۱۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۶:۰۰
شرط صادرات دام چیست؟

وزیر جهاد کشاورزی در راستای اجرای طرح توزیع عادلانه یارانه‌ها و حمایت از تولیدکنندگان دام، نحوه صادرات دام و عرضه به بازار داخلی را ابلاغ کرد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، عصر روز گذشته وزیر جهاد کشاورزی در راستای اجرای طرح توزیع عادلانه یارانه‌ها و حمایت از تولیدکنندگان دام، نحوه صادرات دام و عرضه به بازار داخلی را ابلاغ کرد.

براین اساس، - صادرات دام زنده پرواری غیرمولد بدون عوارض دولتی مجاز است.

- فرآیند اجرای صادرات به عهده معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی است.

- وزارت جهاد کشاورزی در راستای کاهش حاشیه بازار مکلف به تحویل غرفه موجود در مراکز عرضه مستقیم به اتحادیه‌ها و تشکل‌ها است تا آن‌ها امکان عرضه مستقیم گوشت قرمز را داشته باشند.

- صادرکنندگان موظفند به منظور مدیریت بازار داخلی گوشت، در صورت درخواست شرکت پشتیبانی امور دام کشور به میزان ۵۰ درصد مقدار صادرات هر مرحله، براساس معادل قیمت صادراتی به منظور تأمین ذخایر راهبردی و یا پشتیبان بازار به شرکت یاد شده تحویل داده، و به فروش رسانند.

- تولیدکنندگان دام مکلفند با محوریت معاونت امور تولیدات دامی هر سه ماه یک‌بار و نیز یک ماه پیش از عرضه به بازار، میزان دام مازاد را در مدت زمان معین از طریق سامانه‌ای که بدین منظور طراحی می‌شود، اعلام کنند و نتایج این پایش را به دبیرخانه شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی ارسال کنند.

- منابع مالی مورد نیاز این مصوبه از محل منابع ذخایر راهبردی و تسهیلات بانکی در اختیار شرکت پشتیبانی امور دام کشور، تأمین می‌شود.

- سازمان برنامه و بودجه کشور مکلف است نسبت به ضمانت بازپرداخت اعتبارات مورد نیاز، تأمین ضرر و زیان احتمالی خرید، و پرداخت هزینه‌های تبعی اجرای این مصوبه پس از اجرای حسابرسی قانونی اقدام کند.

پیش از این، منصورپوریان رئیس شورای تأمین دام کشور به خبرنگار ایمنا گفته بود: با توجه به مازاد قابل توجه دام روی دست دامدار، دام مازاد باید خرید تضمینی شود تا تولیدکننده قادر به ادامه تولید باشد؛ اکنون پس از گذشت چندماه از صدور مجوز صادرات دام از سوی مجلس، وزیر کشاورزی نیز اعلام کرده که صادرات دام زنده از هفته آینده آغاز می‌شود.

رئیس شورای تأمین دام کشور می‌گوید: صنعت دام کشور از حالت اقتصادی خارج شده و حتی معیشت سرمایه‌گذاران و فعالان این صنعت نیز تأمین نمی‌شود، به ویژه در استان‌های گرم همچون خوزستان، ایلام، کرمانشاه و فارس که با مشکل خشکسالی، بی‌آبی، گرانی نهاده، نبود مرتع سبز و گرمای طاقت‌فرسا روبه‌رو هستند، دام و دامدار بر لبه تیغ قرار گرفته‌اند و این صنعت در آستانه فروپاشی است.

وی اضافه می‌کند: در چنین شرایطی، دامداری به شدت تحت تأثیر قرار می‌گیرد به طوری که براساس گزارش معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی، بخش زیادی از دام موجود در کشور کاملاً ضعیف شده است، به این معنا که اگر دام نر باشد ضریب گوشتی بسیار کمی دارد و دام ماده نیز علاوه بر کاهش ضریب گوشتی، توان تولید مثل را نخواهد داشت.

رئیس شورای تأمین دام کشور می‌گوید: نگهداری این دام‌ها اکنون به صرفه نیست و نمی‌توان از آن برای جلوگیری از تشنج در بازار گوشت استفاده کرد زیرا این دام گوشت چندانی ندارد که کشتار آن میزان قابل توجهی از گوشت را تأمین کند. بنابراین در جلساتی که در وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد پیشنهاد شد که این دام صادر شود.

