تامین زمین برای ۳.۲۰۰ میلیون واحد مسکونی شهری

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بانک‌ها در پرداخت تسهیلات ساخت خانه های طرح نهضت ملی مسکن همکاری نمی‌کنند، گفت: اگر تسهیلات حوزه مسکن به موقع پرداخت نشود در انجام تعهدات برای ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی در چهار سال با مشکل مواجه می‌شویم.

به گزارش ایمنا، رستم قاسمی در حاشیه نشست مشترک با اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور که در خصوص آخرین وضعیت تأمین مالی قانون جهش تولید و تأمین مسکن برگزار شد، در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: طرح نهضت ملی مسکن یکی از مهمترین موضوعات کشور بوده که نه تنها محدود به یک وزارتخانه نمی‌شود بلکه فراقوه‌ای است. از این رو در جلسه امروز بحث‌ها و موضوعات مختلفی مورد بررسی قرار گرفت.

وزیر راه و شهرسازی پرداخت تسهیلات را یکی از چالش‌های ساخت واحدهای مسکونی طرح نهضت ملی مسکن دانست و گفت: در قانون پیش بینی شده ۲۰ درصد منابع تسهیلاتی بانک‌ها به حوزه مسکن اختصاص پیدا کند در حالی که بانک‌ها همکاری لازم را ندارد. از این رو مقرر شد جلسه‌ای با حضور رئیس بانک مرکزی و بانک‌ها اصلی و مورد نظر در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی برگزار شود.

وی ادامه داد: اگر تسهیلات حوزه مسکن به موقع پرداخت نشود، در انجام تعهدات خودمان را در ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی در چهار سال با مشکل مواجه می‌شویم از این رو از همکاری نمایندگان مجلس تشکر می‌کنم. امیدوارم با رفع موانع تعهد دولت برای ساخت مسکن که دغدغه رئیس جمهور است، بر طرف شود.

قاسمی اظهار کرد: رئیس جمهور با توجه به دغدغه‌ای که برای ساخت واحدهای مسکونی طرح نهضت ملی مسکن دارند به وزارت راه و شهرسازی آمده و به صورت میدانی گزارشات را بررسی کردند. رئیس جمهور تاکید کرد که حتماً تعهدات دولت برای ساخت واحدهای مسکونی باید عملی شود. همچنین در خصوص موانع اجرای طرح بحث و گفت‌وگو صورت گرفت و برای زمین‌هایی که دستگاه‌های دولتی باید به وزارت راه و شهرسازی واگذار کنند، بازه زمانی پیش بینی شد.

وزیر راه و شهرسازی در خصوص تأمین زمین برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن تصریح کرد: سه میلیون ۲۰۰ هزار واحد مسکنی در شهرها و ۸۰۰ هزار واحد مسکونی در روستا مطابق با طرح نهضت مسکن ساخته خواهد شد در همین راستا برای حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار زمین تأمین شده و هم اکنون در حال بارگذاری هستند. همچنین زمین مورد نیاز برای یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در حال تغییر کاربری در شورای برنامه‌ریزی استان و شورای عالی شهرسازی است که باید تا پایان شهریور ماه انجام شود. مساله تأمین زمین برای ۳ میلیون ۲۰۰ هزار واحد مسکونی شهری تا چند ماه آینده به پایان خواهد رسید.

منبع: ایرنا
کد خبر 593360

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.