید خروج از باتلاق جنگ یمن داد.

منبع: ایرنا
کد خبر 597770

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.