شرکت پشتیبانی امور دام، دام ضعیف را نمی‌خرد

پوریان اضافه می‌کند: شرکت پشتیبانی امور دام عملاً دام را می‌خرد تا گوشت ذخیره کند بنابراین دام ضعیف یا همان دام نیم گوشت را خریداری نمی‌کند و به دنبال دام پروار شده است. طرح خرید حمایتی و تضمینی این شرکت فقط دام‌های پرواری و مازاد را پوشش می‌دهد. مشکل فعلی دامداران دام‌های ضعیف است که بهترین روش مدیریت آن صادرات است. چندین ماه است جلساتی برای مجوز صادرات دام برگزار می‌شود، اما هنوز هیچ خبری از صادرات دام نیست.

وی درخصوص صدور مجوز صادرات دام نیز می‌گوید: ابلاغیه و شیوه نامه صادرات دام، صادر شده است اما باید موضوعات مختلفی درخصوص آن در نظر گرفته شود. مهم نیست که شیوه نامه ابلاغ شود. هزینه‌های فعلی صادرات یک رأس دام بسیار بالا است. به جز خرید یک رأس دام، هزینه‌های سرسام‌آوری برای صادرات وجود دارد.

رئیس شورای تأمین دام کشور می‌گوید: براساس گزارشات میدانی معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی و سازمان پژوهش‌های مجلس، بخشی از جمعیت دام کشور ضعیف شده است. با توجه به گران شدن چند برابری نهاده‌های دامی و کم آبی و فقر مراتع، قرار بود بخشی از این دام خرید تضمینی شود اما با توجه به اینکه مکانیزم خرید تضمینی توسط وزارت جهاد کشاورزی و شرکت پشتیبانی امور دامی به نحوی بود که فقط برای دام‌های چاق تعریف شده بود دامی که کشتار می‌شود و ضریب گوشتی بالایی دارد.

پوریان اضافه می‌کند: بازار داخلی پذیرای دام ضعیف شده نیست. ضریب گوشتی یک دام سبک (بره) باید در حدود ۴۰ درصد گوشت خالص باشد اما در دام ضعیف این ضریب ۲۸ درصد است. بنابراین دام ضعیف نه در بازار داخلی و نه توسط شرکت پشتیبانی خریداری نمی‌شد و عملاً تنها راهکار این بود که این دام صادر شود.

وی تصریح می‌کند: معمولاً کشورهایی همچون کویت، عمان و عراق در محله اول به عنوان بازارهای سنتی دام ایران و در گام دوم کشورهایی همچون امارات و قطر مقصد صادرات دام ایران است. گوساله تولید ایران عموماً به عراق صادر می‌شود.

به گفته رئیس شورای تأمین دام کشور در بودجه ۱۴۰۱ بندی اضافه شده است که برای صادرات گوشت گوساله عوارض قابل توجهی در نظر گرفته شده است. با این وجود صادرات گوساله به دلیل هزینه‌های سرسام‌آور عوارض به صرفه نبوده و انجام نخواهد شد. در بخش گوسفند می‌توان صادرات را انجام داد که میزان حجم و ارزش ریالی آن به بازارهای خارجی بستگی دارد. در بازار عملاً باید راهکاری برای خرید بخشی از این دام تعریف شده تا دامداران نیز متضرر نشوند.

پوریان درخصوص افزایش قیمت خرید تضمینی دام سبک و تأثیر آن بر بازار داخل، گفت: اگر این اقدام انجام شود، همزمان قیمت گوشت در بازار توسط دولت کنترل خواهد شد و این موضوع منجر به افزایش قیمت گوشت در بازار نمی‌شود. البته دولت فقط گوشت نر پرواری را خریداری می‌کند و این درحالی است که یک گله از انواع بزغاله، میش و گوسفند ماده تشکیل شده و مشکلات دامداران با خرید یک دسته خاص از گوسفندان رفع نمی‌شود.

وی تهیه گوشت برای بازار را وظیفه مهم وزارت کشاورزی معرفی کرده و اضافه می‌کند: سیاست‌های محدودکننده و عدم صدور مجوز صادرات باعث شده است که دامداران انگیزه و رغبتی برای تولید نداشته باشند و میزان تولیدشان را کم کنند در حالی‌که در بخش تولید گوشت ظرفیت بالای برای تأمین بازار داخلی وجود دارد.

پوریان همچنین کاهش نقدینگی را بزرگترین و اساسی‌ترین مشکل دامداران دانسته و می‌گوید: قیمت خوراک دام چند برابر شده است و از سوی دیگر با افزایش نرخ گوشت بازار داخلی بی‌رمق شده است و با صادرات بخش زیادی از صنعت احیا می‌شود.

کد خبر 593960

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.