تائید مرگ ۹۶ تن در سیل‌های اخیر از سوی پزشکی قانونی

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور آخرین تعداد جانباختگان سیل در کشور را ۹۶ تن اعلام کرد.

به گزارش ایمنا، عباس مسجدی آرانی درباره آخرین آمارها از شمار جانباختگان سیل‌های اخیر در کشور، اظهار کرد: اطلاع رسانی دقیق در بحران‌ها یکی از اصول مسلم در کل دنیا است، متأسفانه گاهی اظهارنظر افراد غیرمسئول و بیان آمارهای نادرست و متناقض از سوی آنان موجب تشویش اذهان مردم می‌شود و از این رو لازم است که یک متولی واحد نسبت به اعلام آمارها اقدام کند که در خصوص جانباختگان حوادث طبیعی این مسئولیت بر عهده پزشکی قانونی است.

وی افزود: گاهی همکاری از یک سازمان امدادی در خصوص آمارفوتی‌ها اظهارنظر می‌کند در صورتی که وظیفه این سازمان اعلام آمار فوتی‌ها نیست، این موارد باید از سوی پزشکی قانونی بررسی و پس از تعیین علت فوت اعلام شود. ما بعد از حادثه سیل اخیر نامه‌ای را به وزیر محترم کشور ارائه کردیم، ایشان نیز به استانداران سراسر کشور اعلام کردند که مسئولان دانشگاه‌ها، اورژانس نمی‌توانند در خصوص فوتی‌ها اظهارنظر کنند. موارد فوتی در حوادث طبیعی به دستور قضائی به پزشکی قانونی منتقل شده و در آنجا شناسایی می‌شود. فردی که شناسایی شده شرح جسد، کدملی و گواهی فوت دارد. اگر هم ناشناس باشد پزشکی قانونی صبر می‌کند تا شخص مورد شناسایی قرار بگیرد و به همین دلیل هم گاهی ممکن است اعلام آمار نهایی زمان‌بر باشد.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور اضافه کرد: به عنوان مثال در حوزه تصادفات دقیق‌ترین آمار که مورد پذیرش حوزه بین‌الملل نیز قرار دارد، آمار پزشکی قانونی است. در حوزه بحران‌ها هم متولی پزشکی قانونی است.

تائید مرگ ۹۶ تن از سوی پزشکی قانونی در سیل

وی درباره آخرین آمار فوتی‌های سیل اظهار کرد: بر اساس آخرین آماری که از فوتی‌های سیل به دست آمد، در مدت اخیر ۹۶ تن در پی وقوع سیل جان خود را از دست دادند. آنطور که در ذهنم مانده بیشترین آمار مربوط به استان تهران بود که دستکم ۴۲ نفر در این استان جان خود را از دست دادند. سایر استان‌ها نیز از دو، چهار، هفت تا بیست تن جانباخته داشتند.

مسجدی درباره اینکه آیا در حال حاضر نیز فرآیند شناسایی اجساد ادامه داشته و ممکن است آمار دیگری به آن افزوده شود یا خیر گفت: اخیراً دیگر جسدی برای ما فرستاده نشده است و فعلاً کار شناسایی تمام شده است.

منبع: ایسنا

کد خبر 597342

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.