مدعیان حقوق بشر تعریف درستی از بشر و کرامت ندارند

‌رئیس قوه قضائیه گفت: امروز بسیاری از مدعیان مدافع حقوق بشر نه تعریف درستی از بشر دارند و نه از کرامت و حقوق بشر و متأسفانه می‌خواهند آن حرف نادرست و ناحق خود را بر انسان‌های موحد و بر همه دنیا به زور تحمیل کنند و آن را آزادی می‌دانند.

به گزارش ایمنا به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در مراسم اعطای هفتمین جایزه حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی، اظهار کرد: انسان بین آفریده‌های الهی ممتاز است و یکی از بزرگترین امتیازات او عقل و خرد اوست. انسان اگر از عقل خدادادی خود استفاده کند از خود می‌پرسد من که هستم و مقصد غایی من چیست و چه مسیری را باید طی کنم.

رئیس قوه قضائیه ادامه داد: انسان، کرامت انسان، حقوق بشر از نظر اسلام و همه ادیان توحیدی از ارزش والایی برخوردار است و انسان با فطرت خدادادی و قوه عاقله خود می‌تواند به بالاترین مرتبه صعود کند و می‌تواند زندگی در این دنیا را برای خود توأم با عزت امنیت و کرامت و صلح و صفا به وجود آورد و اگر انسان از مقصد غایی آفرینش منحرف شود می‌تواند درنده‌ای باشد که از هر درنده‌ای برای همنوعان خود بدتر و خطرناک‌تر باشد.

محسنی اژه‌ای با اشاره به لزوم اقدامات سلبی و ایجابی در حوزه حقوق بشر و کرامت انسانی به طرح پرسش‌هایی پرداخت و گفت: آیا می‌توان بدون شناخت حقوق از حقوق سخن گفت؟ معیار و مبنای ارزش حقوق بشر چیست؟ معیار جهانی حقوق بشر چیست؟

رئیس قوه قضائیه افزود: خداوند در قرآن کریم نسبت به انسان تعابیر ویژه دارد همچنین در آموزه‌های دینی و سخنان پیامبران و ائمه معصومان بر انسان و کرامت انسانی تاکید شده است و اگر بر این مبنا بخواهیم حقوق و کرامت انسان‌ها را تعبیر کنیم یک نوع برداشت می‌شود و اگر بخواهیم براساس نظر غربیان که هدف آفرینش انسان را به گونه دیگر تعریف می‌کنند، حقوق و کرامت انسان‌ها متفاوت معنا می‌شود. امروز برخی مسئولان غربی به‌ویژه آمریکایی‌ها با تبختر و استکبار می‌گویند یا با ما هستید یا بر ما و حتی یک کشور، جریان یا فرد مستقل را برنمی‌تابند و می‌گویند که اگر با ما نبودید باید تحت تأثیر سخت‌ترین فشارها قرار بگیرید.

محسنی اژه‌ای با اشاره به اندیشه اسلام نسبت به کرامت انسانی گفت: اباعبدالله الحسین برای دفاع از کرامت، ارزش‌های انسانی و دفاع از حقوق دیگران حاضر شد خون خود، فرزند شش ماهه خود و بستگان و یارانش را تقدیم کند تا حق نمایان کند.

رئیس قوه قضائیه اظهار کرد: امروز برخی مسئولان غربی به‌ویژه آمریکایی‌ها با تبختر و استکبار می‌گویند یا با ما هستید یا بر ما و حتی یک کشور، جریان یا فرد مستقل را برنمی‌تابند و می‌گویند که اگر با ما نبودید باید تحت تأثیر سخت‌ترین فشارها قرار بگیرید.

محسنی اژه‌ای خاطرنشان کرد: اسلام در مقابل دشمنی که حمله نکرده است اجازه شروع جنگ نمی‌دهد و عمده جنگ‌های اسلام، دفاعی است و حاضر به جنگ مسلحانه نیست.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به تاریخ مدعیان حقوق بشر غربی در چندین قرن گذشته گفت: آنها به چه بهانه‌هایی در گوشه و کنار دنیا مرتکب جنایت متعدد شدند؛ در الجزایر و کشورهای آفریقایی، هند، فلسطین چه کردند و در عراق و یمن هم جنایات آنها ادامه دارد.

وی افزود: اتفاقات تلخی در ابوغریب رخ داد و حیوانی که ذاتش درندگی است و اگر احساس کند شکارش ناتوان است به آن رحم می‌کند اما مدعیان حقوق بشری به چه کسی رحم کردند؟ داعش را چه کسی ایجاد کرد؟ در فلسطین چه کردند و کجا هستند مدعیان حقوق بشر که از فلسطین دفاع کنند؟

محسنی اژه‌ای افزود: غاصبان، زمین‌های فلسطینیان را گرفتند و آنها را اسیر کرده و به اردوگاه بردند.

