صراحت بیان در مقابل دشمن از ویژگی‌های اخلاقی امام حسین (ع) بود

امام جمعه موقت اصفهان گفت: امام حسین (ع) در دوران زندگی خود در برابر یزید خیلی شفاف و سریع موضع خود را مطرح کرد که باید از قیام امام حسین (ع) شفافیت را درس بگیریم.

به گزارش ایمنا، حجت‌الاسلام سیداحمد محمودی امام جمعه موقت اصفهان ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه این هفته اصفهان، اظهار کرد: امام حسین (ع) در روز عاشورا همه جمعیت و لشکر را به تقوای الهی دعوت می‌کند و آن‌ها را از دنیا می‌ترساند؛ درد مهم او در طول تاریخ بی‌تقوایی و واگرایی‌معرفتی بود.

وی افزود: امام حسین (ع) از دادن جوان و شهید شدن اصحاب به درد نیامد و ما در تاریخ کربلا داریم که هر چه به سمت عصر عاشورا می‌رفت و یاران او شهید می‌شدند صورتش شادتر می‌شد ولی آن‌چه امام حسین (ع) را به درد آورد، واگرایی معرفتی و حرام‌خواری بود؛ چیزی که انسان را سقوط می‌دهد حرام‌خواری است.

محمودی خاطرنشان کرد: یکی از برنامه‌های خوب امسال برای دهه اول محرم، اجتماع مردم شریف اصفهان در عصر عاشورای حسینی است؛ هر ساله در شهرهای مختلفی مانند زنجان این تجمع پرشور برگزار می‌شد و جای شهر اصفهان که در همه عرصه‌ها پیشرو بوده است در این مراسم خالی بود که امسال با تلاش سازمان تبلیغات اسلامی برای نخستین بار این اجتماع باشکوه حسینی رقم می‌خورد.

امام جمعه موقت اصفهان اضافه کرد: جامعه دینی ما برای مراسم باشکوه دینی زمینه دارد و مردم ما علاقه‌مند هستند؛ همانند تجمع سه میلیونی در ولیعصر تهران برای غدیر که مردم به عشق امامت و ولایت خود آن حرکت عظیم را رقم زدند که مورد رضایت رهبر معظم انقلاب هم بود.

محمودی ادامه داد: قیام امام حسین (ع) یک جهاد تبیین در همه عرصه‌های دین است، مانند دریایی که آبش تمام نمی‌شود و عمقی به طول تاریخ بشریت دارد؛ در این راستا مداحان اهل بیت باید نقطه مرکزی این حرکت که جهاد تبیین است را در بیان برنامه‌های خود قرار دهند.

وی با اشاره به تعدادی از ویژگی‌های امام حسین (ع) در مواجهه با واقعه عاشورا، تصریح کرد: شفافیت و صراحت بیان در مقابل دشمن یکی از ویژگی‌های اخلاقی است؛ امام حسین (ع) در دوران زندگی خود در برابر یزید خیلی شفاف و سریع موضع خود را مطرح کرد که باید از قیام امام حسین (ع) شفافیت را درس بگیریم.

امام جمعه موقت اصفهان گفت: امام حسین (ع) بعد از مرگ معاویه و روی کار آمدن یزید فرمودند که من هرگز با چنین فردی بیعت نخواهم کرد و این موضع را با همه فراز و نشیب‌هایی که در تاریخ عاشورا داشت حفظ کرد و حتی لحظه‌ای هم از آن عقب نکشید؛ قیام امام حسین (ع) یک موضع سیاسی به‌روز است که هر روز بار معنایی خود را دارد و باید از آن مخصوصاً در حوزه دیپلماسی و سیاسی درس بگیریم.

وی با بیان اینکه مقاومت نیز از درس‌های بزرگ عاشورا است، ادامه داد: امام خمینی (ره) زمانی که رژیم بعث عراق قصد خارج کردن او را از کشور داشت و هیچ کشوری نمی‌پذیرفت، فرمود اگر هیچ کشوری مرا راه ندهد می‌روم در آب‌های آزاد جهان فریادم را علیه رژیم کودک‌کش صهیونیستی و شاه خائن می‌کشم.

محمودی با اشاره به جایگاه و قدرت جمهوری اسلامی ایران در منطقه، تاکید کرد: باید به خود ببالید، چرا که ایران اسلامی در عرصه‌های مختلف منطقه و مخصوصاً در حوزه نظامی پیشرو است.

امام جمعه موقت اصفهان اظهار کرد: پیام‌های عاشورا نشان می‌دهد که یاران امام حسین (ع) چگونه با او همراهی کردند و امروزه ما نیز به همان صورت باید پای رهبری و ولایت فقیه خود بایستیم.

وی ادامه داد: انجام واجبات و ترک محرمات برای رسیدن به تقوای الهی نقش مؤثری دارد ولی آن‌چه که در درجه اول برای کسب تقوای الهی عنوان شده، ترک محرمات است‌.

محمودی خاطرنشان کرد: علما در راه سلوک و رسیدن به تقوا، ترک محرمات را در درجه اول قرار دادند؛ اگرچه واجبات و مستحبات هم اهمیت دارد، اما اولویت با ترک محرمات است که باید توجه کنیم در درجه اول لازم است از چه گناهانی پرهیز کنیم.

امام جمعه موقت اصفهان گفت: محرمات الهی باید ترک شود ولی درجه‌بندی دارد که باید تلاش کنیم محرماتی که خداوند در قرآن با عنوان گناهان کبیره نام برده است را در اولویت پرهیز قرار دهیم.

وی تصریح کرد: گناهان کوچک از انسان غیر معصوم و با وجود هوای نفسانی او، سر می‌زند ولی در ترک محرمات الهی و در ابتدای کار باید به گناهان بزرگ توجه کنیم.

منبع: فارس

کد خبر 594027

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.