راه‌اندازی نیروگاه‌های خودتامین صرفه اقتصادی ندارد

دبیر کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی اصفهان گفت: هزینه تمام‌شده برق نیروگاه‌های خودتأمین، به‌دلیل بالابودن تعرفه گاز واحدهای صنعتی، صرفه اقتصادی ندارد و باید اصلاح شود.

احسان شعاعی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، با بیان اینکه تأمین پایدار انرژی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های فعالان اقتصادی است، اظهار کرد: به عنوان مثال اگر یک فعال اقتصادی سیستمی دیزلی راه‌اندازی کند باید بتواند بدون دغدغه سوخت آن را تأمین کرده یا در راه‌اندازی سیستم‌های تجدیدپذیر، دغدغه‌ای برای تأمین برق پایدار نداشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه موارد گفته شده ازجمله دغدغه‌های بزرگ فعالان اقتصادی است، افزود: سرمایه لازم برای راه‌اندازی سیستم‌های تجدیدپذیر یا خودتأمین مبتنی بر سوخت فسیلی، بسیار زیاد است. بنابراین با توجه به محدودیت‌های ناشی از وضعیت فعلی اقتصاد کشور و مشکلاتی که در تأمین سرمایه در گردش وجود دارد، تأمین هزینه‌های این سیستم‌ها دشوار است.

دبیر کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی اصفهان گفت: با رفع مشکلات مربوط به تأمین انرژی پایدار و سرمایه در گردش، فعالان اقتصادی می‌توانند در راستای خودتامین‌شدن قدم بردارند.

شعاعی اضافه کرد: هزینه‌های مربوط به تعمیر، نگهداری و به‌کارگیری نیروی متخصص یکی از معیارهای مهم انتخاب سیستم‌های تولید انرژی (برق) است. هر واحد صنعتی برای خودتامین شدن باید نیروی متخصص را به کار گیرد و با در نظرگرفتن فضا و تجهیزات جدید، اقدام به راه‌اندازی نیروگاه کند که ممکن است زیرساخت لازم برای آن فراهم نباشد.

وی با بیان اینکه فراهم کردن یک فضای جدید برای یک واحد صنعتی مستقر در شهرک صنعتی با هدف نصب تجهیزات نیروگاهی ممکن است امکان‌پذیر نباشد، ادامه داد: اگر واحد صنعتی، قصد راه‌اندازی نیروگاه خورشیدی داشته باشد، باید دو برابر دیماند مصرفی، ظرفیت نیروگاهی ایجاد کند؛ این موضوع نیز یکی از دغدغه‌های مهم فعالان صنعت نیروگاهی است.

دبیر کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی اصفهان با اشاره به مشکلات فعالان اقتصادی در تأمین قطعات، لوازم یدکی و ارائه خدمات، گفت: قیمت تمام شده برق تولیدی برای واحد صنعتی بسیار بیشتر از قیمت تمام‌شده برق نیروگاهی است. هزینه تمام شده برق نیروگاه خود تأمین به دلیل بالا بودن تعرفه گاز واحدهای صنعتی، صرفه اقتصادی نداشته و نیاز به اصلاح دارد.

شعاعی تصریح کرد: برق خودتامین قابلیت رقابت با برق تولیدی شبکه سراسری را ندارد؛ این در حالی است که فعالان اقتصادی فقط در سه ماه از سال با مشکل تأمین برق مواجه هستند و در شرایط فعلی راه‌اندازی نیروگاه‌های خودتامین برای آنان صرفه اقتصادی ندارد.

وی ادامه داد: اگر تعرفه گاز نیروگاه‌های خود تأمین به نحوی تعیین شود که توجیه‌پذیری اقتصادی را برای سرمایه‌گذار فراهم کند، بخشی از دغدغه‌های فعالان اقتصادی در این حوزه را رفع می‌کند.

کد خبر 594161

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.