رئیس قوه قضائیه اضافه کرد: چند سال است متجاوزین به مردم مظلوم یمن را نه تنها کمک می‌کنند بلکه با کمک غربی‌ها آنها را محاصره می‌کنند و حتی غذا را از مردم این کشور دریغ کردند.

وی افزود: باید تبیین کنیم و بگوییم که امروز چگونه با واژه مقدس حقوق بشر بازی می‌کنند به بهانه نقض حقوق بشر به مردم یک کشور حمله می‌کنند یا یک کشور را محاصره یا تحریم می‌کنند و بدترین جنایات را بر انسان‌ها روا می‌دارند.

رئیس قوه قضائیه ضمن گرامیداشت حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی افزود: باید این روز را گرامی داریم و از پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران برای نامگذاری این روز و پیشگامان این حوزه قدردانی کنیم البته نباید به این روز محدود شود بلکه باید جنایاتی که علیه بشریت روا داشته می‌شود را بیان کنیم و وظیفه امر به معروف و نهی از منکر داشته باشیم همچنین مصادیق روشن معرفی اسلام نسبت به ارزش‌ها و کرامت انسان‌ها را بیان کنیم زیرا اسلام برای صلح آرامش آزاداندیشی تلاش و جهاد برای آبادانی دنیا و آخرت انسان‌ها بسیار ارزش قائل است اما امروز آنها اسلام و مسلمانان را با تروریست که خود به وجود می‌آورند و بدترین جنایات را انجام می‌دهند و حمایت می‌کنند، متهم می‌کنند بنابراین این وظیفه ماست که ظلم‌هایی که به بشریت می‌شود را بیان کنیم.

مدعیان حقوق بشر تعریف درستی از بشر و کرامت ندارند

مراسم هفتمین جایزه حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی با حضور رئیس قوه قضائیه، وزیر امور خارجه، اعضای شورای عالی قضائی، فرماندهی انتظامی کشور، جمعی از سفیران کشورهای اسلامی، قضات و اندیشمندان حوزه حقوق بشر در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد.

کمیته جایزه حقوق بشر اسلامی پس از بحث و بررسی‌های دقیق «شیرین ابوعاقله» خبرنگار شهیده فلسطینی را به خاطر فعالیت‌های روشنگرایانه رسانه‌ای درباره جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم فلسطین و رنجی که آنها متحمل می‌شوند، برنده هفتمین جایزه حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی معرفی کرد.

«مندلا ماندلا» نماینده مجلس قانونگذاری آفریقای جنوبی و از پیشگامان موج جدید ضد آپارتاید رژیم صهیونیستی نیز به خاطر اقدامات و مواضع قابل توجه ایشان در حمایت از مردم مظلوم فلسطین و مبارزه با آپارتاید رژیم صهیونیستی نیز به عنوان برنده دیگر هفتمین جایزه حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی معرفی شد.

همچنین از حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی مرجع عالیقدر تقلید و از پیشگامان حوزه مفهوم‌سازی و ترویج ادبیات حقوق بشر اسلامی و شهید مدافع حرم شهید صیاد خدایی به خاطر فعالیت‌های قابل توجهی که در مبارزه با گروه‌های تروریستی داشت و خود در یک اقدام تروریستی به شهادت رسید، تجلیل و تکریم شد.

جایزه حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی، جایزه‌ای (افتخاری) است که از سوی ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران به فعالان حقوق بشر یا قربانیان نقض حقوق بشر (حقیقی یا حقوقی) که در عرصه‌های زیر فعالیت برجسته و مؤثری دارند، فارغ از دین، نژاد، رنگ، جنسیت و ملیت، اهدا می‌شود.

نظام سازی، سیاست گذاری، ادبیات سازی، فرهنگ سازی (ترویج و آموزش) در حوزه حقوق بشر اسلامی، اقدام روشنگرانه و اثربخش در افشای نقض فاحش حقوق بشر یا مقابله با استفاده ابزاری از حقوق بشر از سوی ناقضان حقوق بشر (امر به معروف و نهی از منکر)، ایثار جان و مال و سلامت برای حفظ، احیا یا تکریم حیثیت ذاتی و حقوق بنیادین انسان‌ها و حمایت از قربانیان نقض حقوق بشر، ایفای نقش رهبری در شکوفایی ظرفیت‌های فطری ملت‌ها یا جنبش‌های آزادی‌بخش برای مبارزه حق‌طلبانه در راه صیانت از استقلال و آزادی و حکومت حق و عدل در مقابل دولت‌های استکباری یا گروه‌های تروریستی در عرصه حقوق سیاسی، اقتصادی و فرهنگی از جمله موضوعات مهم برای دریافت این جایزه است.

جایزه حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی هر ساله در مراسمی که با حضور برندگان جایزه در ۱۴ مرداد (پنجم اوت) به مناسبت بزرگداشت روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی برگزار می‌شود، از سوی رئیس یا دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران اعطا می‌شود.

کد خبر 593300

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.