آخرین جزئیات از آمار ابتلا و فوت بیماری تب کریمه کنگو در کشور

سازمان دامپزشکی درتوصیه به افراد در خصوص لزوم توجه به راه‌های ابتلا به تب کنگو اعلام کرد: لاشه دام تازه ذبح شده به صورت کامل به مدت ۲۴ ساعت و جگر ۴۸ ساعت در دمای یخچال نگهداری شود.

به گزارش ایمنا به نقل از سازمان دامپزشکی کشور، این سازمان اعلام کرد: با توجه به آمار وزارت بهداشت و درمان، از ابتدای سال جاری تاکنون ۵۷ نفر بیمار مبتلا به تب کریمه کنگو شناسایی شده‌اند که متأسفانه پنج نفر فوت شده است.

در این اطلاعیه آمده است: تشخیص و درمان بیماری تب کریمه کنگو در کشور مهیا است و در هر نقطه‌ای از کشور امکان انتقال نمونه و تشخیص نهایی بیماری وجود دارد.

تب کریمه کنگو بین انسان و دام مشترک می‌باشد و در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی، انسان مبتلا خواهد شد. این بیماری با رعایت چند اصول ساده بهداشتی روبه افزایش نخواهد رفت.

سازمان دامپزشکی توصیه کرد: دامداران مطلقاً به کنه ناقل، که بر روی بدن دام زنده است دست نزنند و اقدام به له کردن آن نکنند چرا که از این طریق نیز بیماری قابل انتقال است.

حذف کنه ناقل بیماری از طریق سمپاشی و حمام دادن دام‌ها و سمپاشی و ضدعفونی نمودن اماکن دامی از جمله اقداماتی است که دامداران محترم باید انجام دهند.

این بیماری مشترک بین انسان و دام از طریق تماس خون و ترشحات دام آلوده با غشاهای مخاطی بدن نیز قابل انتقال است و بایستی با پوشاندن مخاط بدن (همانند عینک، ماسک، دستکش و…) به خصوص در هنگام ذبح ابتلاء به این بیماری را به حداقل رساند.

از کشتار دام در محل‌های غیرمجاز به شدت خودداری شود و مطلقاً از گوشت کنار جاده‌ها خریداری نشود و تهیه گوشت مورد نیاز از محل‌های مطمئن و تحت نظارت دامپزشکی و با مهر سازمان دامپزشکی باشد.

لاشه‌ی دام تازه ذبح شده به صورت کامل به مدت ۲۴ ساعت و جگر نیز به مدت ۴۸ ساعت در دمای یخچال نگهداری شود.

این ویروس در برابر حرارت حساس است لذا پختن گوشت و جگر باعث از بین رفتن ویروس می‌شود به همین دلیل از خوردن جگر خام و نیم پخته و گوشت نیم پخته اجتناب گردد.

در صورت ایجاد هرگونه زخم یا جراحت جلدی در حین کشتار و با بروز علائم بیماری، سریعاً به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه نمائید.

در صورت رعایت نکات بهداشتی اعلام شده توسط سازمان دامپزشکی کشور، مردم مطمئن باشند مبتلا به این بیماری نخواهند شد.

کد خبر 590022

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.